Hej ogarnięci !!!

JET (JOINT EUROPEAN TORUS)

                       

JET to największy działający dotychczas reaktor przystosowany do reakcji syntezy termojądrowej z wykorzystaniem izotopów wodoru - deuteru i trytu. Znajduje się w Wielkiej Brytanii, w miejscowości Culham w pobliżu Oxfordu. Jego budowę prowadziły wspólnie kraje europejskie (od 1978r.), a pierwsze eksperymenty przeprowadzono w 1983r. JET osiągnął maksymalną moc syntezy termojądrowej 16 MW. Na tym wyczerpał swoje zdolności energetyczne. Stosunek energii wyprodukowanej z syntezy do energii potrzebnej do utrzymania pracy reaktora dla JET-a osiągnął  0.75, co oznacza, że reaktor zużywa więcej energii niż produkuje. Aktualnie prowadzone z jego użyciem eksperymenty, służą głównie do realizacji nowego  projektu ITER (na wyższym poziomie zaawansowania  technologicznego).

Widok ( na ekranie z prawej) reakcji syntezy termojądrowej, zachodzącej w reaktorze JET na żywo, uzyskany przy pomocy kamery termowizyjnej –                                                           autor zdjęcia: Wiesław Ostafin, Culham, Wielka Brytania, 2009r.

Reaktor JET z bliska – autor zdjęcia: Wiesław Ostafin, Culham, Wielka Brytania, 2009r.

We wspomnianym ośrodku badawczym w Wielkiej Brytanii, odbyli szkolenia nasi nauczyciele mgr Wiesław Ostafin (nauczyciel fizyki) w 2009r. oraz mgr Andrzej Pietrasik (nauczyciel informatyki) w 2010r., a także uczeń naszej szkoły Gerard Hales w 2010r.

Mamy nadzieję, że w niedługiej przyszłości dane nam będzie odbycie podobnych szkoleń związanych z funkcjonowaniem reaktora ITER, który zlokalizowany jest w Cadarache, we Francji.

Wspomnienia nauczycieli i uczniów

Książka została umieszczona na stronie Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej 
https://dbc.wroc.pl/dlibra/publication/164233
Zapraszamy do przysyłania wspomnień i zdjęć do kolejnego tomu na adres:
ewagnowacka @o2.pl.
Zbliża się 125-lecie szkoły!!!

 

Patronat Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
3909898

Szukaj