Hej ogarnięci !!!

Piaf w Rzeszowie

31.01.2019 uczniowie klasy 2d oraz Gimnazjum Dwujęzycznego mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej zatytułowany Piaf. Sztuka przedstawiała historię życia i karierę sceniczną tej niezwykłej francuskiej artystki
i była bogato ilustrowana piosenkami z jej repertuaru.

Spektakl był prawdziwą muzyczną ucztą i dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Padam Padam – Edith Piaf - posłuchaj

 

 

 

Wyjazd do Opery Krakowskiej

Klasa IId odwiedziła Operę Krakowską i zachwyciła się spektaklem „Zemsta nietoperza”. Piątkowy wieczór zdominowany był przez muzykę, śpiew i wielkie emocje. Niektórzy z nas pierwszy raz byli w operze, ale z pewnością jeszcze tam wrócimy. Przed spektaklem obejrzeliśmy jeszcze wystawę szopek noworocznych.

Wyjazd do RDN

18 stycznia grupa uczniów z klasy IIg i IIc miała przyjemność zwiedzać RDN w Tarnowie. Poznaliśmy tajniki pracy dziennikarza, dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstają sondy uliczne i jak wygląda praca w biurze reklamy. Niespodzianką było to, że uczestniczyliśmy w krótkim wywiadzie na temat pracy dziennikarza radiowego. Odwiedziliśmy również tarnowski rynek i seminarium duchowne, w którym studiował nasz ksiądz.

Wyjazd uważamy za udany, a przed nami jeszcze praktyki dziennikarskie w RDN Małopolska.

Julia Siwek i Joanna Uszko

 

Spotkanie z naszą absolwentką

 24 stycznia 2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Aliną Nowak – absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. Alina pochodzi z Pustkowa Osiedla. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 9 lat i od tego momentu taniec zawsze towarzyszył jej życiu. Przez 10 lat tańczyła w Dębicy w klubie Złota Para. Do naszej szkoły uczęszczała w latach 2005 – 2008, do klasy z rozszerzoną matematyką. Jej wychowawczynią była Pani Lucyna Bączek.

 Po zakończeniu szkoły średniej rozpoczęła studia w Krakowie. Tam kontynuowała swą taneczną pasję w Klubie Pląs.

W 2009 roku przeniosła się do Tomaszowa Mazowieckiego. W Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku ukończyła ministerialny kurs instruktora tańca z oceną bardzo dobrą.

Po zdobyciu tytułu Akademickich Mistrzów Polski podjęła decyzję o zakończeniu wspólnej kariery z jej ówczesnym partnerem, by w 2012 roku na festiwalu tańca w Londynie (UK Championships) rozpocząć współpracę z Hiszpanem Edgarem Marcosem. Reprezentując Hiszpanię, uczestniczyli razem w wielu prestiżowych turniejach, odbywających się w różnych zakątkach globu. Należą do światowej czołówki par latynoamerykańskich, a w ostatnich WDSF Mistrzostwach Świata Latin rozegranych w Chinach zajęli 7. miejsce.

Z gorącego miasta w Hiszpanii – Sant Joan de Vilatorrada – przeprowadzili się do Włoch. Polskę odwiedzają regularnie kilka razy w miesiącu. Od listopada 2016 roku to nasz kraj reprezentują na parkietach całego świata.

Chcemy jeszcze raz podziękować Alinie oraz Edgarowi za przyjęcie zaproszenia, a Pani Bączek za zorganizowanie spotkania, które cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów. Dzięki naszym gościom dowiedzieliśmy się, jaką drogę trzeba przejść i jak wytrwale dążyć do celu, by odnieść sukces.

Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!

 

‘Allo ‘Allo Toronto!

Uczniowie I LO po raz kolejny mieli okazję przenieść się na drugą stronę kuli ziemskiej (tym razem w kierunku zachodnim) i uczestniczyć w rozmowie online z Jenny Zhang – Kanadyjką, która w barwny sposób przedstawiła różne aspekty życia studenta za oceanem. Każdy uczestnik spotkania mógł zadać swoje pytania oraz swobodnie dyskutować z native speakerem, czasem nawet pożartować na temat różnic kulturowych. Rozmowę zorganizowała i koordynowała Barbara Hunia. Z pewnością niejedna językowa bariera została przełamana, a w serca wlała się klonowa słodycz północy. Jeszcze tam wrócimy!

Spotkanie opłatkowe

 W środę 16.01.2019 r. w naszym liceum odbyło się spotkanie opłatkowe dla nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Jego organizatorem był dyrektor szkoły -pan Wiesław Ostafin, który zaprosił księdza prałata Ryszarda Piaseckiego, proboszcza parafii św. Jadwigi .Spotkanie upłynęło w serdecznej i życzliwej atmosferze .Były życzenia, łamanie się opłatkiem, wspólne kolędowanie ,które prowadził ksiądz Jan Majocha, grający na gitarze .Towarzyszyła mu grająca na skrzypcach Ania Prucnal - uczennica klasy II a. Na świątecznie przybranych stołach znalazły się słodkości.

