Hej ogarnięci !!!

Konkurs młodych naukowców E(x)plory

        W dniu 17.02.2014 roku uczniowie naszej szkoły: Patrycja Łączak i Jakub Łączak wraz z opiekunem naukowym Moniką Kuczyńską – nauczycielem biologii, uczestniczyli w Festiwalu Naukowym E(x)plory prezentując swoje prace doświadczalne. Tematyka pracy Patrycji Łączak dotyczyła wpływu substancji czynnych zawartych w czosnku i pokrzywie na kiełkowanie i wzrost rzodkiewki, Jakub Łączak badał wpływ substancji zawartych w kawie na wzrost i rozwój fasoli. Konkurs odbywał się w Muzeum Techniki Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Uczniowie przedstawiali efekty swoich prac członkom jury oraz publiczności, która odwiedzała Muzeum Techniki. Pozwoliło to przedstawić nasze badania szerokiej publiczności, uwierzyć w siebie, poszerzyć horyzonty i nawiązać ciekawe kontakty.

 

 

Wielkim zaszczytem było dla mnie to, że znalazłam się w gronie uczestników Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory. RE(x)-y odbywały się w 5 miastach. Ten, w którym uczestniczyłam miał miejsce w Warszawie w Muzeum Techniki w Pałacu  Kultury i Nauki. Było to ogromnie ważne wydarzenie oraz niezapomniane przeżycie.  Sam fakt, że moja praca badawcza była czytana i pozytywnie oceniona przez naukowców z prestiżowych uczelni jest powodem do dumy.

Podczas festiwalu moim zadaniem było zaprezentować projekt przed jury. Następnie odpowiadałam na pytania komisji i prowadziliśmy dyskusję na temat wyników, możliwości rozwijania badań i wprowadzenia opracowanej przeze mnie metody zaprawiania nasion do produkcji. Oprócz tego na festiwalu zjawiają się ludzie szukający naukowych talentów. Bardzo miłym elementem były oferty współpracy czy ewentualnej pomocy w rozwijaniu badań czy też rozpoczęciu nowego projektu od profesorów przybyłych na festiwal.

Festiwal to nie tylko możliwość zaprezentowania się przed komisją, ale jest to otwarte wydarzenie, na które przychodzą tłumy ludzi zainteresowanych nowościami w zakresie nauki. Prowadzone są warsztaty dla odwiedzających. Zaskoczyło mnie natomiast to, że festiwal ten cieszy się także dużym zainteresowaniem dzieci. Z przyjemnością odpowiadałam na ich pytania i starałam się jak najlepiej przybliżyć ideę projektu. Bardzo podobało mi się, że mogłam porozmawiać z innymi uczestnikami konkursu i zapoznać się z ich innowacyjnymi pomysłami.

Konkurs E(x)plory jest konkursem innym niż wszystkie, ma formę niejako targów, co stwarza niepowtarzalną atmosferę. Uważam ten konkurs za coś najlepszego, co mogło mnie spotkać. Było to niezwykłe doświadczenie, które umocniło mnie w przekonaniu, że warto dążyć do realizacji swoich marzeń.

Patrycja Łączak

 

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4186672

Szukaj