Sławni absolwenci

ks. Alojzy Nosal (1910 – 1995) – profesor nauk społecznych

Urodził się w Dębicy. Jest absolwentem „Jagiełły” z  1928 roku. W 1933 roku ukończył Seminarium Duchowne w Sandomierzu. Stopień magistra teologii uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1938 roku wyjechał do Belgii, później do Francji. W czasie II wojny światowej brał udział w francuskim ruchu oporu. Został aresztowany przez Niemców i dwa lata spędził           w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Troyers. Po uwolnieniu pracował jako dziekan duchownych polskich we Francji i studiował na uniwersytecie w Lille. Tu otrzymał tytuł doktora nauk społecznych.

Od 1962 roku wykładał na uniwersytetach w USA. W 1973 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Po przejściu na emeryturę mieszkał w USA i we Francji. Emeryturę przeznaczał na wspieranie szkół, do których uczęszczał. Był fundatorem wyposażenia do pracowni informatycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy.

Za swoją pracę społeczną i naukową był wielokrotnie nagradzany i odznaczany we Francji i w USA.

Dębicę odwiedził w 1989 roku. Zmarł w Paryżu. Pochowany jest na Starym Cmentarzu w Dębicy.