Hej ogarnięci !!!

Odkrywając Wrocław: od Katedry po Uniwersytet

W dniach 17.02. do 19.02 2025 odbyła się wizyta studyjna do Wrocławia, w której udział wzięli uczniowie naszej szkoły.

Przedsięwzięcie odbyło się dzięki  dofinansowaniu w ramach Funduszy Europejskich  projektu pt. „Nowoczesna szkoła – zadowoleni uczniowie” , nr FEPK.07.12-IP.01-004/23.  Organizacją wyjazdu zajęła się przez Pani Agnieszka Panek wicedyrektor szkoły a zarazem koordynator projektu.

Zwiedzanie Wrocławia rozpoczęliśmy  od spotkania z przewodnikiem na Ostrowie Tumskim. Zostaliśmy wprowadzeni w historię miasta i losy jego mieszkańców. Następie obejrzeliśmy Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Kościół św. Marii Magdaleny, Kamieniczki Jaś i Małgosia przy Kościele Garnizonowym i przeszliśmy mostem zakochanych w kierunku Uniwersytetu Wrocławskiego.

Budynki Uniwersytetu bardzo nas zachwyciły, wnętrza uczelni wywarły na uczniach ogromne wrażenie, zwłaszcza Aula Leopoldyn Nazwa auli pochodzi od fundatora uniwersytetu - cesarza rzymskiego Leopolda I. Jest głównym pomieszczeniem reprezentacyjnym, w którym dziś odbywają się ważne audytoria i coroczne immatrykulacje. Aula Leopoldina jest częścią Muzeum Uniwersyteckiego, więc możliwe jest jej zwiedzanie. 

Z auli przeszliśmy na wieżę matematyczną do której prowadzą Schody Cesarskie. Jej pomieszczenia stanowią ekspozycję muzealną, jest to dawne Obserwatorium Astronomiczne z XVIII wieku, a taras widokowy stwarza możliwość podziwiania panoramy  miasta.

Przeszliśmy uliczkami Rynku pod Stary Ratusz Stary Ratusz. To jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, dziś mieszczący oddział Muzeum Sztuki Mieszczańskiej z  gotyckim zdobieniami.

Kolejny dzień był równie interesujący z bogatą lekcją historii w budynku Panoramy Racławickiej, który wchodzi w skład Muzeum Narodowego. Obejrzeliśmy  obraz przedstawiający zwycięską dla Polaków bitwę pod Racławicami, w której dowodził gen. Tadeusz Kościuszko. Obraz ma 114 metrów szerokości i 15 metrów wysokości.

 Kolejny etap naszego zwiedzania to  Muzeum Narodowe – główny budynek. W pięknych wnętrzach muzeum podziwiać można dzieła sztuki - obrazy i rzeźby, głównie ze Śląska. To aż 200 000 obiektów, pochodzących z Wrocławia i Dolnego Śląska oraz z dawnych muzeów niemieckich.

 W godzinach popołudniowych wzięliśmy udział w zajęciach warsztatowych na Politechnice Wrocławskiej w Katedrze Metrologi Elektronicznej i Fotonicznej Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Gościł nas profesor Janusz Mroczka, pochodzący z Dębicy absolwent naszego liceum. Informacje o całym spotkaniu i odbytych zajęciach można przeczytać w odrębnym artykule.Wieczorem odbyliśmy spacer zabytkowymi uliczkami Wrocławia, podziwiając rynek i okalające go kamieniczki w świetle latarni.

Ostatni dzień był również bardzo ciekawy a spędziliśmy go we wrocławskim ZOO                                                              i Afrykarium. Liczne pawilony zapraszają do obejrzenia rozmaitych gatunków zwierząt i roślin, są to m.in. : afrykarium,  odrarium, akwarium, lwiarnia, słoniarnia, ptaszarnia, małpiarnia, motylarnia i wiele innych. Trudno było oderwać wzrok od zwierząt które ufnie spoglądają na zwiedzających, wierząc że nic im nie grozi a gatunek przetrwa. To właśnie jeden z głównych celów wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Po obiedzie w „Przystanek Zoo” ruszyliśmy w drogę powrotna do Dębicy.

ZOBACZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE Z WROCŁAWIA - KLIKNIJ

 

 

Zakład Narzędziowy "PZL Dębica"

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
5467716

Szukaj