

| Tweet |
Uczennica klasy 3d, Julia Pocica, uzyskała I miejsce w XX edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”.
Organizatorami konkursu były: Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Fundacja Mater oraz Dekanat Bielski. Tegoroczne hasło konkursowe, które młodzi ludzie poddali rozważaniom brzmiało:
„Św. Jan Paweł II. Prorok nadziei" .
Na etap międzynarodowy wpłynęło 455 prac. W swojej kategorii wiekowej praca naszej uczennicy uzyskała najwyższe uznanie. Opiekunem uczennicy była pani Jolanta Kocaj.
Serdecznie gratulujemy Julce i życzymy dalszych sukcesów!
W dniach od 9 do 14 listopada młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława w Dębicy oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie-Osiedlu wraz z prowadzącymi projekt Jolantą Urbańską i Martą Marcinek spotkali się z młodzieżą niemiecką i ukraińską z Lotniczego Liceum Ogólnokształcącego im Igora Sikorskiego w Kijowie.
W spotkaniu w Morawie bierze udział 10 uczennic z naszej szkoły, 5 uczennic z ZSZ Pustkowie Osiedlu, 23 uczniów z Niemiec ze szkoły Bad Oldesloe i 15 uczniów ze szkoły w Kijowie.
Program #StolenMemory został zainicjowany w 2016 roku. Wolontariusze próbują odszukać krewnych ofiar niemieckich prześladowań. Rzeczy osobiste ofiar nie należą do archiwum Arolsen Archives, są tam jedynie przechowywane.”
W ramach projektu zwiedziliśmy Konzentrationslager Groß-Rosen – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny, istniejący w latach 1940–1945 na obszarze administracyjnym państwa niemieckiego. Oddaliśmy hołd wszystkim ofiarom tego obozu zagłady.
Intensywnie pracujemy nad odnalezieniem potomków ofiar zagłady aby zwrócić im rzeczy osobiste przechowywane archiwum Arolsen Archives.
Mamy nadzieję że nasze zaangażowanie w projekcie przyczyni się do pielęgnowania historii i działania na rzecz upamiętnienia ofiar niemieckich nazistowskich obózów koncentracyjnych. Udział w projekcie pozwala równiez poprawić swoje umiejętności językowe i pracować na dokumentach historycznych.
11 listopada mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w miejskich uroczystych obchodach z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.
I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy włącza się w obchody tego ważnego dla nas wszystkich dnia, aby uczcić bohaterów i pamiętać o wartościach, za które walczyli. Wspólnie z uczniami i nauczycielami celebrujemy naszą wolność i niepodległość, budując silne więzi patriotyczne. Niech ta symboliczna okazja zainspiruje nas do dalszej pracy nad rozwojem naszej ojczyzny i budowy lepszego jutra.
Pododobnie jak w ubiegłych latach z dla uczczenia odzyskania niepodległości zaśpiewaliśmy hymn państwowy. Była to chwila pełna wzruszeń i refleksji nad znaczeniem wolności i patriotyzmu.
![]() |
Za nami siedem edycji konkursu, zainicjowanego w 2018 roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W piątek, 7 listopada, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 107. rocznica odzyskania niepodległości została uczczona montażem słowno - muzycznym w wykonaniu uczniów, będącym głęboką refleksją nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny.
Dziś wspominamy tych, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju. To był rodzic, który dawał przykład swoim dzieciom. To był nauczyciel, który uczył języka polskiego mimo zakazów zaborców.
To był ksiądz, który dbał o wiarę i tożsamość narodową. To był żołnierz, który - mimo służby w obcej armii - w sercu był Polakiem.
Fakt odzyskania niepodległej Ojczyzny nie zamyka się wyłącznie w obszarze historii. Jest rzeczywistością wciąż aktualną.
W programie artystycznym wystąpili uczniowie z klasy 3D: Julia Piotrowska, Aleksandra Chudy, Laura Kowalik, Paulina Szerszeń i Maksymilian Pleban. W piosenkach patriotycznych pięknych wokali użyczyli: Eliza Maziarka (kl.3B), Jakub Dobkowski (kl.3G) i Michał Wójcik (kl.1C).