 

Patronat Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki UJ

             Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie objął honorowym patronatem w roku 2019 dziesięć projektów realizowanych w szkołach, których celem jest popularyzacja matematyki i opieka nad uczniami uzdolnionymi.

             Z przyjemnością informujemy, że na liście wyróżnionych znalazł się nasz szkolny projekt „Łączy nas matematyka”, który przygotowała pani Lucyna Bączek.

             Projekt obejmuje dodatkowe zajęcia dla uzdolnionych matematycznie uczniów naszej szkoły, którzy pragną poszerzać swoje wiadomości, doskonalić umiejętności, przygotowywać się do olimpiad, konkursów oraz kontynuowania nauki na wyższej uczelni. W ramach projektu organizuje się również konkursy matematyczne dla uczniów z powiatu dębickiego, a nauczyciele i uczniowie zapraszani są na zajęcia oraz warsztaty, prowadzone przez pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Troje uczniów z klasy II a systematycznie uczestniczy w Jagiellońskich Warsztatach Olimpijskich.

             Jesteśmy dumni, że już po raz piąty nasz projekt znalazł się wśród wyróżnionych.

 

 

 

„Jagiełło” jedyną szkołą w powiecie dębickim w Rankingu Szkół Olimpijskich 2019r.

Każdego roku "Perspektywy" tworzą Ogólnopolski Ranking Szkół Olimpijskich. Jest to dla nas szczególne wyróżnienie znaleźć  się w elitarnym gronie szkół, które mają największą ilość laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych (dodatkowo zdobywamy ostatnio medale na olimpiadach międzynarodowych) .Wytężona praca nauczycieli pomaga rozwijać zainteresowania i uzdolnienia  uczniów. Nasze liceum znajduje się wśród najlepszych od kilku lat. W obecnym roku zajmujemy 133. miejsce na 200 wyróżnionych szkół w kraju.

Mamy nadzieję, że następny rok przyniesie nam jeszcze większe sukcesy.

W rankingu Liceów Ogólnokształcących również notujemy progres w stosunku do roku 2018, gdy byliśmy poza rankingiem, a 458. pozycja w Polsce pozwala nam  z satysfakcją posługiwać się tytułem "Srebrnej Szkoły 2019".

Gratulujemy naszym uczniom i ich opiekunom oraz życzymy dalszych sukcesów.

 

 

„Bój w oczach dowódcy kompanii”

 

Z relacji por. Edmunda Króla (w materiałach wspomnieniowych dotyczących kampanii włoskiej 2 Korpusu, udostępnionych przez wydawnictwo Rosikon Press):

 

„W nocy z dnia 16 na 17 lipca wprowadziłem kompanię na wybrana przez mnie podstawę wyjściowa[..]. Pod osłoną ognia artyleryjskiego, moździerzy i ciężkich karabinów maszynowych poderwałem kompanię zalegająca na podstawie wyjściowej do natarcia. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji bojowej. […]”

 

To fragment wspomnień urodzonego w 1911 w Drohobyczu absolwenta naszego I LO (wtedy Gimnazjum) Edmunda Króla zawartych w 24 tomie Szlaku Andersa autorstwa Normana Daviesa pt. Zdobycie Ankony. Dziękujemy za przesyłkę i krótki list synowi naszego absolwenta panu Janowi Królowi.

 

 

 

 

 

 

WYJĄTKOWA PACZKA

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas; to czas zadumy i refleksji, czas wielkich i małych radości; to czas wspólnych spotkań oraz dzielenia się ciepłem serc. To właśnie z tej okazji nasza szkoła włączyła się do Bożonarodzeniowej Akcji„ PACZKA DLA BOHATERA”. Akcja ta to przede wszystkim wyraz pamięci i solidarności z osobami, którym Polska tak wiele zawdzięcza. W roku stulecia odzyskania niepodległości  powinniśmy otoczyć szczególną troską bohaterów narodowych. W ramach Bożonarodzeniowej akcji charytatywnej, naszą pomoc skierowaliśmy do działaczy Polski Podziemnej z Ziemi dębickiej; członków struktur SZP-ZWZ-AK, „Żołnierzy Wyklętych” oraz osób represjonowanych przez ustrój komunistyczny, a także do wdów i wdowców kombatantów.

Wszystkim osobom, które z ogromną serdecznością włączyły się do akcji poprzez zbiórkę artykułów żywnościowych oraz chemicznych składamy serdeczne podziękowania. Zebrane dary są wyrazem uznania, szacunku i troski dla tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Mamy nadzieję, że otrzymane podarunki sprawią wszystkim  obdarowanym choć odrobinę radości i będą dowodem na to, że o nich pamiętamy. Bardzo cieszymy się, że nasza społeczność szkolna włączyła się w to szlachetne przedsięwzięcie, które nazwać można swoistą lekcją patriotyzmu dla młodych ludzi.

Kolejny raz pokazaliście, że zawsze możemy na Was liczyć!!!  Z serca dziękujemy!!!

Koordynatorzy akcji

 

 

Explory 2019

Dziennik elektroniczny

Szukaj