79.ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

5 kwietnia 2019 r. na Placu Mikołajkowów miała miejsce uroczystość upamiętniającą zbrodnię katyńską, czyli zamordowanie polskich jeńców wojennych przez NKWD. Była  to  przemyślana eksterminacja, przeprowadzona w tzw. trybie specjalnym- bez wyroków, bez sądów, zaakceptowana przez najwyższe władze ZSRR. 3 kwietnia 1940 r. do Katynia wyruszyły pierwsze transporty jeńców wojennych przetrzymywanych m.in. w obozach w Starobielsku, Kozielsku, Ostaszkowie.

„Tej nocy zgładzono Wolność

W katyńskim lesie…

Zdradzieckim strzałem w czaszkę

Pokwitowano wrzesień” /F.Konarski/

W uroczystościach upamiętniających 79.rocznicę zbrodni katyńskiej i 9.rocznicę katastrofy smoleńskiej wzięły udział władze miasta i powiatu, kombatanci, poczty sztandarowe, mieszkańcy Dębicy oraz dyrekcja i uczniowie z Gimnazjum Nr  1 i z I LO.  Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie naszej szkoły: Joanna Stryczek z klasy 3 c, Aleksandra Miazga z klasy 1a wzruszyły publiczność, wykonując pieśni „Biały krzyż” i „Ciszę”; Aleksandra Występek z klasy 2 g, Radosław Cacała z klasy 2 d, Rafał Serafin z klasy 3 c, Kamil Hosaja, Jakub Ożóg, Piotr Pisarz, Filip Tabiś (wszyscy z klasy 1 f) symbolicznie i lirycznie opowiedzieli o wydarzeniach z tamtych dni. Natomiast Anna Prucnal z klasy 2 a jako narratorka poprowadziła zgromadzonych na Placu Mikołajkowów przez historyczne fakty, by „Ocalić od zapomnienia”.

„tylko guziki nieugięte

przetrwały śmierć świadkowie zbrodni

z głębin wychodzą na powierzchnię

jedyny pomnik na ich grobie” / Z. Herbert/