Wydarzenie profesjonalnie poprowadzili: Emilia Tworzydło i Michał Rębiś (oboje z klasy 3A).
Za obsługę techniczną odpowiadali: Stanisław Gawlik, Jan Smołucha, Krzysztof Zieliński, Aleksander Skoropada (wszyscy z klasy 3E), a fotorelację przygotował - Bartosz Mierzwa (kl.3A).
Wydarzenie uświetnił szkolny chór pod kierunkiem pani Izabeli Cynar.
Pani dyrektor Ludmiła Stelmach-Kołodziej, podziękowała młodzieży za wzruszający występ oraz nauczycielkom, które przygotowały wydarzenie: pani Katarzynie Mieleckiej i Marii Trojanowskiej.
06. listopada 2025 r. na Hali w Trzcinicy w Powiecie Jasielskim rozegrane zostały zawody w badmintonie dziewcząt. Naszą Szkołę dzielnie reprezentowały: Wiktoria Kukułka 4F, Antonina Świątek 1D, Wiktoria Zaborowska 1D. Pomimo wyczerpującej walki dużych chęci i ambicji dziewcząt nie udało się zająć miejsca na podjum. Opiekun grupy: Grzegorz Mytkoś.
W dniu 07 listopada w Trzcinicy obyły się Półfinały Wojewódzkie Licealiada w badmintonie chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: Kacper Tyrpin, Oskar Miazga, Krzysztof Pragłowski. Nasz drużyna zajęła 5 miejsce. Opiekę sprawował Tomasz Czajowski
Słowo o badmintonie:
Szybkość reakcji i koordynacja. Taktyka i myślenie strategiczne. Spalanie niepotrzebnych kalorii i wydzielanie endorfin odpowiadających za poczucie szczęścia. Badminton ma to wszystko! Zyski z gry sięgają dużo dalej niż lepsza wydolność organizmu. Ten atrakcyjny towarzysko i łatwy do nauczenia sport sprawia, że czujemy się - po prostu - bardziej zadowoleni z życia.
Najszybszy sport świata
Dobry wpływ badmintona na odchudzanie to zasługa jego wysokiej intensywności, która zwiększa tempo bicia serca i pobudza metabolizm. Intensywność wynika z tego, że gra w badmintona jest bardzo szybka. Wymaga to od nas błyskawicznych reakcji i nagłych zmian kierunku biegu.
O tym, jak szybki jest badminton niech świadczy następujące porównanie maksymalnej prędkości piłek/lotek zarejestrowanej w różnych sportach rakietowych (dane na 2020 rok).
W dniu 6.10.2025 r. szkolna drużyna szachowa mogła zweryfikować swoje umiejętności podczas zawodów. Walka odbyła się pomiędzy drużynami szkół z powiatu dębickiego w odnowionej sali gimnastycznej naszej szkoły.
Uroczystego otwarcia i zakończenia zawodów dokonała pani dyrektor Ludmiła Stelmach-Kołodziej, która wręczyła dyplomy i puchar dla zwycięskiej drużyny. Niestety w tym roku nie udało się uzyskać awansu do kolejnego etapu zawodów. W skład drużyny wchodziły następujące osoby:
Jan Kostecki 1e
Kamil Książek 3a
Mikołaj Szarek 3a
Hanna Pieniążek 4a
Opiekun drużyny: Bartłomiej Szarek
W dniu 27 października 2025 naszą szkołę odwiedził dr Andrzej Lenarcik z Politechniki Świętokrzyskiej – koordynator Ogólnopolskiego Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego. To konkurs, którego celem jest pomoc młodzieży w przygotowaniach do egzaminu maturalnego z matematyki. Uczniowie wszystkich klas mogą rozwiązywać zadania na portalu https://matmaraton.tu.kielce.pl, wspierając swoją szkołę w rywalizacji w kategorii OMEGA, gdzie o zwycięstwie decyduje liczba zdobytych punktów przypadająca na jednego ucznia szkoły.
Maturzyści mogą startować w II i III etapie, rozwiązując zadania w jednej z czterech kategorii, uwzględniając swoje umiejętności i ambicje. Zadania z poprzednich lat widoczne są na portalu bez logowania.
