październik 1917 r. - do niepodległości Polski pozostało 13 miesięcy

6 października 1917 roku Amerykanie, naciskani w tej kwestii przez szalenie popularnego w Stanach Zjednoczonych pianistę Ignacego Paderewskiego, zezwolili na formowanie polskich jednostek. Sam Paderewski gorąco agitował wśród Polonii, by zaciągała się do polskiego wojska. Oficerowie rekrutacyjni działali w dwunastu punktach werbunkowych, które rozmieszczono w największych skupiskach Polonii.Rekruci kierowani byli na szkolenie do obozu wojskowego w Niagara of the Lake w Kanadzie.Choć przyznanie Polakom prawa do tworzenia własnych oddziałów wojskowych na terenie Stanów Zjednoczonych było znaczącym gestem w stronę naszego narodu, to jednak obłożone zostało warunkami. Do Armii Polskiej nie mogli zaciągać się młodzi podlegający poborowi do armii amerykańskiej oraz jedyni żywiciele rodzin.

Na fotografiach polski obóz rekrutacyjno-wojskowy w Niagara (Kanada), oraz Ignacy Paderewski i gen. Haller podczas akcji rekrutacyjnych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.