„Gdy mówię Bystrzak – myślę: Talowski”

W dniu 22 maja br. gościliśmy w naszej szkole pana Tadeusza Bystrzaka - malarza, grafika, projektanta wnętrz, scenografa oraz miłośnika i popularyzatora twórczości architekta Teodora Talowskiego (1857-1910). Panu Tadeuszowi towarzyszyła żona Małgorzata Bystrzak. Małżeństwo wspólnie dzieli tę samą pasję.

Pan Tadeusz Bystrzak wygłosił wykład poświęcony pałacom i dworom znajdującym się w różnych regionach Polski. Omawiając ich rozwiązania architektoniczne, prelegent przybliżył również wiele interesujących ciekawostek związanych z historią tych obiektów.

Nasz gość  przekazał na ręce pani dyrektor Ludmiły Stelmach-Kołodziej autorską książkę pt. „Talowski”. Jest to  obszerna monografia - album poświęcony życiu i dorobkowi Teodora Talowskiego, napisana z pasją i sercem. Publikacja stanowi efekt wielu lat podróży, pracy w archiwach i muzeach oraz działań prowadzonych w plenerze. W woluminie znalazły się również informacje dotyczące budynku naszej szkoły.

Miłym akcentem wydarzenia była obecność kolegi pana Tadeusza Bystrzaka z czasów studenckich – pana Wacława Jałowca dębickiego plastyka i pedagoga. Panowie mieli okazję do wspomnień.

Serdecznie dziękujemy panu Tadeuszowi Bystrzakowi za odwiedzenie naszej szkolnej społeczności. Spotkanie z tak wyjątkową osobą było dla nas niezwykle inspirujące i pozwoliło  lepiej poznać twórczość Teodora Talowskiego.
„Gdy mówię Bystrzak – myślę: Talowski” – te słowa naszego Gościa potwierdzają, że  „Galicyjski Gaudi” miał ogromne szczęście, iż swoją architekturą zafascynował krakowskiego artystę - Tadeusza Bystrzaka.

 

Zakład Narzędziowy "PZL Dębica"

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
7381320

Szukaj