Nasza szkoła zdobyła I miejsce w kategorii OMEGA wśród szkół spoza województwa świętokrzyskiego w roku 2024/2025 oraz II miejsce w roku 2023/2024. Pan Doktor pogratulował Pani Dyrektor Ludmile Stelmach-Kołodziej, wręczając podziękowania w imieniu Rektora Politechniki Świętokrzyskiej, podczas spotkania z młodzieżą ze wszystkich klas matematycznych. Przedstawił też wykład składający się z dwóch części.
Pierwsza część dotyczyła historii Sokratesa i jego wielkiego wkładu w rozwój nauki. Młodzież miała okazję zapoznania się, jaka jest rola sprzeczności podczas rozwiązywania równań oraz jak pitagorejczycy, radząc sobie ze sprzecznością podczas studiowania proporcji przekątnej i boku kwadratu, odkryli liczby niewymierne.
W drugiej części Pan Doktor przedstawił postać Euklidesa. Mówił również o niektórych zagadnieniach zawartych w „Elementach” Euklidesa.
Warsztatowa część zajęć była realizowana w rozbiciu na klasy i w sposób bardziej interaktywny. Uczniowie angażowali się i podążając za pomysłami Euklidesa, dowodzili, że suma kątów w trójkącie jest kątem półpełnym, a w czworokącie – pełnym. Część młodzieży udowodniła twierdzenie Pitagorasa za pomocą klocków. Uczniowie ze starszych klas prześledzili dowód twierdzenia o kątach w okręgu z zastosowaniem do czworokąta wpisanego w okrąg.
Dziękujemy Panu Doktorowi za interesujące zajęcia i czekamy na kolejne spotkanie.
Spacerując uliczkami krakowskiego Starego Miasta i myśląc o poezji polskiego modernizmu, wspominamy nazwiska najwybitniejszych pisarzy schyłku XIX i początku XX wieku. Wyspiański, Tetmajer, Przybyszewski - miejsca, w których bywali i ścieżki, którymi kroczyli, w czwartek, 4 listopada, poznali uczniowie klasy 4B. Odwiedzili Teatr im. Juliusza Słowackiego, na którego deskach rozegrała się premiera „Wesela” i Jamę Michalika - centrum spotkań krakowskiej bohemy. By odkryć intymną, prywatną stronę jednego z wielkich mistrzów, zatrzymali się w Domu Józefa Mehoffera - uznanego malarza i witrażysty. Okazję do obcowania z malarstwem zapewniła im również wizyta w Muzeum w Sukiennicach, gdzie interpretowali obrazy Podkowińskiego, Gierymskiego i Chełmońskiego. Jesienna atmosfera oraz artystyczny klimat miasta potęgowały wzruszenie wywołane wspomnieniem wybitnej sztuki Młodej Polski.
Jak co roku, w przeddzień Wszystkich Świętch nasz młodzież licealna wraz z wychowawcą Tomaszem Koziołem odwiedziła Stary Cmentarz by uporządkować groby zmarłych nauczycieli naszej szkoły. Uczniowie usuwali liście, porządkowali nagrobki i zapalali znicze - symbole pamięci i wdzięczności.
Pani dyrektor Ludmiła Stelmach-Kołodziej w imieniu całej spoleczności złożyła wiązankę kwiatów na jednym z grobów nauczycieli. W tym roku był to grób Marii i Mariana Cierpików nauczycieli historii i matematyki. To symboliczny gest, który łączy przeszłość z teraźniejszością i przypomina, że pamięć o naszych nauczycielach wciąż trwa.
Akcja sprzątania grobów stała się już wieloletnią tradycją I Liceum, świadectwem szacunku, wdzięczności i troski o dziedzictwo szkoły.
Dziś uczniowie klasy 1D, 1E oraz 3I, pod opieką pani Dyrektor Ludmiły Stelmach- Kołodziej oraz pani Ewy Podgórskiej, uczestniczyli w wyjątkowym forum- forum wolontariatu pod nazwą „Wolontarystyczny zawrót głowy”. Wydarzenie to zgromadziło młodzież z różnych szkół, pragnących pogłębić swoją wiedzę na temat działań wolontariackich oraz inspirować się historiami osób zaangażowanych w pomoc innym.
