„Przedwiośnie” – to jest to!

A cóż powiesz o szkołach szklanych! O kościołach zakwitających na wzgórzach, według marzenia i skinienia artystów, w formach tak pięknych, iż wobec nich zagaśnie i zblednie wszystko, co dotąd było(…) Dlatego do Polski…”. Tak Seweryn Baryka, bohater powieści Stefana Żeromskiego, opisywał  Polskę „szklanych domów”. Natomiast 4 października młodzież I LO mogła na żywo zobaczyć tę baśniową wizję wolnej ojczyzny. W ramach akcji -„Narodowe Czytanie”, rozpoczętej przez parę prezydencką,  fragmenty „Przedwiośnia” wzięli pod lupę uczniowie i nauczyciele. Narratorami byli: pani wicedyrektor Ludmiła Stelmach-Kołodziej, pan dyrektor Wiesław Ostafin, pani Dorota Stępień (nauczycielka języka polskiego), pani Magdalena Miś (nauczycielka języka angielskiego), pan Rafał Dudziak (nauczyciel historii) oraz Karolina Chmura (maturzystka z 3 d).

„Cezary wystąpił z tłumu i stanął w pustym kole. Karolina przybrała pozę i wykwitła obok niego. (…) Baryka rozpoczął taniec…”- publiczność była pod wrażeniem gry aktorskiej  Gabrieli Radzik z klasy 3 e oraz Piotra Czernickiego z klasy 2 a, którzy wcielili się w role Karoliny i Cezarego. Z koleidreszcz niepokoju wywołał występ rewolucjonistów (uczniów
z klasy 1 f) na czele z przywódcą- Krzysztofem Malatą z klasy 2 a. Rewolucyjne nastroje złagodziła melodia „Babie lato” Michała Lorenca i występ uczennic z klasy 3 e oraz uczniów z klasy 1 f-  swoim występem przenieśli widzów
w niezwykły świat cywilizacji  zbudowanej ze szklanych domów. Nie zabrakło też patriotycznych śpiewów w wykonaniu Anny Kubik i Anny Kaczki z klasy 3e, bo przecież „Przedwiośnie” to powieść o Polsce, odzyskującej niepodległość po 123 latach niewoli.

Spektakl nie odniósłby sukcesu, gdyby nie Krystian Sojka i Krzysztof Ryba z klasy 3 b, którzy zadbali o stronę techniczną tego przedsięwzięcia. Publiczność zobaczyła niezwykły świat wykreowany przez Stefana Żeromskiego
i uwierzyła, że wszystko jest możliwe dla tych, którzy czytają, bo lubią. Znowu się okazało, że w I LO wielu uczniów ma ukryte talenty aktorskie, wokalne i taneczne,  odkryte podczas „Narodowego Czytania” przez panie:  Marię Trojanowską  i Lilianę Wolińską (pracujące w bibliotece szkolnej) oraz Katarzynę Zalewską (nauczycielkę języka polskiego).
zobacz fotorelację - kliknij tu