Hej ogarnięci !!!
Tweet |
Z radością informujemy, że nasze muzeum szkolne wzbogaciło się o cenne dary przekazane przez pana Andrzeja Radwańskiego. Są to dokumenty dotyczące ojca darczyńcy, Tadeusza Radwańskiego, absolwenta naszej szkoły z 1927 roku. Te osobiste pamiątki to również ważne źródło wiedzy o historii edukacji okresu międzywojennego Galicji.
![]() |
![]() |
Pani dyrektor Ludmile Stelmach-Kołodziej zostały przekazane m.in.:
- świadectwa z lat szkolnych od 1919/1920 do 1926/1927 i obejmujące gilosze z ocenami śródrocznymi i końcowymi,
- świadectwo dojrzałości z 1927 roku,
- książka pt. „Czasy Zygmuntowskie na tle prądów odrodzenia”, autor Kazimierz Morawski, wydana przez Instytut Wydawniczy „Bibljoteka Polska” [oryg.] - będąca nagrodą za „wzorowe zachowanie i bardzo dobre postępy w nauce”.
- pamiątkowe zdjęcie klasowe (tablo) wykonane z okazji zakończenia nauki w gimnazjum, przedstawiające uczniów (w tym Tadeusza Radwańskiego) oraz grono pedagogiczne z ówczesnym dyrektorem szkoły ks. Błażejem Kotfisem.
![]() |
![]() |
![]() |
Na uwagę zasługuje umieszczone w prawym dolnym rogu zdjęcia wytłoczenie (tzw. embrossing) identyfikujące zakład fotograficzny Stefanii Gurdowej (1888-1968) - znanej polskiej fotografki, która prowadziła swoją pracownię w Dębicy w latach 1923-1937.
Pan Andrzej Radwański w liście dołączonym do przesyłki pisze, że w/w dokumenty „będą lepiej spełniać swoją rolę w Waszym posiadaniu, niż w naszym archiwum domowym”.
Korespondencję finalizuje łacińską frazą „Semper in altum!”, która dosłownie oznacza „zawsze w górę” lub „zawsze ku wyżynom”.
Społeczność I LO dziękuje panu Andrzejowi Radwańskiemu za cenne dary i piękne życzenia, które stanowią wezwanie do ambitnego działania, realizowania pasji oraz spełnienia marzeń i ambicji.
Zachęcamy do odwiedzenia szkolnego muzeum i zapoznania się z nowymi eksponatami oraz życzymy powodzenia w dążeniu do „altum”!
Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025