Tweet |
Krzysztof J. Cios, polsko-amerykański informatyk, urodził się w Dębicy 22 marca 1950. Jest absolwentem I LO w Dębicy z 1968 roku. Uzyskał tytuł magistra inżyniera elektryka oraz stopień doktora nauk technicznych z informatyki w AGH. Stopień doktora habilitowanego nadał mu Instytut Badań Systemowych PAN w Warszawie, natomiast tytuł M.B.A. uzyskał z University of Toledo, Ohio, USA.
Po wyjeździe do Stanow Zjednoczonych pracował w Instytucie Electrical Engineering and Computer Science na University of Toledo, gdzie był współzałożycielem Instytutu Bioinżynierii i jego dyrektorem. Pracował również w NASA Glenn Research Center, Cleveland, Ohio. Następnie był dyrektorem Instytutu Computer Science and Engineering na University of Colorado Denver, gdzie założył studia doktoranckie w zakresie Computer Science and Information Systems. Był konsultantem dla firm takich jak Lockheed Martin i Raytheon. Pracowal takze jako Visiting Professor na Complutense University, Madryt, oraz na Muroran Institute of Technology, Japonia. Na Virginia Commonwealth University (VCU) był dlugoletnim dyrektorem Instytutu Computer Science, gdzie miedzy innymi zorganizował łączony program doktorancki z zakresu informatyki pomiędzy VCU i University of Cordoba, Hiszpania.
Prof. Cios jest współautorem trzech książek i ponad 200 artykułów. Jego główny wkład do nauki można ulokować w zakresie nauczania maszynowego oraz sztucznej inteligenci. Prowadzi także badania w zakresie neuronauki obliczeniowej. Był promotorem 18 doktoratów oraz 20 magistrantów. Wypromowani doktorzy pracują obecnie na uniwersytetach w USA a także w Australii, Tajlandii i Wietnamie. Inni są zatrudnieni w przedsiębiorstwach takich jak Google, Amazon Robotics, NASA, General Motors, oraz Proctor and Gamble.
Prof. Cios otrzymał nagrodę Norbert Wiener Outstanding Paper Award z czasopisma Kybernetes, nagrodę za najlepszy artykuł w czasopiśmie Neurocomputing, oraz nagrodę Fulbright Senior Scholar Award. Jest wymieniony na liście znanych uczonych polskiego pochodzenia publikowanej przez Fundację Kościuszkowską w Nowym Jorku. Jest Członkiem Zagranicznym Polskiej Akademii Umiejetnosci, Członkiem European Academy of Sciences and Arts, Life Fellow of the IEEE, Fellow of Asia-Pacific Artificial Intelligence Association, Fellow of the American Institute for Medical and Biological Engineering. Ceni sobie dedykację wpisaną do książki “The Language of Life” przez Francis Collins, Dyrektora National Institutes of Health: “To Professor Krzysztof Cios with warm regards and appreciation for your work in computational biology. Francis S. Collins”.