Hej ogarnięci !!!

Wystawa malarstwa i rysunku naszej absolwentki Magdaleny Bukowskiej


W piątek 22 października w Galerii MOK w Dębicy odbyła się wystawa malarstwa i rysunku naszej absolwentki Magdaleny Bukowskiej. Wśród oglądających zaprezentowanych prac, nie mógło zabraknąć również naszych nauczycieli. 
Gratulujemy naszej absolwentce i życzymy dalszych sukcesów!

 

Integracja klasowa

Jednym z najlepszych sposobów na budowanie pozytywnych i przyjacielskich więzi między młodzieżą jest integracja. Przykładem takich imprez plenerowych jest właśnie ognisko klasowe, które może długo pozostać w pamięci uczestników. Spokojne, zielone otoczenie, zapach wyśmienitych pieczonych dań czy spokojna muzyka i śpiew w tle to idealne warunki do zawiązywania przyjaźni. Właśnie w takim celu spotkaliśmy się 23 września w gronie Naszej klasy Ib.
 
 
Kolejnym i równie ważnym spotkaniem integracyjnym poza murami Szkoły był wyjazd klasy Ib do kina Helios w Rzeszowie oraz odwiedzenie Parku Trampolin. Aktywne spędzanie wolnego czasu w Flyparku to frajda dla spragnionych ruchu, którzy chętnie będą się mogli porządnie wyżyć pod okiem instruktorów.
 
 opiekunowie: Grzegorz Mytkoś, Marcin Ciurkot
 

Odznaczeni nauczyciele

 Odznaczone nauczycielki I Liceum Ogólnokształcącego wraz z Podkarpacką Kurator Oświaty Panią Małgorzatą Rauch                                     

 

 W dniu 15 października w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego nauczyciele naszej szkoły zostali odznaczeni medalami za długoletnią służbę w zawodzie nauczyciela.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej  Polskiej Pana Andrzeja Dudy medale wręczyła Wicewojewoda Podkarpacki Pani Jolanta Sawicka.

Medale otrzymały:

Złoty:           Pani WicedyrektorSzkoły Ludmiła Stelmach-Kołodziej

                     Pani Dorota Stępień

 Srebrny:     Pani Agnieszka Mytnik

Brązowy:     Pani Sylwia Szuba-Cyran

Odznaczonym Paniom serdecznie gratulujemy!

 

Powiatowy Dzień Edukacji w Jodłowej - 13.10.2021 r.

Nauczyciele  naszego liceum zostali uhonorowani nagrodami starosty  z okazji  Dnia Edukacji Narodowej.

Nagrodzeni nauczyciele -  Lucyna Bączek, Agnieszka Panek, Agnieszka Zapał-Róg.

Nauczyciele którzy zdobyli stopień nauczyciela mianowanego – Barbara Hunia-Kimbar, Liliana Wolińska.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2021/2022, otrzymali uczniowie naszego liceum Nikola Ciołek i Jakub Wiśniowski. Zostali docenieni za najlepszą średnią ocen w roku szkolnym 2020/2021.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemu.

 

 

Spełnił "amerykański sen"

13 października miała miejsce nietypowa godzina wychowawcza klasy 3e3, nietypowa w tym względzie, że został zaproszony na nią człowiek określany przez amerykańskie media jako Polak który spełnił "amerykański sen". Jego obecność na lekcji była tym ciekawsza, że  historię swojego życia przybliżył w języku angielskim. Bardzo dziękujemy panu Billowi Pociask za przekazanie naszej młodzieży, wskazówek będących wyznacznikiem życiowego sukcesu.

 

Olimpiada biologiczna.

Dnia 9 października w naszym liceum odbył się etap szkolny Olimpiady biologicznej, udział w nim wzięło 11 uczniów klas o profilach z rozszerzoną biologią. Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Cieszy nas fakt z tak dużego zainteresowania olimpiadą.

 

Ciekawa lekcja historii.

Dnia 7.10.2021 roku uczniowie klas 3b i 3b3 uczestniczyli w wykładzie Pana Profesora Tomasza Pudłockiego. Wykład był poświęcony roli artystów w życiu XIX-wiecznych narodów oraz ich wpływowi na dążenia niepodległościowe i poczucie tożsamości narodowej. Był on częścią międzynarodowego projektu, a nasza szkoła została wybrana do jego przeprowadzenia dzięki wieloletniej współpracy z Instytutem Historii UJ.

