Pamietamy o ofiarach dębickiej cegielni.

W poniedziałek grupa uczniów z naszej szkoły ze związku strzeleckiego uczciła  pamięć kilkudziesięciu ofiar hitlerowskiej zbrodni. 2 lutego 1944 roku w Dębicy, na skarpie kolejowej przy cegielni, Niemcy rozstrzelali 54 Polaków. Był to odwet za akcję grupy dywersyjnej dębickiego Obwodu Armii Krajowej, która kilkadziesiąt godzin wcześniej zaatakowała pociąg wiozący na urlop niemieckich żołnierzy z frontu wschodniego.

Żołnierze AK zainstalowali na torach miny. W wyniku wybuchu, która nastąpił w okolicach Czarnej koło Dębicy, część składu wykoleiła się. Doszło do wymiany ognia. Zginęło kilkunastu Niemców, kilkunastu zostało również rannych. W odwecie hitlerowcy przywieźli z Krakowa, Rzeszowa, Tarnowa, Mielca do Dębicy 54 związanych drutem kolczastym zakładników i rozstrzelali ich niedaleko toru kolejowego.

Ofiarami makabrycznej zemsty stali się więźniowie pochodzący między innymi z Rzeszowa, Ropczyc oraz Tarnowa. Do dziś znane jest tylko 30 nazwisk osób, które straciły tego dnia życie.