grudzień 1917 r. - do niepodległości pozostało 11 miesięcy

7 grudnia 1917 roku  Rada Regencyjna powołuje pierwszy rząd  odnowionej aktem 5 listopada 1916 r. państwowości polskiej; na czele gabinetu staje Jan Kucharzewski znany historyk i działacz niepodległościowy.

11 grudnia 1917 roku w Ludowym Komisariacie (ministerstwie) do Spraw Narodowości, kierowanym przez Józefa Stalina, wyodrębniono Polski Komisariat. Jego zadaniem jest zwalczanie "burżuazyjnych" organizacji polskich w Rosji (m.in. Naczpolu) i przygotowanie wprowadzenia władzy sowieckiej na terenach, które na mocy prawa o stanowieniu narodów mają się oderwać od Rosji.

Naczelny Polski Komitet Wojskowy (Naczpol) - reprezentacja Polaków w armii rosyjskiej; powołany 22 VI 1917 w Piotrogrodzie przez Ogólny Zjazd Wojskowych Polaków. Rozpoczyna diałalność 10 VII 1917. Kierował organizowaniem polskich  formacji wojskowych w Rosji, reprezentował głównie prawicowe tendencje polityczne, prowadził działalność kult.-oświat. wśród żołnierzy polskich, organizował opiekę nad inwalidami i jeńcami, udzielał pomocy rodzinom wojskowych. 4 II 1918 przemianowany na 6-osobową Radę Naczelną Polskiej Siły Zbrojnej z W. Raczkiewiczem na czele.  Głównymi działacze m.in.: Raczkiewicz (prezes), M. Jamontt, R. Jasieński, W. Przeździecki, L. Żeligowski, J. Dowbor-Muśnicki.

22 grudnia 1917 rokuw Brześciu nad Bugiem rozpoczynają się rokowania pokojowe państw centralnych z Rosją Sowiecką, do których nie zostaje dopuszczona delegacja polska.