Hej ogarnięci !!!

Blizej siebie - Izrael

Wizyta młodzieży z Izraela 2017

 Ubiegły wtorek - 5 września 2017r. - zdawał się niemal taki sam, jak większość innych, jesiennych dni – deszczowy i ponury. A jednak coś wyróżniło go spośród innych: po przebyciu niemal 4 tysięcy kilometrów w naszej szkole gościła młodzież z Izraela. Wszyscy przygotowani, staliśmy na  swoich  stanowiskach z  ciekawością rozglądając się i zastanawiając, które osoby to właśnie my będziemy zapoznawać z naszą szkołą, życiem i obyczajami. I chyba lepiej nie mogliśmy trafić. Po przezwyciężeniu skrępowania rozmowa nabrała życia, oprowadzanie po  szkole zostało  ubarwione wieloma pytaniami.  Większa część  młodzieży z zapałem   dołączyła  do gry w  koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną. Znaczna część dziewczyn z Izraela podziwiała przy tym urodę polskich chłopaków.

 Na koniec wszyscy z zapartym tchem oglądali występy  naszego szkolnego magika i  słuchali  pięknie  wykonanych piosenek,  wkrótce samemu dołączając  do   tańca.  Nastąpiła   wymiana   podarunków, a następnie dyrekcja pięknymi słowami pożegnała  naszych nowych  przyjaciół. Mimo  tak krótkiego czasu, jaki  mieliśmy na  zapoznanie się,  wielu z nas wymieniło się kontaktami, zawarło niesamowite znajomości i zrobiło pamiątkowe zdjęcia. To spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu, że mimo dzielących nas kilometrów  odmiennych zasad religijnych i kulturowych, tak naprawdę niczym się nie różnimy.

Zobacz film z Telewizji Kablowej

Galeria zdjęć

 

Natalia Uszko, klasa IIIc

Przyjaciele z Izraela

We wtorek jak co roku do naszej szkoły zawitała grupa młodych, sympatycznych Izraelczyków. Po krótkim powitaniu na auli i prezentacji multimedialnej, nastał czas aby się bliżej poznać. Podczas zajęć integracyjnych rozmawialiśmy o kulturze, szkole oraz tradycjach. Wspólnie tańczyliśmy poloneza, zwiedzaliśmy budynek naszego liceum, zobaczyliśmy muzeum szkolne, a także urządziliśmy  rozgrywki sportowe. Nie mogło zabraknąć smakowitego poczęstunku, tańca przy znanych utworach muzycznych i prezentów. Z twarzy optymistycznych młodych ludzi nie znikał uśmiech, a oczy śmiały się, ukazując radość ze spotkania. Te wspaniałe chwile, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci, zostały uwiecznione na zdjęciach. Ze smutkiem patrzyliśmy na odjeżdżające autokary, które wyruszały w dalszą podróż. Mimo, że wizyta trwała zaledwe kilka godzin nawiązaliśmy nowe cudowne znajomości i może kiedyś skorzystamy z ich gorącego zaproszenia do Izraela, aby znów zobaczyć te przyjazne twarze.

 

 

 

To już 10 lat!!!

Wspólne losy, wspólna historia. To już 10 lat od kiedy naszą szkołę odwiedzają wyjątkowi goście. Szesnastego września, już po raz dziesiąty do naszego liceum zawitała młodzież wraz z opiekunami z Izraela ze szkoły w Ashdod. Jak co roku było to wielkie wydarzenie, dlatego też przygotowania do spotkania trwały już od dłuższego czasu.

W poniedziałkowe popołudnie Dyrekcja szkoły wraz z nauczycielami i uczniami oficjalnie powitała gości w auli szkoły. Zarówno uczniowie z Izraela, jak również i nasi uczniowie mogli posłuchać wiele ciekawych historii oraz obejrzeć interesującą prezentację multimedialną. Następnie młodzież wraz z opiekunami udała się do sal lekcyjnych, aby uczestniczyć we wspólnych zajęciach integracyjnych. Po zajęciach uczniowie naszego liceum oprowadzili gości po budynku szkoły, pokazując im pracownie, w których odbywają się zajęcia, halę gimnastyczną wraz z siłownią, a przede wszystkim szkolne muzeum.