Pan Profesor prowadził nas przez zawiłe zagadnienia związków kultury z procesami narodotwórczymi, barwnie opowiadał o życiu i twórczości geniuszy epoki romantyzmu, tłumaczył trudne zagadnienia społeczne XIX wieku. Uczniowie byli także  zapraszani do włączania się w tok wykładu.

Była to niestereotypowa, ciekawa lekcja historii.

 

Jesienne spotkania z kulturą

Korzystając z pięknej pogody i oferty kulturalnej, 6 X 2021  klasa 3a i grupa humanistyczna z kl 3d3 wraz z opiekunami obejrzały czasową wystawę autoportretów Jacka Malczewskiego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Obrazy z różnych muzeów ukazywały zmiany nie tylko w wizerunku malarza ,ale i sposobie malowania. Można było także obejrzeć stałą ekspozycję muzealną. Po wizycie w muzeum obejrzeliśmy film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego na podstawie książki Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem. To poruszająca historia z początku lat 80. XX wieku , dotycząca śmiertelnego pobicia maturzysty Grzegorza Przemyka, syna poetki Barbary Sadowskiej, działającej w opozycji antykomunistycznej. Wydarzenia obserwujemy w filmie z kilku perspektyw, zabiegów przedstawicieli aparatu bezpieczeństwa i działań opozycji dążącej do ujawnienia prawdy. Poznajemy wpływ, jaki działania władz wywierają na matkę ofiary i rodzinę jedynego świadka Jurka Popiela.

 

Praktyczna lekcja biologii

 W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 3c rozszerzający biologię wzięcia udziału w praktycznej lekcji biologii która odbywała się w przychodni weterynaryjnej. Lekcja miała na celu podsumowanie wiedzy na temat ssaków. Podczas zajęć młodzież zapoznała się z funkcjonowaniem przychodni dowiedziała się na czym polega praca w zawodzie lekarza weterynarii ponadto umożliwiono im udziału zabiegu sterylizacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spektakl edukacyjny „Beze mnie” w rzeszowskim teatrze.

Dnia 30 września 2021 r. Uczniowie klas 3E3 i 3F3 wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w wycieczce do Rzeszowa. Pierwszym punktem programu był spektakl edukacyjny „Beze mnie”, na małej scenie teatru im. Wandy Siemaszkowej. Opierał się na współpracy aktorów i widzów. Podczas oglądania uczniowie wcielili się w klasę Muta i Staszka - dwóch młodych ludzi nieakceptowanych przez swoje środowisko. Poruszając tak trudne tematy jak odrzucenie, bezsens życia czy samotność, aktorzy prowadzili niemal bezpośredni dialog z publicznością - uczniami naszej szkoły. Kameralna aura spektaklu i jego aktualna problematyka skłoniły młodzież do przemyśleń i żywych dyskusji.
Podczas drugiej części wycieczki uczniowie mieli okazję aktywnie spędzić czas w parku trampolin. Chwila rozrywki wywołała dużo radości i uśmiechu i była przyjemnym oderwaniem się od szkolnej rzeczywistości. 
Pierwszy wspólny wyjazd po tak długiej przerwie upłynął w niezwykle przyjemnej atmosferze.
 

Narodowe Czytanie 2021

  Klasy 3 b i 3 e uczestniczyły 29 września w Narodowym Czytaniu, które odbyło się w Domu Kultury „Śnieżka”. Tegoroczną lekturę, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, czytała grupa artystyczna Safo przygotowana przez panią Dominikę Migoń - Madurę. W inscenizacji wzięli udział uczniowie  naszej szkoły (na co dzień członkowie grupy Safo):

-Zuzanna Blicharz

- Lena Czachara

-Emilia Pietrucha

- Julia Różańska

-Wiktoria Wawrzonek

-Paweł Borek

-Jakub Nowacki

 Wystąpiły także absolwentki I LO- Julia Bielawa i Aleksandra Występek.

 Gratulujemy występu- artyści pięknie czytali, jak i śpiewali.

 Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas kolejnych edycji przeczytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, wybrane polskie nowele, „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

 

 

Gratulacje dla DOKTORA Krzysztofa Kosińskiego


Miło poinformować, że dnia 29 września 2021 roku Pan Krzysztof Kosiński – nauczyciel biologii w I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy obronił rozprawę doktorską na  temat: „Czynniki kształtujące przeżywalność i dyspersję introdukowanych bażantów „Phasianus colchius” i uzyskał tytuł doktora biologii.

 Promotorem pracy była dr hab. Ewa Węgrzyn, prof. UR.

