Zapraszamy do udziału w IX Powiatowym Konkursie Poprawnej Polszczyzny

Regulamin IX Powiatowego Konkursu Poprawnej Polszczyzny

„Z językiem polskim za pan brat”

Organizator konkursu – I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz Obserwator Lokalny, przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim.

Cele konkursu:

• propagowanie kultury języka polskiego wśród młodzieży
  • doskonalenie świadomego i celowego posługiwania się polszczyzną poprzez odpowiedni dobór form wypowiedzi i środków językowych, przestrzeganie etyki pisania, doskonalenie skuteczności komunikacyjnej
  • budowanie językowego, a więc zintelektualizowanego obrazu świata i siebie
  • wyrabianie w uczniach dociekliwości poznawczej
  • rozwijanie wyobraźni, twórczego myślenia i samodzielności w zdobywaniu wiedzy
  • wzmacnianie wiary w swoje możliwości oraz poczucia odpowiedzialności za własny rozwój

Opis konkursu:

Konkurs składa się z dwóch odrębnych części: część pisemna oraz część ustna (konkurs retoryczny). Uczniowie mogą wziąć udział tylko w konkursie pisemnym, tylko w retorycznym bądź też w obydwu jednocześnie.

Kategorie uczestników:

1. kategoria I – uczniowie szkół gimnazjalnych
  2. kategoria II – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

Zasady konkursu pisemnego:

1. Konkurs składa się z jednego etapu przeprowadzonego w I LO w Dębicy dla każdej z w/w kategorii.
  2. Zadania dostosowane będą odpowiednio do poziomu nauczania w gimnazjach i szkołach średnich.
  3. Zadania:
  • ćwiczenia ortograficzne, interpunkcyjne,
  • ćwiczenia językowe(w zakresie składni, frazeologii, leksyki, fleksji; mogą pojawić się ćwiczenia związane z określeniem części mowy i zdania)
  • Czas pisania testu: około 45 minut.

Zakres materiału:

Zadania konkursowe zostaną przygotowane w oparciu o: „Słownik Poprawnej Polszczyzny” PWN, „Słownik Języka Polskiego” PWN, Język polski. Poradnik prof. A. Markowskiego (wyd. Wilga)

Przebieg konkursu:

1. Opiekunowie uczestników zgłaszają liczbę uczniów biorących udział w konkursie telefonicznie pod nr 014/6702616 do dnia 8 marca 2017 r. (każdą szkołę może reprezentować maksymalnie troje uczniów).
  2. Konkurs pisemny odbędzie się w I LO w Dębicy dnia 13 marca  2017 r. o godz.11.00.

Zasady konkursu ustnego (retorycznego):

1. Konkurs jest jednoetapowy: wygłoszenie przed komisją przygotowanej wcześniej mowy retorycznej na podany poniżej temat (trzeba wybrać jeden).

Propozycje tematów wystąpienia w roku 2017:

• Bliskie – dalekie - obce.
  • Moje pasje.
  • W świecie fikcji czy w realu?
  • Co w głowie, to na języku.
  1. Przygotowane wystąpienie uczestnika z gimnazjum nie powinno być krótsze niż 4 min. i nie dłuższe niż 6 min, ze szkoły ponadgimnazjalnej – 7-12 minut.
  2. Wygłaszane mowy oceniane będą wg pięciu kryteriów: zgodność z tematem, poprawność językowa, jakość argumentacji, umiejętność stosowania chwytów retorycznych, wykorzystanie czasu. Każde kryterium to od 0-5 pkt, przyznawanych przez każdego członka jury. Suma tych punktów wyłoni zwycięzców.
  3. Opiekunowie uczestników zgłaszają uczniów biorących udział w konkursie retorycznym telefonicznie pod nr 014/6702616 do dnia 13 marca 2017 r.
  4. Konkurs odbędzie się w I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy  w dniu 30 marca 2017 r. o godz. 10.00.

Uroczyste podsumowanie konkursu, wraz z rozdaniem nagród i dyplomów dla uczestników, odbędzie sięłącznie dla obydwu konkursów, w dzień konkursu retorycznego tj. 30 marca ok. godz.12.30 (szkoły zostaną powiadomione telefonicznie o ewentualnych zmianach).

1. Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymują nagrody rzeczowe.
  2. Wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymają pamiątkowe dyplomy.

W razie pytań związanych z konkursem prosimy o kontakt:

- telefoniczny (014/6702616)

- mailowy: martabs@poczta.onet.pl; zmijka75@wp.pl