Hej ogarnięci !!!

Harcerskie regaty

W niedzielę 30.10.2022 odbyły się II Regaty o puchar Pilota Chorągwi Podkarpackiej. Do rywalizacji przystąpiły reprezentacje hufców. Pogoda okazała się wybitnie trudna do przeprowadzenia zawodów. Gładka tafla Zalewy w Radymnie nie przepowiadała niesamowitych prędkości ani granicznych przechyłów. Dzień wcześniej, wiał wiatr nawet do 6 m/s co dawało nam mnóstwo emocji podczas ćwiczeń. W dniu zawodów niezbędna była znajomość "czytania" najmniejszych oznak skąd za chwilę złapiemy jakikolwiek podmuch. W myśl zasady "wiatru nie zmienisz, możesz tylko do niego odpowiednio ustawić żagle". Regaty odbyły się w klasie Omega, oznacza to, że wszystkie łodzie miały takie same rozmiary i wielkości żagli. Był tylko jeden wyjątek. Jako dodatkowa jednostka wystąpił gościnnie flagowy okręt 33 Dębickiej Wodnej Drużyny Harcerskiej - "EOL" - odkryto-pokładowa łódź klasy Pirat. Pomimo, że nasza łajba ma dwa razy mniejszą powierzchnię żagli, to dzielnie sobie radziła, bo za sterem sterniczka, która wyczuwanie zmian kierunku wiatru odziedziczyła po ojcu - Anna Matłok.

Regaty to cztery wyścigi podczas których należy po przekroczeniu linii startu okrążyć (bez dotykania) dwie boje nawrotowe i jak najszybszym sposobem minąć linie mety. Podczas wyścigów należy bezwzględnie stosować się do wszystkich przepisów regulujących ruch po wodzie czyli tzw. "prawo drogi". Wszelkie uchybienia od reguł skutkowały karnymi okrążeniami boi nawrotowej. Reprezentacja Hufca Dębica, w tym m.in uczennice 4 klasy - Oliwia Osora i Natalia Wyłonas zdobyły pierwsze miejsce wygrywając wszystkie biegi. Szczęście nam sprzyjało. Podczas pierwszego biegu byliśmy zaskoczeni, kiedy prowadząca jednostka nagle straciła wiatr w żaglach i zniosło ją na przycumowane obok rowerki wodne. Nasza Omega gładko i z dość dużą prędkością (jak na panujące warunki) wysunęła się na prowadzenie na kilka długości łodzi przed metą. Po wygranych we wcześniejszych biegach, z dużo większym spokojem przystępowaliśmy do kolejnych.

     By prowadzić jednostki powyżej 7 metrów należy posiadać patent Żeglarza Jachtowego. Patent taki można zdobyć po egzaminie już od 14 roku życia. Nasza Drużyna przygotowuje wszystkich do zdobycia tych uprawnień. Patent ten oprócz tego, że pozwala na prowadzenie jachtów na śródlądziu bez żadnych ograniczeń, pozwala na prowadzenie jachtów morskich o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu (to prawie 4 km), w porze dziennej.

    Wszystkie osoby zainteresowane dołączeniem do naszego grona proszę o kontakt mail: piotr.matlok@zhp.net.pl

 

Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!

 

Drużynowy 33 DWDH

pwd. Piotr Matłok

 

Patronat Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Aktywna tablica

Książka do nabycia w sekretariacie szkoły

Wspomnienia (…) – tego nie można kupić za żadne pieniądze”. Wydawnictwo jubileuszowe. Ilość egzemparzy ograniczona.

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
3730159

Szukaj