MÓZG NIE MA JUŻ PRZED NAMI TAJEMNIC

Uczniowie klas II biologiczno – chemicznych odwiedzili w ubiegłym tygodniu Uniwersytet Jagielloński aby wysłuchać wykładu prof. dr hab. Grzegorza Hessa na temat „Stres a plastyczność mózgu”. Był to jeden z kilku wykładów poświęconych cyklicznemu naukowemu wydarzeniu jakim jest TYDZIEŃ MÓZGU. Młodzież mogła dowiedzieć się, że plastyczność jest niezwykle istotną właściwością układu nerwowego, która leży u podstaw jego zdolności do adaptacji, zmienności i przywracania funkcji, a także uczenia się i pamięci. Stres natomiast jako „ nieswoista reakcja organizmu na stawiane mu żądania” ( Hans Selye )w formie krótkotrwałej może wywierać korzystny wpływ, mobilizując organizm do szybkiego i efektywnego działania, będąc jednak długotrwałym, zwiększa ryzyko występowania wielu chorób, w tym zaburzeń czynności mózgu.