Nasi goście z wielkim zaciekawieniem, zaangażowaniem i podziwem zapoznawali się z naszą szkołą, która w tym roku szkolnym obchodzić będzie 120-lecie swojego istnienia. Następnie wszyscy udali się wspólnie na pyszny poczęstunek, w dużej części przygotowany samodzielnie przez naszych uczniów. Spotkanie było idealną okazją, aby nawiązać nowe znajomości i w praktyce zastosować wiedzę i umiejętności nabywane na lekcjach języka angielskiego. Rówieśnicy z Ashdod okazali się być bardzo przyjaźni; robili wspólne zdjęcia, żartowali, zapraszali do Izraela, a niektórzy nawet wymienili się numerami kontaktowymi.

Podsumowaniem wizyty były występy naszych utalentowanych uczniów oraz wspólna polsko-izraelska zabawa. Mamy nadzieje, że goście z Ashdod będą kolejny raz wspaniale wspominać wizytę w naszej szkole, a nawiązane kontakty nie zanikną. Może niektóre relacje przerodzą się w międzynarodową przyjaźń, a i ich historia nie skończy się na jednorazowym spotkaniu. Dziękujemy i do zobaczenia za rok! 

Zobacz więcej zdjęć

Hava nagila!- Radujmy się!

Tradycji stało się zadość, 20 października już po raz szósty gościliśmy młodzież z Izraela.Wizyta odbyła się w ramach projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów.”

W części pierwszej organizatorzy spotkania pani Ludmiła Stelmach- Kołodziej oraz dyrektor I LO pan Ryszard Pękala uroczyście powitali siedemdziesięciu dwu gości ze szkoły w Ashdod, którzy od kilku dni podróżowali po Polsce, odwiedzając najważniejsze obiekty związane z historią ich przodków. Wyemitowano dwa filmiki, pierwszy obrazujący I LO oraz miasto Dębica. Tematem drugiego było życie pozaszkolne uczniów ukazane z lekkim przymrużeniem oka.

Następnie goście i wychowankowie I LO oraz gimnazjum dwujęzycznego mieli okazję do zintegrowania się. Podzieleni na grupy, prowadząc rozmowy, mogli wykazać się lingwistycznymi zdolnościami pod okiem nauczycieli języka angielskiego. Młodzież z Jagiełły weszła w rolę przewodników po zabytkowym gmachu szkoły i szkolnym muzeum, co cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów z Ashdod. Po zwiedzaniu wszyscy udali się na poczęstunek. 

Zwieńczeniem polsko-izraelskiego spotkania był krótki występ muzyczno-wokalny uczennic I LO oraz wspólny taniec w rytm piosenki „Hava nagila”. Po wręczeniu pamiątkowych upominków, młodzież z Izraela udała się w dalszą podróż. 

To wyjątkowa wizyta dała uczniom gimnazjum i liceum możliwość spotkania z inną kulturą, był to także czas refleksji i uświadomienia sobie, że oprócz wspólnej, jakże tragicznej przeszłości łączy nas ta sama życiowa energia i marzenia.

 

 

Nasze liceum wyróżnione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

      Miło nam poinformować, że nasza szkoła została wyróżniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako szkoła dialogu i współpracy między narodami polskim i izraelskim.

         I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy przystąpiło w 2009 r. do projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów”, który działa w Polsce od 10-ciu lat. Od tej pory w naszej szkole zorganizowaliśmy pięć spotkań z młodzieżą z Aszdod w Izraelu.

         Na 186 w Polsce działających w ramach projektu tylko 40 otrzymało wyróżnienie.

