Hava nagila!- Radujmy się!

Tradycji stało się zadość, 20 października już po raz szósty gościliśmy młodzież z Izraela.Wizyta odbyła się w ramach projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów.”

W części pierwszej organizatorzy spotkania pani Ludmiła Stelmach- Kołodziej oraz dyrektor I LO pan Ryszard Pękala uroczyście powitali siedemdziesięciu dwu gości ze szkoły w Ashdod, którzy od kilku dni podróżowali po Polsce, odwiedzając najważniejsze obiekty związane z historią ich przodków. Wyemitowano dwa filmiki, pierwszy obrazujący I LO oraz miasto Dębica. Tematem drugiego było życie pozaszkolne uczniów ukazane z lekkim przymrużeniem oka.

Następnie goście i wychowankowie I LO oraz gimnazjum dwujęzycznego mieli okazję do zintegrowania się. Podzieleni na grupy, prowadząc rozmowy, mogli wykazać się lingwistycznymi zdolnościami pod okiem nauczycieli języka angielskiego. Młodzież z Jagiełły weszła w rolę przewodników po zabytkowym gmachu szkoły i szkolnym muzeum, co cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów z Ashdod. Po zwiedzaniu wszyscy udali się na poczęstunek.

Zwieńczeniem polsko-izraelskiego spotkania był krótki występ muzyczno-wokalny uczennic I LO oraz wspólny taniec w rytm piosenki „Hava nagila”. Po wręczeniu pamiątkowych upominków, młodzież z Izraela udała się w dalszą podróż.

To wyjątkowa wizyta dała uczniom gimnazjum i liceum możliwość spotkania z inną kulturą, był to także czas refleksji i uświadomienia sobie, że oprócz wspólnej, jakże tragicznej przeszłości łączy nas ta sama życiowa energia i marzenia.