            Panu Doktorowi serdecznie gratulujemy uzyskania kolejnego tytułu naukowego i życzymy dalszych sukcesów w życiu osobistym, naukowym i zawodowym.

                                                                                   Społeczność I LO w Dębicy

 

Pan mgr Krzysztof Kosiński – broni doktorat.

Dnia 29 września 2021 roku Pan mgr Krzysztof Kosiński – nauczyciel biologii z naszej szkoły będzie bronił tytułu doktora. Temat przewodni rozprawy doktorskiej to: „Czynniki kształtujące przeżywalność i dyspersję introdukowanych bażantów „Phasianus colchius”. Promotorem jest dr hab. Ewa Węgrzyn, prof. UR. Spotkanie odbędzie się w formie zdalnej na platformie ZOOM o godzinie 9:00. Każda osoba chętna może w nim uczestniczyć, a wejście uzyskuje się przy pomocy linku dostępnego na stronie Uniwersytetu Rzeszowskiego.

https://zoom.us/j/93980138351?pwd=S25oak40a2ZxOUV4SHcxempoaklsUT09

Życzymy powodzenia!

 

 

II Kongres Edukacyjny „Szachy, czyli coś więcej niż sport”

 

W dniu 22.09.2021 r. młodzież z naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyła w II Kongresie Edukacyjnym w Jasionce objętym między innymi patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Spora, bo prawie 40 osobowa grupa udała się do G2A Areny gdzie miała możliwość podziwiać nowoczesny obiekt i uczestniczyć w wykładzie „Szachy, czyli coś więcej niż sport” poprowadzonym przez panią Małgorzatę Wołowiec-Musiał. Po wykładzie udaliśmy się do drugiej części hali gdzie odbywał się turniej szachowy dla uczniów szkół podstawowych, dlatego byliśmy tylko kibicami, a nie uczestnikami zawodów. Ponadto odbywał się konkurs GG Robot, warsztaty dla uczniów z zakresu robotyki edukacyjnej, natomiast na stoiskach prezentowano różnego rodzaju rozwiązania techniczne połączone z działem informatycznym.

Opiekunowie: Bartłomiej Szarek, Leszek Żyłka

 

Zielone wzgórza nad Soliną...

Młodzież z klasy II c wraz z opiekunami,w dniach 20-21 września b.r. wyjechała na wycieczkę w Bieszczady. Uczniowie poznali  najdalej wysuniętą część Karpat, zdobyli Połoninę Wetlińską, oraz poznali uroki Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Nieodzownym i stałym punktem takich wyjazdów było obejrzenie zapory  w Solinie która jest  największą budowlą hydrotechniczną w Polsce, a elektrownia największą elektrownią szczytowo pompową pracującą na dopływie naturalnym oraz poznanie jej historii. Kolejnymi etapami było zwiedzanie Cisnej, zagrody pokazowej Żubrów w Mucznem wraz z przewodnikiem . Podczas tej  wycieczki nie zabraklo także akcentów sportowych, podczas których młodzież świetnie bawiła się podczas gry w paintballa łuczniczego.

Nowoczesne pracownie przedmiotowe.

21 września w naszym liceum miało miejsce oficjalne otwarcie dwóch nowych pracowni przedmiotowych. Pracowni językowej i biologicznej.
Zostały one wyposażone w nowoczesne monitory interaktywne. W pracowni językowej zainstalowano przestrzeń edukacyjną łączącą zalety pracowni terminalowej i językowej. Do pracowni biologicznej zakupiono modele anatomiczne, tablice dydaktyczne, mikroskopy, programy multimedialne. Sala ta została gruntownie wyremontowana.

Inwestycje te były możliwe dzięki funduszom pochodzącym z naszego Starostwa Powiatowego. Oficjalnego otwarcia w obecności dyrekcji naszego liceum dokonał wicestarosta Adam Pieniążek i dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy dr Anna Wilczyńska.

82. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

23 sierpnia 1939 r. nazistowskie Niemcy i komunistyczny Związek Radziecki  ustaliły w pakcie Ribbentrop- Mołotow datę  wspólnego  rozpoczęcia wojny. 1 września i 17 września 1939 r. to dwie daty tego samego wspólnego ataku. Polska nie była w stanie zatrzymać tej inwazji. Obydwa państwa, stały się jednakowo odpowiedzialne za wybuch II wojny światowej, niewyobrażalne cierpienia i śmierć dziesiątków milionów ludzi. Gdyby nie te zbrodnicze systemy, młodzież naszej szkoły nie opiekowała by się dębickimi  Dębami Pamięci posadzonymi dla upamiętnienia naszych rodaków zamordowanych w Katyniu i innych miejscowościach za wschodnią granicą.

