Wykład Pan Profesora Leszka Starkela absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy

W dniu 8.11.2019 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy odbył się wykład profesora Leszka Starkela. Pierwsza część wykładu poświęcona była badaniom Pana Profesora w Karpatach, druga część badaniom procesów grawitacyjnych na terenie Wyżyny Dardżyling w Indiach.

W wykładzie uczestniczyły klasy realizujące rozszerzony program nauczania geografii.

Pan Profesor Leszek Starkel jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. W tym roku minęło 70 lat jak zdał maturę w Jagielle. Następnie studiował geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach podjął pracę w Instytucie Geografii   i przestrzennego zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

W swojej pracy naukowej początkowo zajmował się zagadnieniami geologii, paleontologii i geomorfologii Karpat, później prowadził badania w Indiach. Jest autorem licznych publikacji i rozpraw naukowych. Za swoje osiągnięcia, jako jeden z dwóch Polaków (obok Pawła Edmunda Strzeleckiego), otrzymał Gold Founders Medal (Medal Odkrywców), który jest najwyższym wyróżnieniem Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego (odznaczenie wręcza królowa brytyjska). Profesor Leszek Starkel został odznaczony Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor odwiedza I LO w Dębicy, w bieżącym (2019 roku) dwukrotnie. Obok wiedzy geograficznej Pan Profesor dostarczył cennych informacji na temat funkcjonowania szkoły tuż po drugiej wojnie światowej.

Fotografie z wykładu