Hej ogarnięci !!!

Uskok nożycowy i „Szalone nożyczki”

   4.04.2019 r. uczniowie klasy 1 f razem z wychowawcą, panem Tomaszem Koziołem i Katarzyną Zalewską (nauczycielką języka polskiego), wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Krakowa. Wrażeń nie zabrakło- podczas podróży dowiedzieliśmy się, że na Wyżynie Krakowskiej znajduje się uskok nożycowy (nasz wychowawca obiecał, że na lekcji geografii zdradzi więcej informacji o tym zjawisku). Pogoda nam sprzyjała, więc mogliśmy również zobaczyć, jak zmienił się poziom rynku w Krakowie, podziwialiśmy dawną architekturę, zabytki, ale nie obca nam była również współczesna sztuka- rozpoznaliśmy rzeźbę Igora Mitoraja „Eros bendato”. Natomiast wieczorem czekały na klasę 1 f „Szalone nożyczki” w Teatrze Bagatela. Ta współczesna farsa zrobiła na nas wrażenie- aktorzy grali świetnie, bardzo dobrze podkreślali emocje. Zaskoczeniem dla nas było to, że staliśmy się częścią tej interaktywnej sztuki- mieliśmy możliwość podpowiadania aktorom, np. jak odnaleźć winnego zbrodni. Jako uczniowie klasy 1 f: geograficzno-matematycznej- zgodnie uznaliśmy, że warto brać udział w takich wycieczkach przedmiotowych i na pewno to powtórzymy również ze 100% frekwencją.

 

79.ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

  5 kwietnia 2019 r. na Placu Mikołajkowów miała miejsce uroczystość upamiętniającą zbrodnię katyńską, czyli zamordowanie polskich jeńców wojennych przez NKWD. Była  to  przemyślana eksterminacja, przeprowadzona w tzw. trybie specjalnym- bez wyroków, bez sądów, zaakceptowana przez najwyższe władze ZSRR. 3 kwietnia 1940 r. do Katynia wyruszyły pierwsze transporty jeńców wojennych przetrzymywanych m.in. w obozach w Starobielsku, Kozielsku, Ostaszkowie.

„Tej nocy zgładzono Wolność

W katyńskim lesie…

Zdradzieckim strzałem w czaszkę

Pokwitowano wrzesień” /F.Konarski/

W uroczystościach upamiętniających 79.rocznicę zbrodni katyńskiej i 9.rocznicę katastrofy smoleńskiej wzięły udział władze miasta i powiatu, kombatanci, poczty sztandarowe, mieszkańcy Dębicy oraz dyrekcja i uczniowie z Gimnazjum Nr  1 i z I LO.  Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie naszej szkoły: Joanna Stryczek z klasy 3 c, Aleksandra Miazga z klasy 1a wzruszyły publiczność, wykonując pieśni „Biały krzyż” i „Ciszę”; Aleksandra Występek z klasy 2 g, Radosław Cacała z klasy 2 d, Rafał Serafin z klasy 3 c, Kamil Hosaja, Jakub Ożóg, Piotr Pisarz, Filip Tabiś (wszyscy z klasy 1 f) symbolicznie i lirycznie opowiedzieli o wydarzeniach z tamtych dni. Natomiast Anna Prucnal z klasy 2 a jako narratorka poprowadziła zgromadzonych na Placu Mikołajkowów przez historyczne fakty, by „Ocalić od zapomnienia”.

„tylko guziki nieugięte

przetrwały śmierć świadkowie zbrodni

z głębin wychodzą na powierzchnię

jedyny pomnik na ich grobie” / Z. Herbert/

zobacz fotorelację z uroczystości - kliknij

DNI KULTURY I LO po raz szesnasty!

   2 kwietnia uczniowie naszej szkoły odkrywali przed publicznością„ to, co im w duszy gra”, czyli tańczyli, śpiewali, grali i oczarowywali. Gościnnie wystąpiła grupa teatralna „Artystokraci” z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku, w składzie: Aleksandra Zięba i Gabriela Surdel z klasy 1 a, Martyna Dziaduraz klasy 1 c, Anna Samborska z klasy 2a oraz Aleksandra Boczar z klasy 2d.

W świat muzyki przeniosła nas Anna Prucnal z klasy 2a, udowadniając, że skrzypce to instrument niezwykły, z kolei Radosław Cacała z klasy 2 d śpiewająco omówił historię pokemonów. Najliczniejszą grupę reprezentowali wokaliści, których występy zrobiły ogromne wrażenie na publiczności zgromadzonej w auli szkoły. Wystąpili: Aleksandra Miazga z klasy 1a, Natalia Mikrut z klasy 1b, Weronika Wójcik z klasy 1e, Patrycja Kochan z klasy 1f, Maria Barnaś z klasy 2c, Joanna Stryczek, Patrycja Żółkiewska i Radosław Dąbrowski z klasy 3a.

W ramach XVI Dni Kultury I LO podsumowany został Konkurs Poprawnej Polszczyzny, który odbył się w naszej szkole 21 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
- wyróżnienia zdobyły: Weronika Mądro z klasy 2 a oraz Magdalena Nowak z klasy 1 d;
- 3.miejsce zdobyła Agnieszka Wysowska z klasy 3 e
- 2.miejsce, z taką samą liczbą punktów, zdobyły Kamila Undas z klasy 2 a oraz Julia Sroczyńska z klasy 2 b.
Mistrzem Języka Polskiego został Radosław Cacała z klasy 2 d.

