Sławni absolwenci

Droktor Jarosław Duda - naukowiec, adiunkt UJ

Dr Jarosław Duda – naukowiec, adiunkt w jednostce Instytut Informatyki i Matematyki Komputerowej, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy w  1999r. Uczęszczał do klasy o profilu matematyczno-fizycznym.
Studiował na Uniwesytecie Jagielońskim.

Skrócona kariera naukowa:

2005 magister matematyki teoretycznej - Uniwersytet Jagielloński

2006 magister fizyki teoretycznej - Uniwersytet Jagielloński

2010 doktor informatyki teoretycznej - Uniwersytet Jagielloński

2012 doktor fizyki teoretycznej - Uniwersytet Jagielloński

2014 Purdue University, NSF Center for Science of Information - habilitant

2015- Uniwersytet Jagielloński, Instytut Informatyki - adiunkt

Pochodzący z Dębicy naukowiec jest twórcą metody kompresji danych zwanej ANS (z ang. Asymmetric Numeral Systems) stosowaną we wszystkich urządzeniach elektronicznych. Dzięki niej szybkość transferu danych wzrosła do 30 razy.

Kodowanie ANS zostało zastosowane w nowym formacie plików graficznych - JPEG XL. Wkrótce wszystkie zdjęcia elektroniczne będą mogły być zapisywane jako JPEG XL.  Spowoduje to  nawet 3-krotne zmniejszenie rozmiaru plików graficznych bez utraty ich jakości.
Efektem kodawania ANS  będzie  szybsze otwieranie stron internetowych, zmniejszenie zużycia energii oraz odciążenie nośników i łącz internetowych.

Kodowanie ANS Jarosława Dudy używane jest w produktach m.in. Apple, Facebooka, Google, Linux.