Razem poznajemy polsko-żydowską historię

W czwartek 1 grudnia 2022 r. kl. 3a i 2u pojechały na wycieczkę do Krakowa w ramach projektu Forum Dialogu „Razem poznajemy polsko-żydowską historię” skierowanego do szkół wielokulturowych.Najpierw uczniowie zwiedzili Muzeum Galicja i uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. Śladami pamięci, która była okazją do refleksji nad dziedzictwem żydowskim w Polsce i Ukrainie. W czasie zwiedzania można było zapoznać się z miejscami pamięci i zabytkami kultury żydowskiej na terenie dawnej Galicji.
Następnym punktem programu był spacer z przewodnikiem po krakowskiej dzielnicy Kazimierz, który jeszcze przed II wojną był osobnym miasteczkiem, zamieszkanym przez społeczność żydowską, a dziś jest pełną życia modną dzielnicą artystyczną, z zachowaną historią tego miejsca. Obok kamienic i kawiarni jest siedem zabytkowych synagog, dwa cmentarze i wiele pamiątek po dawnych mieszkańcach. Najbardziej znanym miejscem na Kazimierzu jest dawny i współczesny plac targowy, czyli Plac Rybny oraz plac Wolnica.
Wycieczka zakończyła się przedświątecznym akcentem – spacerem po pełnym turystów Rynku, gdzie trwa już jarmark bożonarodzeniowy.
Kraków ma swój urok o każdej porze roku.