         Certyfikat został wręczony 13.10.2014 r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie podczas konferencji podsumowującej dziesięciolecie istnienia programu na ręce pani Ludmiły Stelmach – Kołodziej koordynatorki projekty w naszej szkole.

 

 

Młodzież izraelska z Ashdod w naszym liceum.

W dniu 4 września 2014 r. uczniowie naszego liceum już po raz piąty przyjęli w murach naszej szkoły ok.70-osobową grupę młodzieży izraelskiej wraz z opiekunami z Ashdod.  Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów”. Koordynatorem przedsięwzięcia na terenie naszej szkoły była pani  mgr Ludmiła Stelmach - Kołodziej.

Zaraz po przyjeździe gości z Izraela nastąpiło uroczyste powitanie w auli szkolnej przez dyrektora LO pana mgr Ryszarda Pękalę oraz  panią mgr Ludmiłę Stelmach-Kołodziej. W dalszej części spotkania, został zaprezentowany krótki film, autorstwa naszych uczniów, który ukazywał najciekawsze miejsca w Dębicy i jej okolicach.

Czytaj więcej: Młodzież izraelska z Ashdod w naszym liceum.

Wizyta młodzieży z Izraela

            3 października 2013 r. I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy po raz czwarty miało okazję gościć izraelską młodzież z Ashdod. Regularne już wizyty młodych Izrealczyków są realizowane od ponad trzech lat w ramach projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów”, którego koordynatorką w naszej szkole jest nauczycielka historii, p. Ludmiła Stelmach Kołodziej.

 

            Spotkanie rozpoczęło się w szkolnej auli – przybyła grupa licząca ok. 70 osób została oficjalnie powitana przez p. dyr. Ryszarda Pękalę i p. Stelmach-Kołodziej, organizatorkę spotkania. Aby przedstawić ogólne informacje o własnej codzienności, zarówno uczniowie naszej szkoły, jak i przyjezdni przygotowali mutimedialne prezentacje o swoich miastach. Zostawszy podzielona na grupy, rozentuzjazmowana odkrytymi podobieństwami i nowościami młodzież obu krajów wyruszyła na wycieczkę po szkole.

 

            Oprowadzając gości po naszym liceum, mieliśmy okazję podczas luźnych rozmów zawiązać bliższe znajomości. Nasi goście wykazali niezwykłą otwartość, a ciągle odkrywane wspólne zainteresowania i preferencje wspierały wzajemną komunikację. Integrację usprawniły również grupowe zajęcia przeprowadzone przez szkolnych anglistów: Annę Lach, Annę Lis, Magdalenę Miś, Martę Marcinek, Tomasza Pykę i Małgorzatę Szczygieł. W salach mogliśmy w szerszym gronie dyskutować, a przygotowany quiz o poszczególnych krajach pozwolił zarówno nam, jak i naszym gościom poszerzyć swoje horyzonty.

Czytaj więcej: Wizyta młodzieży z Izraela

Wywiad

Wywiad w Polskiej Telewizji Regionalnej z panią Ludmiłą Stelmach - Kołodziej nauczycielką historii datyczący wizyty młodzieży z Izraela w naszym liceum.   kliknij tutaj

Gościliśmy młodzież z Izraela.

10 września 2012 r. I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy już po raz trzeci gościło młodzież z Ashdod w Izraelu. Wizyta ta, podobnie jak dwie poprzednie, została zrealizowana w ramach projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów” mającego na celu integrację młodzieży polskiej i izraelskiej, których nacje od lat powiązane są wspólnymi dziejami. Nad organizacją i przebiegiem spotkań w naszej szkole czuwa p. Ludmiła Stelmach-Kołodziej, nauczycielka historii.

