Gala Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim

Dnia 1 marca 2018 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się Gala Szkoły Dialogu 2017. Szkoła Dialogu to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów
z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój kraju i ich własnych miejscowości. Uczestnicy najpierw odkrywają często zapomnianą historię
i kulturę żydowską, a następnie poprzez różnorodne działania prezentują zdobytą wiedzę innym mieszkańcom miejscowości.

W jesiennej edycji programu, od października do grudnia 2017 r., uczestniczyła klasa 3c
I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy pod opieką nauczycielki j. polskiego Marty Bonarek-Sochy. W ramach projektu uczniowie założyli blog (http://historiadebickichzydow.blogspot.com/), w którym udokumentowali swoje działania. Zwieńczeniem projektu, badającego historię i kulturę Żydów w Dębicy, była wycieczka miejska śladami żydowskich mieszkańców, na którą zostali zaproszeni gimnazjaliści seniorzy.

Gala Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim była okazją do zaprezentowania osiągnięć uczniów
z całego kraju na forum ogólnopolskim. Miała charakter bardzo uroczysty, wzięło w niej udział 40 szkół z całej Polski. Patronat sprawował Wicemarszałek Senatu RP i Rzecznik Praw Obywatelskich. Uczniów witali pan Andrzej Folwarczny, prezes Forum Dialogu oraz pan Henryk Wujec, przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu, którzy uhonorowali zaangażowanie młodych ludzi w projekt w roku 2017.

Klasa 3c może pochwalić się sporym sukcesem – uczniów wyróżniono nominacją w kategorii „Różnorodność działań”, a dla I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy uczniowie zdobyli tytuł Szkoły Dialogu 2017.

Wyjazd młodzieży do Warszawy na galę był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Wicestarosty Powiatu Dębickiego Mateusza Paska, Zastępcy Burmistrza Miasta Dębica Wojciecha Iwasieczki i radnego Powiatu Dębickiego Stanisława Przetacznika.