Gimnazjaliści!!! Konkurs ekologiczny!!!

„Tobie została powierzona Ziemia jak ogród rządź nią z mądrością”
/Św.Franciszek z Asyżu/

Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów, którzy interesują się tematyką ekologiczną do uczestnictwa

XII  Konkursie Ekologicznym

organizowanym przez

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły
Starostwo Powiatowe w Dębicy

Celem konkursu jest aktywne zapoznanie uczniów z problematyką ekologiczną i ochroną przyrody, rozbudzanie świadomości miejsca i roli człowieka w przyrodzie, rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska oraz kształtowanie postawy szacunku wobec przyrody. Mamy nadzieję,że konkurs przyczyni się do rozwijania aktywnych postaw przejawiających się w działaniach wobec środowiska przyrodniczego oraz pozwoli uczniom dostrzec własne możliwości i rolę w edukacji ekologicznej.

NA NAJLEPSZĄ PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ Z ZAKRESU EKOLOGII

PT: Mój projekt ścieżki ekologicznej”

ADRESACI KONKURSU:

Konkurs na najlepszą prezentację multimedialną dotyczącą zaprojektowania własnej ścieżki ekologicznej w swoim najbliższym otoczeniu, kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych powiatu dębickiego.

ORGANIZATORZY KONKURSU:

Organizatorami konkursu są:

Wydział Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej , Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego

w Dębicy

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy

CELE KONKURSU:

• -  Inspirowanie i zachęcanie do poszerzenia wiedzy na tematy ekologiczne.
  • -  Rozwijanie zainteresowania przyrodą.
  • - Poszerzanie wiedzy na temat ciekawostek przyrodniczych w najbliższym otoczeniu.
  • Zbieranie opinii młodych ludzi.
  • Wykształcanie umiejętności obserwowania otaczającego świata.
  • Rozwijanie u uczniów umiejętności wyszukiwania informacji.
  • Rozwijanie u uczniów umiejętności autoprezentacji.

NAGRODA:

Najlepsze 3 prezentacje zostaną wyróżnione nagrodami książkowymi.

PRZEDMIOT KONKURSU:

Formą przeprowadzenia konkursu jest prezentacja multimedialna wykonana w programie Power Point.

Prezentacja powinna składać się z 15 slajdów, na których musi znaleźć się: tytuł pracy, bibliografia, dane autora, dane nauczyciela opiekuna i dane szkoły.

Koperta z płytą, również powinna być opisana imieniem i nazwiskiem autora oraz danymi szkoły. Czas trwania prezentacji nie powinien być dłuższy niż 20 minut.

Praca winna przedstawiać:

• - projekt własnej ścieżki ekologicznej w najbliższej okolicy
  • - na slajdach powinny być przedstawione gatunki roślin i zwierząt, z którymi można spotkać się na projektowanej ścieżce ( nie muszą być to gatunki chronione, lecz również takie, które są szczególnie interesujące dla ucznia, charakteryzują się ciekawym wyglądem lub zachowaniem)
  • - slajdy mogą również przedstawiać formy przyrody nieożywionej, które z jakiegoś powodu są interesujące przyrodniczo lub wiążą się z nimi np. lokalne legendy.
  • - szczególnie ważna jest pomysłowość, odkrywczość i zauważenie, że w najpospolitszych nawet gatunkach i obiektach przyrodniczych tkwią ciekawe przystosowania, które warto przedstawić.
  • - prace nie mogą charakteryzować ścieżek przyrodniczych, które już funkcjonują.

TERMIN I ADRES NADSYŁANIA PRAC:

Prace należy nadsyłać najpóźniej do dnia 10 listopada 2015 roku, przy czym o dochowaniu terminu decydować będzie data stempla pocztowego.

Prace konkursowe należy nadsyłać na adres:

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły

Ul. Słowackiego 9

39 – 200 Dębica

e-mail: jagiello@i-lo-debica.pl

KRYTERIA OCENY PRAC:

Członkowie Jury Konkursowego, oceniając nadesłane prezentacje multimedialne, będą brać pod uwagę:

1. wartość merytoryczną pracy
  2. trafność przekazu prezentacji
  3. oryginalność pomysłów, koncepcji i technik wykorzystanych w pracy
  4. stronę artystyczną i jakość techniczną pracy

Za każde z wymienionych kryteriów członek Jury może przyznać od 0 – 5 punktów.

Wybrane przez Jury 5 najciekawszych prac zostanie zaprezentowane przez ich autorów podczas Sesji Ekologicznej dla Gimnazjalistów która odbędzie się w I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy wraz z ostatecznym rozstrzygnięciem konkursu, gdzie wyłonieni zostaną laureaci 3 pierwszych miejsc. W ostatecznej ocenie brana będzie pod uwagę również jakość przedstawienia prezentacji przez autora.

ZWYCIĘZCA KONKURSU

Zwycięzcami konkursu będą autorzy, którzy uzyskają największą liczbę punktów.

Rozstrzygnięcie Jury konkursowego jest ostateczne i niezaskarżalne.

TRYB ROZSTRZYGANIA KONKURSU

Oficjalne ogłoszenie laureatów konkursu odbędzie się podczas sesji ekologicznej w dniu

24  listopada 2015 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy o godz.10.  Ponadto autorzy 5 najwyżej ocenionych   prac zostaną zaproszeni do udziału w sesji i przedstawienia swoich prezentacji. Jakość przedstawienia prezentacji będzie brana pod uwagę przy ostatecznym wyłonieniu 3 laureatów. Jury konkursowe przekaże informacje

o zakwalifikowaniu prezentacji do obrony do szkół, w terminie 17 listopada 2015 r.

Na sesję ekologiczną zaproszeni są wszyscy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami.

DODATKOWE INFORMACJE

1. Organizator nie zwraca prac nadesłanych na konkurs
  2. Prace nadesłane po terminie nie będą oceniane
  3. Przystąpienie do Konkursu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.