110 - lecie budynku dębickiego „Jagiełły”

31 marca 2017 roku w I Liceum Ogólnokształcącym obchodziliśmy 110-lecie budynku szkoły. Wydarzenie to połączone było z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego i fotograficznego.

Na początku Aleksandra Godycka przybliżyła nam historię budynku od 1907 roku do czasów współczesnych. Poznaliśmy charakterystyczne cechy architektury, dzięki którym I LO wyróżnia się na tle innych budynków w Dębicy. Następnie mieliśmy okazję obejrzeć krótki film pt. „Śladami Teodora Talowskiego w Małopolsce”. Teodor Talowski (urodzony w pobliskim Zasowie) to polski architekt i malarz, który zaprojektował budynek naszego liceum. Jego historię mogliśmy poznać dokładniej podczas wykładu p. Tadeusza Bystrzaka – artysty, malarza, rzeźbiarza i projektanta. P. Tadeusz Bystrzak, na podstawie fragmentów swojej książki, pokazał wiele innych przykładów budynków zaprojektowanych przez Teodora Talowskiego (m.in. szpital o. Bonifratrów w Krakowie, budynek „Sokoła” w Pilźnie i Jarosławiu, budynki przy ul. Retoryka w Krakowie). Poznaliśmy także ciekawostki z życia architekta oraz zobaczyliśmy wiele archiwalnych zdjęć. Na koniec odbyło się rozstrzygnięcie konkursów.

Konkurs plastyczny „Budynek I LO w Dębicy ołówkiem i pędzlem” był adresowany do uczniów gimnazjów.

Nagrodzeni:

I miejsce: Martyna Bednarek z Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy

II miejsce: Julita Pleban z Publicznego Gimnazjum w Zasowie

III miejsce: Karolina Szczudło z Publicznego Gimnazjum w Nagawczynie

Wyróżnienia: Julia Kipa i Mateusz Więcek z Dwujęzycznego Gimnazjum przy I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy

Uczniowie naszego liceum wzięli udział w konkursie fotograficznym „Jagiełło w obiektywie. Historia i współczesność”. Zdjęcia mogły być czarno – białe, w sepii oraz kolorowe i miały uchwycić „duszę” budynku.

Laureatami zostali:

I miejsce: Michał Posłuszny, kl. I a

II miejsce: Jakub Strózik, kl. II a

III miejsce: Aleksander Stogiera, kl. I a

Wyróżnienie: Michał Buczek, kl. II a

Panu Tadeuszowi Bystrzakowi dziękujemy za przybliżenie nam historii autora projektu budynku naszej szkoły, a wszystkim uczestnikom i nagrodzonym w wyżej wymienionych konkursach serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że dzięki remontom i pracom renowacyjnym budynek będzie służył jeszcze przez następne lata i odzyska dawną świetność.

Aleksandra Buczak, kl. 2g