Nasza licealna młodzież 17 września stanęła przy dębickich Dębach Pamięci.  W zadumie i modlitwie  uczczono obrońców ojczyzny z września 1939 roku.

 

Spotkanie z Panem Wicestarostą

W minioną środę w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów I LO w Dębicy”  uczniowie wraz z opiekunami złożyli wizytę w Starostwie Powiatowym. W rozmowie z wicestarostą Panem  Adamem Pieniążkiem przedstawili program i cele wizyty w Grecji. Pana Starostę szczególnie zainteresował pomysł stworzenia bloga z przepisami kuchni greckiej  i polskiej oraz wizyty w wytłaczarni oliwy, fabryce sera Feta i w winiarni. Życzył nam udanego wyjazdu i wspomnień, do których będziemy wracać  przez wiele lat.

 

Akcja sprzątanie świata 2021

W dniu 13 września 2021 r., zgodnie z coroczną tradycją, uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w Akcji Sprzątanie Świata, która promuje działania na rzecz poszanowania środowiska oraz kształtuje postawy proekologiczne. W zbiórce uczestniczyły klasa 2d i 1a.

Pomimo intensywnie padającego deszczu zbiórka zakończyła się zebraniem kilku worków śmieci. Cieszy nas fakt, że w tym roku było ich mniej niż w latach ubiegłych. Tradycyjnie po przeprowadzonej akcji zapalone zostało ognisko, gdzie Pan leśniczy w bardzo interesujący sposób przedstawił zagadnienia związane  z  funkcjonowaniem lasu.
 
 

„Witaj szkoło!”

1.09.2021 r. rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. św. Jadwigi nowy rok szkolny 2021/2022. Nauczyciele i młodzież naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej akademii w auli I LO.

Dla uczniów klas maturalnych to będzie ostatni rok w naszym liceum, natomiast dla uczniów klas pierwszych to dopiero początek nauki w tych szkolnych murach. Dlatego szczególnie ciepło powitani zostali  pierwszoklasiści.

Wszystkim życzymy, by ten czas nauki przyniósł satysfakcję i uczniom, i nauczycielom…

„Znów będą wakacje, na pewno mam rację, wakacje będą znów”… za 10 miesięcy.

 

Uczniowie oraz nauczyciele uczestniczyli w Krajowym Monitoringu chomika europejskiego.

W dniu 18 sierpnia 2021 nasi uczniowie, oraz nauczyciele uczestniczyli jako wolontariusze w Krajowym Monitoringu chomika europejskiego. Monitoring polega na sprawdzaniu stanu populacji, sidlisk i stanu ochrony tego gatunku. Za prowadzenie monitoringu odpowiada Główny Inspktorat Ochrony Środowiska, a koordynatorem działań jest Polska Anademi Nauk, która zleca badania terenowe i opracowanie raportów specjalistom z biologii chomika europejskiego z różych uczelni w Polsce. Nasi uczniowie towarzyszyli w poszukiwaniach naukowcom z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Poszukiwania okazały się owocne i w obszarze granic administracyjnych Dębicy stwierdzono występowania tego pięknego ssaka. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem na skutek intesyfikacji rolnictwa, drpieżnictwa (w tym drapieżnictwa kotów i psów domowych), zanieczyszczenia światłem i zmian klimatycznych. Naukowcy alarmują, ponieważ przewiduje się, że w ciągu kolejnych 10 lat może dojść do całkowitego wymarcia gatunku w jego obecnym zasięgu. Podstawą ochony jest edukowanie społeczeństwa. Dziś kolejne osoby dwiedziały się o jego występowaniu i będą mogły rozpowszechniać zdobytą wiedzę. Pierwsze stwierdzenia chomika pochodziło sprzed kilku lat, kiedy to mieszkaniec Dębicy przekazał do Polskiej Akademii Nauk informację, iż znalał martwego osobnik na jedenej z ulic naszego miasta. Dziś, podczas inwentaryzacji, prowadzonej przez naukowców i naszych uczniów, informacja ta zosała potwierdzona. Teraz pozostaze tylko zadbać o ochronę tego gatunku. Dodajmy, że nie ma chomika bez rolnika więc, dopóki na perfyferiach miasta wciąż uprawiane sa pola, dopóty perpesktywy ochrony chomika w Dębicy są optymistyczne, choć wymagają pewnych dodatkowych działań.

