Kolejne laboratoria biologiczne na Uniwersytecie Rzeszowskim

Dnia 27.11.2018 roku uczniowie klasy 1 „d” i klas  2 „b,c” brali udział w części praktycznej laboratoriów biologicznych Uniwersytetu Rzszowskiego. Młodzież miała okazję przyjrzeć się funkcjonowaniu uczelni, zapoznać się z zasadami  panujacymi na uczelni oraz doświadczyć samodzielnie pracy przy mikroskopach  na żywych organizmach.  Młodzież została podzielona na 3 grupy z których każda z osobna uczestniczyła w odrębnych warsztatach.  Tematyka pierwszego z laboratoriów obejmowała  problemy związane  z powstawaniem oraz wytwarzaniem energii świetlnej, kolejnym miejscem w którym można było się dowiedzieć co nieco na temat zachodzących procesów mutagennych na przykładzie muszki owocówki Drosophila melanogaster było laboratorium genetyczne, osoby interesujące się paleobiologią poznawały dzieje bursztynów plejstoceńskich oraz organizmów w nich zakonserwowanych.  Uwieńczeniem wyjazdu  były ćwiczenia w katedrze botaniki gdzie młodzież mogła naocznie uczestniczyć w podziałach komórkowych glonów- które  w warunkach laboratoryjnych zachodzą bardzo szybko.

Opiekunami wycieczki byli pani Agnieszka Mądro, pani Liliana Wolińska, pan Krzysztof Kosiński.