IV Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików

Szymon Szostak – uczeń kl. II d o profilu biologiczno-chemicznym I LO w Dębicy wziął udział w IV Ogólnopolskim Forum Młodych Chemików zorganizowanym przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 4-7 września 2014r. Szymek prezentował swoją pracę w formie posteru „Historia DNA – jak odkrywano tajemnice kodu genetycznego” oraz uczestniczył w wykładach, warsztatach, pokazach i innych imprezach towarzyszących. Udział w Forum było nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie chemii na arenie ogólnopolskiej i regionalnej.

Uczestnicy Forum, o podobnych zainteresowaniach z całej Polski, wymieniali między sobą wiedzę, doświadczenia, doznali wiele pozytywnych wrażeń.

A oto cytat z wypowiedzi Szymona:

„Najciekawszym wydarzeniem w ciągu Forum był pokaz eksperymentów „Chemia i światło”. Prowadzący prezentowali efektowne reakcje spalania oraz tworzenia związków luminescencyjnych, co przy całkowitym braku światła z zewnątrz dawało niesamowite efekty. Równie interesujące były warsztaty na Politechnice Warszawskiej, w czasie których mogliśmy własnoręcznie przygotować i przeprowadzić reakcję katalitycznego rozkładu propan-2-olu, a następnie – przy użyciu chromatografu gazowego – przeanalizować jej wyniki”.

Gabriela Czaja Kl.IIe