             Przybyła grupa gości, licząca ok. 80 osób, została oficjalnie powitana przez przedstawicieli szkoły – pana dyr. Ryszarda Pękalę i panią Stelmach-Kołodziej. Następnie przystąpiono do multimedialnych prezentacji Dębicy i Ashdod, które przybliżyły realia panujące w obu krajach. Młodzież entuzjastycznie reagowała na odkrywane między sobą podobieństwa, czy to w zainteresowaniach, czy też w szkolnej codzienności.    patrz galeria zdjęć

Później uczniowie liceum oprowadzili gości po szkole, przy okazji zawierając znajomości i prowadząc luźne rozmowy. Dzięki niezwykłej otwartości młodych Izraelczyków pierwsze lody zostały przełamane już na początku spotkania, a swobodna atmosfera panująca wśród uczniów sprzyjała lepszemu poznawaniu się. Wycieczka po budynku zakończyła się pracą w zespołach pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego: Anny Lach, Anny Lis, Marty Marcinek, Magdaleny Miś, Małgorzaty Szczygieł. W czasie zajęć odbył się quiz o Polsce i Izraelu – umożliwiło to zarówno nam, jak i naszym gościom poszerzenie wiadomości na temat poszczególnych krajów.

            Następnie młodzież udała się na poczęstunek przygotowany specjalnie na tą okazję. Znalazł się także czas na wspólne zdjęcia, a gospodarze w ramach podziękowań za przyjazne przyjęcie zostali obdarowani pamiątkowymi przypinkami.

            Wizytę zakończyły wyrazy wdzięczności z obu stron w szkolnej auli, a izrealskie dziewczęta w spontanicznym przemówieniu wyraziły nadzieję na przyszłe spotkania i zaprosiły nas do odwiedzenia Ashdod. Wystąpił także gość z Izraela, Arian Naftali, który poruszył słuchaczy opowiadaniem o swych losach po utracie całej rodziny podczas II wojny światowej oraz szczęśliwym ocaleniu. Na zakończenie wystąpiły zespoły muzyczne z naszego liceum i – co stało się już tradycją tych spotkań – zaprezentowaliśmy wspólny taniec do melodii „Hava nagila”.

            Pomimo tak krótkiego czasu spędzonego razem i pozornie wielu różnic, odnaleźliśmy wspólny język i gdy nadeszła pora rozstania, wszyscy żegnaliśmy się ciepło, mając nadzieję na rychłą powtórkę z tego dnia. Wymieniliśmy się adresami, aby podtrzymywać kontakt. Wzajemna sympatia, którą wywołała wizyta izraelskiej młodzieży, zrodziła wiele znajomości, a dzięki zdobytym danym mamy możliwość ich rozwijania. Już dzisiaj, rozmawiając za pośrednictwem Internetu, wszyscy planujemy kolejne spotkania.

Joanna Socha kl.1F

Młodzież z Ashdod w naszym liceum

21 listopada był wyjątkowym dniem, gdyż już po raz dziewiąty do naszego liceum zawitali goście z Bliskiego Wschodu. Było to dla nas niemałe wydarzenie - przygotowania do spotkania trwały cały miesiąc, a my z niecierpliwością czekaliśmy na naszych rówieśników z Ashdod z Izraela.

Gdy nadeszła środa, uczniowie naszej szkoły radośnie powitali gości akademią oraz prezentacją multimedialną. Następnie młodzież wraz z opiekunami udała się do sal lekcyjnych, aby uczestniczyć we wspólnych zajęciach integracyjnych, w tym sportowych. Po zajęciach uczniowie naszego liceum oprowadzili gości po budynku szkoły, po czym wszyscy udali się wspólnie na poczęstunek. Była to idealna okazja do poćwiczenia języka angielskiego
i nawiązania znajomości. Nowi koledzy z zagranicy okazali się być bardzo przyjaźni; robili sobie wspólne zdjęcia, żartowali, zapraszali nas do Izraela, a niektórzy nawet wymienili się numerami.

