Konfrontacje na szlaku- kryptonim „DESER”

Konfrontacje na szlaku- kryptonim „DESER” - to marsz na orientację dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z terenu Obwodu AK Dębica. Była to siódma edycja tego marszu. Tegoroczne spotkanie na szlaku odbyło się w okolicznościach dwóch znaczących rocznic: 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz 70. rocznicy operacji „Burza”. Zadania przewidziane dla patroli szkolnych nawiązywały do dramatycznych wydarzeń po obu liniach frontu biegnącego przez ziemię dębicką. W konfrontacjach udział wzięła mocna drużyna naszego liceum w składzie 10 uczniów i Agnieszka. Opiekunem Dryżyny był p. Wojciech Szmajda.

Konfrontacje otworzył Starosta Powiatu Dębickiego p. Władysław Bielawa podczas zbiórki na terenie leśniczówki Berdech, po czym drużyny wyruszyły na trasę marszu według tras podanych na mapie. Orientacja w terenie nieznanym, zalesionym to niezwykle trudna sprawa, a do tego dochodzi odnalezienie miejsc z zadaniami do wykonania. Nasza drużyna spisała się świetnie.

Zebraliśmy wystarczającą ilość punktów aby ukończyć marsz zwycięsko. Marsz zakończył się na polanie Kałużówka  przy ognisku, wielką wspólną lekcją historii. Elementem oficjalnym było wciągnięcie flagi na „maszt” i odśpiewanie hymnu. Zmęczonych i trochę zmarzniętych uczestników organizatorzy uraczyli gorącą grochówką. Podsumowania dokonała Pani Dyrektor Barbara Pelczar-Białek. Wspaniałe wrażenia – do zobaczenia za rok.