Wystawa prac uczniów I LO również nie przeszła bez echa. Przykłady te pokazały, że w naszej szkole każdy może odkryć swój talent, nie tylko na polu naukowym, a my- uczniowie- jesteśmy „uczniami z klasą”.

Na kolejne Dni Kultury I LO zapraszamy za rok!

Na Uniwersytecie Papieskim.

 

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny - 21 marca jedenastoosobowa grupa z klasy 2c, wraz z paniami Ewą Nowacką i Małgorzatą Szczygieł, wzięła udział w dniach otwartych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Kierunek studiów, jaki nam zaprezentowali  związany jest z dziennikarstwem i komunikacją społeczną. Pierwsze słowa skierował do nas ks. dr Sławomir Soczyński, później zajęli się na mi studenci tamtejszej uczelni, którzy opowiadali, jak wygląda nauka na Uniwersytecie Papieskim. Zwiedziliśmy studio Radia Bonus, studio stacji telewizyjnej JPII.tv oraz laboratorium graficzne. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy związanych z dziennikarstwem. W Radiu Bonus słuchaliśmy swoich głosów, mówiąc do profesjonalnych, radiowych mikrofonów.
Studenci Uniwersytetu Papieskiego tworzą tam wspaniałą atmosferę. Opowiadali nam także, jak wygląda życie studenckie poza uczelnią. Mamy nadzieję, że rozjaśnili niektórym z nas drogę, którą pójdziemy w przyszłości. 

Magda, Julita i Klaudia z 2c

Zobacz pozostałe fotografie - klik

 

Po latach ponownie odwiedził „budę”!

Dnia 23.03.2019r. gościliśmy w szkole prof. dr hab. Leszka Starkela – wybitnego absolwenta , który  maturę zdawał w 1949 roku. W 70 rocznicę matury postanowił  odwiedzić „budę” - tak nazywano szkołę podczas jego nauki w niej.

Pan Profesor to wybitny polski geograf i geolog,  specjalista w zakresie geomorfologii  i paleogeografii czwartorzędu. W 2004 roku otrzymał, jako drugi Polak obok Pawła Edmunda Strzeleckiego(1846) , Gold Founders Medal - najwyższe wyróżnienie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Badacz roli holocenu w ewolucji rzeźby w Indiach i Mongolii. Autor prac z zakresu ewolucji rzeźby Karpat, Bałkanów, Wielkiego Chinganu i Małego Chinganu oraz Himalajów.

Po latach aktywności zawodowej związanej z badaniami prowadzonymi na całym świecie, przyszedł czas – jak sam mówi  - rozliczyć się z życiem i zostawić po sobie ślad tu w Dębicy. Dębicy, która pozostaje w jego sercu i umyśle, a szczególnie jego „buda”. Odwiedziny stały się okazją do przekazania szkole swoich wspomnień , poezji i refleksji.

W lipcu 1979 roku odwiedzając Dębicę w 30-tą rocznicę zdania matury tak pisze:

    „Niedzielę zacząłem od obejścia starych kątów. Nasza buda już nie króla Władysława Jagiełły ( za mało postępowe i efektowne było widać, zdaniem niektórych, zwycięstwo pod Grunwaldem) ale pisarza Jana Wiktora…”

Wspomnienia i refleksje Pana Profesora znajdą się w przygotowywanym przez szkołę specjalnym wydaniu publikacji z okazji 120 rocznicy powstania „budy” w roku 2020.

  

 

„Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić."

W dniu 12.03.2019 w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 odbył się Salon Gimnazjalisty i Ósmoklasisty. Jak co roku gimnazjaliści z klas trzecich oraz w tym roku po raz pierwszy ósmoklasiści mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych Powiatu Dębickiego. Również nasza Szkoła ponownie wzięła udział w tym wydarzeniu, które cieszyło się sporym zainteresowaniem.

Czytaj więcej: „Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić."

VI Konkurs Informatyczny SoftwareHut

W imieniu organizatorów Fundacja Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju "Perła Galicji", SoftwareHut, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu oraz II LO im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, mieszkających na terenie woj. lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego do wzięcia udziału w VI Konkursie Informatycznym SoftwareHut 2019.
 
Opiekunem merytorycznym konkursu będzie dr Andrzej Dyrek, nauczyciel 
w V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
 

Prosimy o zgłaszanie się za pomocą poniższego formularza:

Zachęcamy do zamieszczenia informacji na stronie Państwa szkoły.
Regulamin znajdziecie na stronach organizatorów Konkursu. 
Zapraszamy serdecznie wszystkich uczestników!! 
 
 
 
 

Piaf w Rzeszowie

31.01.2019 uczniowie klasy 2d oraz Gimnazjum Dwujęzycznego mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej zatytułowany Piaf. Sztuka przedstawiała historię życia i karierę sceniczną tej niezwykłej francuskiej artystki
i była bogato ilustrowana piosenkami z jej repertuaru.

Spektakl był prawdziwą muzyczną ucztą i dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Padam Padam – Edith Piaf - posłuchaj

 

 

 

Dziennik elektroniczny

Szukaj