Hej ogarnięci !!!

VI Dyktando Niepodległościowe. Tekst dyktanda i wyniki etapu szkolnego.

38 osób wzięło udział w szkolnym etapie VI Dyktanda Niepodległościowego
„ Po polsku o historii”. Dyktando swoim patronatem objęli Pan Władysław Ortyl- Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Pani Małgorzata Rauch- Podkarpacki Kurator Oświaty. Patronat medialny nad konkursem sprawuje Radio Rzeszów. Tytuł tegorocznego dyktanda brzmiał: „Wojna to nie tylko męska sprawa”.
Najlepsi będą reprezentować naszą szkołę 7 listopada w finale wojewódzkim.
Już wkrótce relacja z dyktanda przygotowana przez Patrycję Żółkiewską i Michała Posłusznego z klasy III a.

Tekst dyktanda dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

 Wojna to nie tylko męska sprawa

   Patrząc na zdjęcie czarnoskórej dziewczyny w mundurze podczas wojny w Zatoce Perskiej czy na peerelowski plakat traktorzystki, myślimy częstokroć o kobietach wykonujących – bądź co bądź – męskie zawody. Czyżby to symptom dwudziestego wieku?

   W 1918 r. obywatelki państwa polskiego otrzymały prawa wyborcze, a konstytucja marcowa umożliwiała im pełniejsze uczestnictwo w życiu publiczno-zawodowym. Jednakże już wcześniej Polki angażowały się w sprawy kraju. Różnorodne dokumenty przybliżają sylwetki niezwykłych kobiet walczących z bronią w ręku, w mundurach i cywilnych ubraniach, kobiet-żołnierzy i kobiet realizujących sięw wielorakich zawodach, niekoniecznie wojskowych. Kiedy wybuchła I wojna światowa, w Galicji i Królestwie Polskim rozpoczęły działalność oddziały żeńskie Drużyn
i Związków Strzeleckich. Strzelczynie prowadziły np. szwalnię w koszarach wojskowych w krakowskich Oleandrach, w której naprawiały mundury legionistom przygotowującym się do wymarszu. Gros z nich marzyło o skierowaniu na front, czemu przeciwny był – niejednokrotnie mówiący o tym – Józef Piłsudski. Pomimo to kobietom udało się podjąć służbę kuriersko-wywiadowczą. Elegancki ubiór dziewcząt usypiał czujność żandarmerii rosyjskiej, co ułatwiało orientację w dyslokacji nieprzyjacielskich wojsk, a w fałdach spódnic ukrywanie raportów.

   Wraz z przekształceniem oddziałów strzeleckich w Legiony Polskie usunięto kobiety z linii frontu, co w niemałej mierze wzbudziło ich frustrację. Niektóre więc, niczym bohaterka Mickiewiczowskiej „Grażyny”, założyły męski strój, obcięły włosy i przybrały pseudonim. Zdopingowały je do tego nie tylko marzenia o niepodległej ojczyźnie, ale także szkolenia teoretycznowojskowe z takich przedmiotów jak: materiały wybuchowe, organizacja armii oraz umiejętność strzelania z browningów i mauzerów.

   W nowo powstałej Rzeczypospolitej kombatantki I wojny światowej, a była wśród nich żona Komendanta – Aleksandra Piłsudska, zainicjowały ruch społeczny do obrony kraju.

   W przededniu nadchodzącej wojny przekształcił się on w sformalizowany organ – Pogotowie Społeczne PWK. Pewiaczki od razu włączyły się do działań wojennych, służyły wszędzie, gdziekolwiek potrzebna była jakakolwiek pomoc. Polki wykazywały się również bohaterstwem, walcząc m.in. w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

   Mało kto przypuszczałby, że w naszej arcybogatej historii ważki był udział kobiet zarówno w walce zbrojnej, jak i w służbie cywilnej.

  

„Dyktando Niepodległościowe” - wyniki

 Lista osób, które uzyskały 75 % i więcej punktów i mają szansę ( po weryfikacji prac przez komisję wojewódzką) na kwalifikację do finału wojewódzkiego.

 1.Julia Sroczyńska- (opiekun Sylwia Szuba-Cyran)-88,5 p.

2.Filip Bąk ( opiekun Dorota Stępień)- 82, 5 p.

3. Radosław Cacała ( opiekun Ewa Nowacka)- 82 p.

4.Sara Łobaczewska ( opiekun Ewa Nowacka)- 82 p.

5. Aleksandra Kozińska ( opiekun Dorota Stępień)- 81, 5 p.

6.Magdalena Nowak ( opiekun Dorota Stępień)- 81,5 p.

7.Patrycja Gajda ( opiekun Beata Wojnarowska)- 80 p.

8.Kamil Skarbek ( opiekun Dorota Stępień)- 80 p.

9.Paulina Kliś ( opiekun Beata Wojnarowska)- 79,5 p.

10.Grzegorz Olechowski ( opiekun Dorota Stępień)- 78, 5 p.

11.Marta Kumięga ( opiekun Sylwia Szuba-Cyran)- 78 p.

12.Kinga Ochab (Beata Wojnarowska)- 78 p.

13.Joanna Uszko ( opiekun Dorota Stępień)- 77,5 p.

14.Natalia Burek ( opiekun Beata Wojnarowska)- 76, 5 p.

15.Wiktoria Grygiel ( opiekun Ewa Nowacka)- 76,5 p.

16. Iga Skwirut ( opiekun Sylwia Szuba-Cyran)- 76p.

17.Anna Kubik ( opiekun Katarzyna Zalewska)- 75, 5 p.

 

Pozostałe prace do wglądu u polonistek.