Hej ogarnięci !!!

Wizyta młodzieży z Ashdod w Izraelu

W dniu 24.03.2011 r. uczniowie z Ashdod w Izraelu odwiedzili po raz drugi I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy. Wizyta młodzieży izraelskiej w naszej szkole jest częścią realizacji projektu pt. „ Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów”,  którego celem jest nawiązanie współpracy młodzieży polskiej i izraelskiej.

 

 

 


           

W roku szkolnym 2009/2010, nasza szkoła przystąpiła do uczestnictwa w programie, który w Polsce trwa od ośmiu lat. Program ten jest objęty patronatem ministerstw edukacji w Polsce i Izraelu, Instytutu Yad Vashen w Jerozolimie oraz Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.

 

Koordynatorem projektu w naszej szkole jest nauczycielka historii Ludmiła Stelmach -Kołodziej, która uczestniczyła w polsko – izraelskim seminarium „Bliżej siebie” realizowanym w ramach tego projektu.

 

 


 

Grupa młodzieży wraz z nauczycielami ( łącznie 76 osób ) uczestniczyła  w warsztatach integracyjnych w czasie których młodzież obydwu krajów mogła poznać się oraz porozmawiać na tematy bliskie młodzieży min. system nauczania, spędzanie wolnego czasu, ulubione zajęcia w obydwu państwach itp. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali gościom historię naszej szkoły i miasta, z uwzględnieniem wkładu mieszkańców Dębicy narodowości żydowskiej w rozwój gospodarczy i kulturalny naszego miasta. Zaprezentowano również film o Dębicy oraz oprowadzono gości po szkole.

 

 

 


           

Młodzież z Ashdod zaprezentowała  krótką inscenizację nawiązującą do losu narodu żydowskiego podczas II wojny światowej. Wzruszającym momentem podczas spotkania były wspomnienia Ariana Naftalina, gościa z Izraela, który opowiedział o swoich dramatycznych przeżyciach podczas drugiej wojny światowej i jego cudownym ocaleniu. Następnie młodzież obydwu krajów, podzielona na grupy, brała udział w zajęciach integracyjnych podczas których miała możliwość przekonać się, że łączy ją naprawdę wiele: słucha tej samej muzyki, ma podobne zainteresowania czy ogląda te same filmy. Po zajęciach uczniowie ogólniaka pokazali swoim izraelskim gościom szkołę. 

 

 

 

 

Podjęliśmy również gości poczęstunkiem. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Bardzo miłą niespodzianką dla gości okazał się występ uczniów naszej szkoły, którzy wystąpili z mini recitalem, w tym zaśpiewali piosenkę w języku hebrajskim „ Hava nagila”.

 

 

 


 

Młodzież obydwu krajów spontanicznie zatańczyła w rytm utworu. Uczniowie wymienili się adresami i obiecali sobie utrzymywać ze sobą stały kontakt.  Nasze spotkanie było bardzo pouczające zarówno dla gospodarzy jak i dla gości. Mimo tak krótkiego czasu, wiele o sobie dowiedzieliśmy się. Jest między nami wiele różnic ale mamy też wiele

wspólnego.

 

 

Młodzież obydwu krajów ma podobne problemy, dążenia, ambicje, obawy...  Chce budować lepszą przyszłość, pozbawioną przemocy, uprzedzeń, wrogości czy utartych stereotypów... Podczas spotkania nawiązały się znajomości, które być może w przyszłości przerodzą się w przyjaźnie