Podczas forum uczniowie mieli możliwość wysłuchania prelekcji doświadczonych wolontariuszy, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, pokazując, jak wiele satysfakcji i wartości niesie ze sobą pomaganie innym. W trakcie forum mieliśmy także okazję wysłuchać wystąpienia wolontariuszy naszej szkoły z klasy 3I- Aleksandry Sobuś, Julii Florkiewicz, Beaty Grzyb i Majki Osora, które opowiedziały o swoim projekcie: „Ratuj Zwierzaka- Karma Wraca”.
„Wolontarystyczny zawrót głowy” to nie tylko inspirująca dawka wiedzy, ale także motywacja do podejmowania własnych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej. Jesteśmy dumni, że uczniowie naszej szkoły mogli być częścią tego wydarzenia i zyskać nowe spojrzenie na temat wolontariatu oraz jego znaczenia w życiu.
W dniu 27 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Jesiennym Rajdzie "DESER" Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębickiego w 80 rocznicę utworzenia Zrzeszenia " Wolność i Niezawisłość".
W czasie tegorocznego jesiennego rajdu chcieliśmy wspomnieć bohaterstwo żołnierzy Armii Krajowej, którzy latem i jesienią 1944 roku walczyli w lasach ziemi dębickiej o wolną i niepodległą Polskę oraz oddać hołd poległym żołnierzom dębickich zgrupowań partyzanckich, którzy zginęli w walce m.in. w okolicach Połomii, Braciejowej i Gumnisk.
Podczas przemarszu szlakiem Partyzanckim mieliśmy okazję poznać historię żołnierzy AK Obwodu Dębickiego - tu wielkie podziękowania dla naszego przewodnika, Tomasza Czapli wiceprezesa Światowego Związku Żołnierzy AKw Dębicy za szczegółowe przybliżenie nam wydarzeń historycznych tamtego okresu.
Na zakończenie rajdu czekała na nas miła niespodzianka, organizatorzy rajdu zapewnili ciepły posiłek przy ognisku.Naszą szkołę reprezentowali: Gorczyca Wiktoria, Kubek Julia, Bachurska Natalia, Hipszer Julia, Polański Piotr, Serafin Julia, Światek Antonina, Tarczoń Zuzanna, Gleń Hanna, Hamaka Marlena, Motyka Mikołaj, Maciuba Wiktor, Stelmaszczyk Bartosz, Bujak Krzysztof, Gałat Kacper, Grych Dominik, Molenda Elena, Pasuła Zuzanna, Ryba Bartosz, Żyłka Maksymilian
Opiekun grupy: Jadwiga Biernacka i Tomasz Czajowski
Serdecznie dziękujemy za dary, które uczniowie z naszej szkoły otrzymali za udział w Rajdzie Jesiennym kryptonim „Deser” 2025 . Szlakiem zgrupowania AK Obwodu Dębica w 80. rocznicę utworzenia zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
![]() |
„Ósmy ułan Beliny Generał brygady Józef Marian Smoleński ”Kolec”(1894- 1978)”. Książka ta jest biografią generała brygady Józefa Mariana Smoleńskiego. Są też w niej zawarte fragmenty wspomnień i opracowań innych osób o generale Józefie Smoleńskim, a także dokumenty archiwalne i artykuły prasowe.
„Stefan Korboński Ostatni Delegat Rządu na Kraj (27 III - 28 IV 1945) Romana W. Rybickiego. Książka przedstawia drogę życiową Stefana Korbońskiego i jego dokonania w służbie Ojczyzny.
„Zrąb” generał Henryk Kowalówka 1897- 1944 Wojciecha Parzyńskiego. Książka zawiera przypomnienie postaci gen. Henryka Kowalówki.
„Luboń” „Wiktor” pułkownik Kazimierz Bąbiński 1895- 1970 Dariusza Faszczy.
Książka opisuje sylwetki i drogi życia jednego z wybitnych oficerów AK.
„Nurt" major Eugeniusz Kaszyński 1909 - 1976 Zdzisława Rachtana – Halnego. Autor przedstawia postać swego dowódcy.
Zapraszamy do lektury!
Biblioteka szkolna