Neutrina - niezwykłe cząstki

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin (które dowodzi, że mają one masę), zdobyli Japończyk Takaaki Kajita i Kanadyjczyk Arthur B. McDonald.

Żyjemy w świecie pełnym neutrin, miliardy z nich w każdej chwili przenikają nasze ciało, nie czujemy ich i nie możemy ich zauważyć. Poruszają się z prędkością bliską prędkości światła Równie łatwo, jak przez nasze ciało, przenikają przez całą Ziemię - dlatego tak trudno je badać.

W dniu dzisiejszym klasa 2b wysłuchała wykładu prof. Marcina Wójcika na temat Jego badań nad neutrinami słonecznymi.
Profesor dr hab. Marcin Marian Wójcik, wykładowca UJ, zajmuje się badaniami naukowymi z dziedziny słabo oddziałujących cząstek pochodzenia astrofizycznego. Jest ekspertem różnych gremiów naukowych, m.in. Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) i Narodowego Centrum Nauki. Współorganizator europejskiej sieci naukowej ILIASNext, ogólnopolskiej grupy ICARUS oraz Polskiej Sieci Fizyki Neutrin.
Podczas wykładu Pan Profesor wyjaśniał między innymi tajniki badań przeprowadzanych w podziemnych laboratoriach w Gran Sasso we Włoszech.
Spotkanie odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym w Pilżnie. Pan Profesor jest absolwentem tej szkoły.