Podsumowaniem wizyty były występy naszych utalentowanych uczniów oraz wspólna polsko-izraelska zabawa. Mamy nadzieje, że nasi nowi koledzy będą dobrze wspominali wizytę w naszej szkole, a nawiązane kontakty nie zanikną. Kto wie, może niektóre relacje przerodzą się w międzynarodową przyjaźń i ich historia nie skończy się na jednorazowym spotkaniu. 😊

Martyna Samborska

fotorelacja z pobytu naszych gości - kliknij

Wizyta młodzieży z Ashdod w Izraelu

W dniu 24.03.2011 r. uczniowie z Ashdod w Izraelu odwiedzili po raz drugi I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy. Wizyta młodzieży izraelskiej w naszej szkole jest częścią realizacji projektu pt. „ Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów”,  którego celem jest nawiązanie współpracy młodzieży polskiej i izraelskiej.

 

 

 


           

W roku szkolnym 2009/2010, nasza szkoła przystąpiła do uczestnictwa w programie, który w Polsce trwa od ośmiu lat. Program ten jest objęty patronatem ministerstw edukacji w Polsce i Izraelu, Instytutu Yad Vashen w Jerozolimie oraz Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.

 

Koordynatorem projektu w naszej szkole jest nauczycielka historii Ludmiła Stelmach -Kołodziej, która uczestniczyła w polsko – izraelskim seminarium „Bliżej siebie” realizowanym w ramach tego projektu.

 

 


 

Grupa młodzieży wraz z nauczycielami ( łącznie 76 osób ) uczestniczyła  w warsztatach integracyjnych w czasie których młodzież obydwu krajów mogła poznać się oraz porozmawiać na tematy bliskie młodzieży min. system nauczania, spędzanie wolnego czasu, ulubione zajęcia w obydwu państwach itp. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali gościom historię naszej szkoły i miasta, z uwzględnieniem wkładu mieszkańców Dębicy narodowości żydowskiej w rozwój gospodarczy i kulturalny naszego miasta. Zaprezentowano również film o Dębicy oraz oprowadzono gości po szkole.

 

 

 


           

Młodzież z Ashdod zaprezentowała  krótką inscenizację nawiązującą do losu narodu żydowskiego podczas II wojny światowej. Wzruszającym momentem podczas spotkania były wspomnienia Ariana Naftalina, gościa z Izraela, który opowiedział o swoich dramatycznych przeżyciach podczas drugiej wojny światowej i jego cudownym ocaleniu. Następnie młodzież obydwu krajów, podzielona na grupy, brała udział w zajęciach integracyjnych podczas których miała możliwość przekonać się, że łączy ją naprawdę wiele: słucha tej samej muzyki, ma podobne zainteresowania czy ogląda te same filmy. Po zajęciach uczniowie ogólniaka pokazali swoim izraelskim gościom szkołę. 

 

 

 

 

Podjęliśmy również gości poczęstunkiem. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Bardzo miłą niespodzianką dla gości okazał się występ uczniów naszej szkoły, którzy wystąpili z mini recitalem, w tym zaśpiewali piosenkę w języku hebrajskim „ Hava nagila”.

 

 

 


 

Młodzież obydwu krajów spontanicznie zatańczyła w rytm utworu. Uczniowie wymienili się adresami i obiecali sobie utrzymywać ze sobą stały kontakt.  Nasze spotkanie było bardzo pouczające zarówno dla gospodarzy jak i dla gości. Mimo tak krótkiego czasu, wiele o sobie dowiedzieliśmy się. Jest między nami wiele różnic ale mamy też wiele

wspólnego.

 

 

Młodzież obydwu krajów ma podobne problemy, dążenia, ambicje, obawy...  Chce budować lepszą przyszłość, pozbawioną przemocy, uprzedzeń, wrogości czy utartych stereotypów... Podczas spotkania nawiązały się znajomości, które być może w przyszłości przerodzą się w przyjaźnie