Sympozjum na Uniwersytecie Rzeszowskim 4 listopada 2015 r.

I LO zostało zaproszone przez Panią dr hab. prof. UR Grażynę Filip na sympozjum z okazji 25-lecia TVP Rzeszów oraz inauguracji kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Filologicznym UR.

Z zaproszenia skorzystały klasy I g ( część humanistyczna) oraz II c ( 7 osób). Nasza młodzież, wspólnie z młodzieżą z Rzeszowa i Krosna, miała okazję wysłuchać wystąpień, wykładów oraz miała możliwość wzięcia udziału w dyskusji.

Spotkanie rozpoczął rektor UR Pan prof. dr hab. Aleksander Bobko, który skierował do obecnych pytanie: „ Czy dziennikarz może służyć prawdzie?” ( do tego pytania odnosili się później wszyscy prelegenci).Oprócz wykładowców swoje stanowisko zaprezentowali także dyrektor- redaktor naczelny Oddziału TVP Rzeszów Pan Jacek Szarek oraz Pani Ilona Małek kierownik Sekcji Audycji Informacyjnych, wydawca, prezenterka „Aktualności”. Obydwoje zwracali uwagę na misję telewizji regionalnej.

Najciekawszym punktem sympozjum była debata na temat języka współczesnej polityki,którą przeprowadzili Panowie: prof. Kazimierz Ożóg ( UR ), prof.Paweł Nowak ( UMCS w Lublinie) i prof. Rafał Zimny ( UKW        w Bydgoszczy).Profesorowie zaproszeni do debaty są ekspertami  współpracującymi z Radą Języka Polskiego. To cenieni i doświadczeni wykładowcy, również  trenerzy w zakresie komunikacji  interpersonalnej, komunikacji językowej w mass mediach oraz pragmatyki językowej. Panowie zwrócili uwagę na negatywne aspekty języka polityki ( choć według profesorów lepiej posługiwać się sformułowaniem język w polityce), na cechy charakterystyczne tego języka oraz manipulację językową.Debatę zakończyła dyskusja, uczestnicy podzielili się swoimi refleksjami, zadawali także pytania profesorom.