II Podkarpacki Wykład z Ekologii i Ochrony Środowiska

W dniu 20.12.2018 uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego  w Dębicy brali udział
w II Podkarpackich Wykładach z Ekologii i Ochrony Środowiska zorganizowanych przez Wojewódzki Komitet Olimpiady wiedzy Ekologicznej i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie.

Celem wykładów było przygotowanie młodzieży do problemów napotykanych na kolejnych szczeblach olimpiady.

Program referatów zaplanowany został w taki sposób aby pokazać młodzieży jak prowadzone są zajęcia na uczelniach. Językiem wykładowym był język angielski oraz polski, dzięki czemu nasi uczniowie mogli zmierzyć się ze stopniem znajomości zagadnień związanych z ,,Harvesting Energy and Resources from Wastewater”, który prowadził  Dr Karol Trojanowicz. W języku ojczystym natomiast prowadzone były zajęcia  entomologiczne poruszające problemy owadów żyjących na terenie kraju. Można było poznać ich biologię, warunki życia oraz stan liczebności w kraju (Celem drugiego z wykładów było przygotowanie młodzieży do zagadnień występujących na etapie centralnym Olimpiady). Wykład prowadzony był przez entomologa dr inż. Tomasza Olbrychta – znanego w Polsce i na świecie człowieka, któremu bliska jest tematyka zanikania pożytecznych z ekologicznego punktu widzenia owadów. Wyjazd z młodzieżą zorganizował p. Krzysztof Kosiński, który z p. Rafałem Dudziakiem i p. Agnieszką Mastaj sprawowali opiekę nad młodzieżą, przy okazji samemu dowiadujac się istotnych faktów związanych z ochroną przyrody.