 

Wykaz podręczników dla klas pierwszych na rok szk. 2021/22

Przedmiot

Klasa

Wydawnictwo/autor

Tytuł

Poziom kształcenia

 

język polski

klasa 1

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe / K.Budna i inni

„Sztuka wyrazu” (I i II część)

----------------------------------------

 

historia

klasa 1

Nowa Era / Marcin Pawlak, Adam Szweda

" Poznać przeszłość"

podstawowy

Nowa Era / Ryszard Kulesza, Krzysztof Kowalewski

"Zrozumieć przeszłość"

rozszerzony

 

wiedza o społeczeństwie

 

klasa 1

Nowa Era /  Arkadiusz Janicki, Justyna Kięczkowska, Mariusz Menz

„W centrum uwagi 1 „podręcznik do wiedzy o społeczeństwie dla liceum ogólnokształcącego i technikum

Podstawa Programowa 2019

podstawowy

klasa 1

Arkadiusz Janicki, Jerzy Komorowski, Arkadiusz Peisert,  Nowa Era.

 

,,W centrum uwagi 1" podręcznik do wiedzy o społeczeństwie dla liceum ogólnokształcącego i technikum

rozszerzony

matematyka

klasa 1

Oficyna Edukacyjna * Krzysztof Pazdro

Marcin Kurczab, Elżbieta Kurczab, Elżbieta Świda

Matematyka podręcznik do liceów i techników. Zakres podstawowy. Klasa 1.

Podstawa Programowa 2019

podstawowy

klasa 1

Oficyna Edukacyjna * Krzysztof Pazdro

Marcin Kurczab, Elżbieta Kurczab, Elżbieta Świda

Matematyka podręcznik do liceów i techników. Zakres rozszerzony. Klasa 1.

Podstawa Programowa 2019

rozszerzony

 

biologia

klasa 1

A.Helmin,J.Holeczek, Nowa Era

Biologia na czasie 1,Podręcznik dla Liceum Ogólnokształcącego i Technikum,Zakres  podstawowy

podstawowy

klasa 1

M.Guzik,R.Kozik,Nowa Era

Biologia na czasie 1,podręcznik dla Liceum Ogólnokształcącego i Technikum , Zakres rozszerzony

rozszerzony

 

chemia

klasa 1

R.Hassa,A Mrzigod,Nowa Era

To jest chemia 1,podręcznik dla Liceum Ogólnokształcącego i

Technikum,Zakres podstawowy

podstawowy

klasa 1

Wyd. WSiP

 

„Chemia” 1, podręcznik dla Liceum Ogólnokształcącego  Zakres rozszerzony

 

 

rozszerzony

 

geografia

klasa 1

R.Malarz, Więckowski, Nowa Era 2019

 

Oblicza geografii 1, Zakres podstawowy

podstawowy

klasa 1

R.Malarz,M Więckowski, P.Kroh, Nowa Era 2019

ów

Oblicza geografii 1, Zakres rozszerzony

rozszerzony

 

fizyka

klasa 1

Wydawnictwio WSiP

 

Fizyka 1 .Podręcznik.Liceum i Technikum, zakres podstawowy

podstawowy

klasa 1

Wydawnictwo WSiP

 

Fizyka 1,Podręcznik. Liceum i Technikum,zakres rozszerzony

rozszerzony

 

informatyka

klasa 1

Nowa Era J.Mazur, P.Perekietka, Z.Talaga, J.S.Wierzbicki

Informatyka na czasie 1 Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum

zakres podstawowy

podstawowy

klasa 1

Nowa Era J.Mazur, P.Perekietka, Z.Talaga, J.S.Wierzbicki

Informatyka na czasie 1 Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum

zakres rozszerzony

rozszerzony

 

podstawy przedsiębiorczości

klasa 1

Nowa Era / Zbigniew Makieła, Tomasz Rachwał

Krok w przedsiębiorczość. Podręcznik do podstaw przedsiębiorczości

dla szkół ponadpodstawowych

 

--------------------------

 

edukacja dla bezpieczństwa

klasa 1

Nowa era / Jarosław Słoma

Żyję i działam bezpiecznie Podręcznik do edukacji dla bezpieczeństwa

dla liceum ogólnokształcącego i technikum

 

---------------------------

 Podręczniki do języków obcych będą podane na początku września po przypisaniu uczniów do grup językowych