Hej ogarnięci !!!

Projekt „Eko Szkoła” w naszym liceum

 W dniu 26.03.2018 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy odbyła się impreza inaugurująca cykl warsztatów ekologiczno-chemiczno-językowych prowadzonych w ramach projektu „Eko Szkoła” oraz „Irlandia w Szkole”, w które to projekty włączyło się nasze liceum.

Tematem przewodnim spotkania stała się Irlandia oraz obchody Dnia Świętego Patryka. Gościem honorowym spotkania była Pani Justyna Mazurek-Schramm, wiceprezes Fundacji Kultury Irlandzkiej, która we współpracy z Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu patronowała temu wydarzeniu, natomiast sponsorem cyklu warsztatów jest firma „Eko Świat” z Brzezówki.

Już kilka tygodni wcześniej rozpoczęły się przygotowania do tego wydarzenia. Na spotkanie zaproszeni zostali uczniowie lokalnych gimnazjów, którzy wraz z naszymi uczniami będą uczestnikami projektów „ Eko Szkoła” oraz „ Irlandia w Szkole” przeprowadzanych w kolejnych miesiącach.

Uczniowie naszej szkoły wykonali bardzo interesującą wystawę posterową dotyczącą Irlandii, wspólnie z nauczycielami zadbali o tematyczne dekoracje oraz przygotowali pyszny poczęstunek. Na początku imprezy zebranych gości powitał Dyrektor Szkoły Pan Leszek Klabacha oraz organizatorzy spotkania panie Jadwiga Biernacka, Agnieszka Mądro, Anna Witkoś-Janczura oraz pan Rafał Dudziak.

Następnie głos zabrała Pani Justyna Mazurek-Schramm, która poprzez prezentację multimedialną oraz niesamowicie interesujący i inspirujący wykład przeniosła wszystkich wprost na „zieloną wyspę” oraz do świata tajemniczych baśni irlandzkich. Podczas warsztatów uczniowie mogli zobaczyć min. jak wygląda prawdziwy irlandzki bęben- Bodhrán, buty do stepu irlandzkiego czy też kij do Hurlinga- gry zespołowej, uważanej za irlandzki sport narodowy i najszybszy zespołowy sport świata, a wszystko to w towarzystwie klimatycznej irlandzkiej muzyki. Oprócz prezentacji multimedialnej i wykładu, młodzież uczestniczyła również w bardzo intersującym pokazie chemicznym pani Agnieszki Mądro, który stał się dla nich nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy ,ale również doskonałą zabawą. Spotkanie przeplatane było również występami artystycznymi w wykonaniu uczniów I LO- Kingi Ochab, Ani Prucnal, Oli Występek i Radka Cacały oraz degustacją smakołyków wprost z zielonego   „Ekobufetu”. Imprezę zakończył zorganizowany na sali gimnastycznej ekoturniej sportowy o „ Zieloną Koniczynę”. Uczestnicy oraz zwycięzcy otrzymali wyróżnienia oraz nagrody. Wszyscy zebrani bawili się doskonale, z olbrzymim zainteresowaniem wysłuchali wykładu naszego honorowego gościa z Fundacji Kultury Irlandzkiej, łącząc poszerzanie wiedzy z doskonałą zabawą. Wspólnym dyskusjom, pamiątkowym zdjęciom oraz degustacjom zielonych smakołyków nie było końca. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, na którym uczestnicy będą mogli zmierzyć się z opanowaniem tańca irlandzkiego czy też zaprezentować się podczas  pokazu ekomody.

zdjęcia z imprezy - kliknij