Hej ogarnięci !!!

Biblioteka świętuje

W dniach od 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Bibliotek. To ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo, biblioteki i bibliotekarzy. Organizowana od 2004 roku, a pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Hasło tegorocznego Tygodnia: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

Do akcji przyłącza się biblioteka I LO i proponuje konkurs - zabawę:

KSIĄŻKA GO – czyli znajdź ukryte książki w szkole”- szczegóły na Facebooku szkoły.

          Zapraszamy uczniów do szukania książek!

 

EIERSUCHEN - czyli polowanie na jajka Wielkanocne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W środę do uczniów   przyszedł  na języku niemieckim zajączek wielkanocny i zgodnie z niemiecką tradycją przyniósł słodycze, które pochował wokół szkoły. Wystarczyło je tylko znaleźć 😊

 

JAGIEŁŁO URUCHAMIA ODDZIAŁ PRZYGOTOWAWCZY DLA MŁODZIEŻY EMIGRUJĄCEJ Z OGARNIĘTĄ WOJNĄ UKRAINY!

„Solidarni z Ukrainą”!

Oczywiście można tylko tak napisać i pokazać, że wiemy, że czujemy i rozumiemy! Ale, czy to wszystko? Różne organizacje, instytucje i wiele osób udzielają się bezpośrednio w pomocy na rzecz uchodźców, także z Dębicy. Każdy działa tak jak potrafi, jak pozwala mu czas i jakie ma możliwości. I dlatego Jagiełło, szkoła tak doświadczona historycznie, szkoła, która przeżyła dwie Wojny Światowe, która doświadczyła zniszczeń wojennych i dyskryminacji w edukacji nawet w czasie powojennym, ta szkoła otwiera się dzisiaj na młodych ludzi z Ukrainy! Wiemy, że trzeba tym uczniom pomóc, a nasz trud z tym związany, to obowiązek!

                                                                                                       mgr Wiesław Ostafin

                                                                                                              Dyrektor I LO

Wielkanocna Paczka

 
Wiadomość przyszła do nas w piątek poprzez Polskie Radio Rzeszów. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" organizuje zbiórkę darów dla rodaków na Ukrainie.
Uczniowie klasy 3a oraz 2c, 1e, 3f, 3e zebrali ponad 120 artykułów  żywnościowych i higienicznych.

Klasa 3a podczas wtorkowego wyjazdu do Rzeszowa  na projekcję filmu "Marzec 68" dostarczyła dary na miejsce zbiórki.  Wielkanocne Paczki zostaną dowiezione m.in. do rodaków w rejonach: wołyńskim, chmielnickim, winnickim, tarnopolskim, odesskim, lwowskim. 

Dla nas to czas solidarności i wierności chrześcijańskiej nauce. Możemy podarować naszym rodakom nadzieję i pamięć. Odbierając nasze dary, będą wiedzieli, że ktoś ich wspomina w świątecznym czasie, że nie zostali sami, opuszczeni - to przecież ewangeliczne przesłanie Świąt Wielkiej Nocy, które możemy zrealizować wobec naszych sióstr i braci.

 

Właściwa strona mocy

29.03.2022 r. uczniowie z klas 1b, 1c, 1d, 2c, 2e, 3b wybrali „właściwą stronę mocy”, uczestnicząc w lekcji filmowej „Jak komiks stał się sztuką” zorganizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Na tym nie koniec, bo „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa okazał się wyjątkowy. Film ten nakręcony został w technice motion capture, polegającej na przechwytywaniu trójwymiarowych ruchów aktorów i zapisywaniu ich na komputerze. Animacje i sceny akcji przeplecione z sekwencjami dokumentalnymi nadały wiarygodności wydarzeniom dotyczącym podróży Ryszarda Kapuścińskiego po ogarniętej wojną Angolii. Podczas 31. ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Sewilli „Jeszcze dzień życia” został uznany za najlepszy film animowany. Magii filmu ulegli również uczniowie naszej szkoły. Warto było!

 

Uczniowie naszego liceum pomogli bezdomnym zwierzętom.

W ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” my, uczniowie I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy stworzyliśmy projekt „Łapka pomocy", który ma na celu pomoc zwierzakom, zorganizowaliśmy zbiórki rzeczy materialnych w poszczególnych szkołach podstawowych oraz ponad podstawowych na rzecz Przytuliska dębickiego. Dziękujemy uczniom za wzięcie udziału w zbiórce i pomaganiu pupilom. Dzięki hojności dzieci i młodzieży dębickiej zebraliśmy rzeczy o wartości ok. 3300zł.

Zapraszamy również na nasze media społecznościowe: 
instagram - lapka.pomocy
facebook - Łapka pomocy
Projekt realizują: Paulina Graniczna, Ewelina Olechawska, Olga Pociask, Marlena Śmietana, Adrian Totoń.
 
 
 
 
 
 
 

Solidarni z Ukrainą

 
Zakończyliśmy I etap szkolnej akcji charytatywnej, podczas której cała społeczność naszej szkoły brała aktywny udział w zbiórce darów przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy. Akcja zakończyła się sukcesem, zebraliśmy dużą ilość najpotrzebniejszych rzeczy, wśród których znalazły się: koce, czapki, rękawiczki, lekarstwa, dania i słodycze dla dzieci. Dary zostały dostarczone na przejście graniczne w Medyce.
Uczniowie zorganizowali również zbiórkę pieniędzy wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Udało się zebrać kwotę w wysokości: 4828 zł. 
Pieniądze zostały przekazane fundacjom: Św. Mikołaja, Unicorn, Szczytny Cel oraz Centaurus.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w akcje. Dziękujemy, że otworzyliście serca dla tych, którzy potrzebują naszej pomocy.
 

Veni, vidi, vici!


Uczniowie naszego liceum Nikola Ciołek (kl. 2e) i Jakub Wiśniowski (kl. 3e3) zostali uhonorowani Stypendium Prezesa Rady Ministrów za szczególne osiągnięcia w nauce, zwłaszcza w przedmiotach  ścisłych. Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy, by „odważnie celowali w Księżyc, ponieważ nawet jeśli nie trafią, znajdą się pomiędzy gwiazdami”!

 

 

Konkurs Patria Nostra

 

 Zapraszamy młodzież oraz nauczycieli do udziału w VII edycji Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra.

ZADANIE KONKURSOWE
-----------------------------------
stworzenie 60-cio sekundowych filmów i animacji dotyczących ważnego wydarzenia z historii Polski.

NAGRODY
-- atrakcyjne nagrody rzeczowe otrzymują wszyscy uczestnicy konkursu

-- wzorem lat poprzednich spodziewamy się atrakcyjnych nagród finansowych dla laureatów. W przypadku zakończonej już VI edycji nagrody finansowe miały łączną wartość 28.800 zł
-- nagrody wręczane są podczas uroczystych gal finałowych z udziałem uczestników i gości

Rejestracja

https://konkurs-patrianostra.pl/rejestracja-uczestnikow?contest=edycja-vii-region-poludniowy-2022

Fundacja Konkursu PATRIA NOSTRA
ul. Wojska Polskiego 10
05-220 Zielonka

 

Magda i Dawid stypendystami Marszałka Województwa Podkarpackiego

 

 
 
 
 
Uczennica klasy (2d) Magdalena  Gruszka oraz uczeń klasy (1d) Dawid Pych otrzymali stypendium naukowe z biologii.
Gratulujemy!!!
 
 
 

II Wojewódzki Konkurs „Sketchnotka z lekcji”

Celem tego konkursu jest propagowanie myślenia wizualnego jako formy wspomagania zapamiętywania, rozwijania kreatywności i umiejętności uczenia się z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb uczniów, a także podnoszenie jakości nauczania i uczenia się poprzez pogłębianie kompetencji kluczowych w zakresie komunikacji niewerbalnej (wzrokowe środki przekazu).
Jury składać się będzie z wielu nauczycieli liceum w Pilźnie ze względu na interdyscyplinarność konkursu, a nadzorować jego prace będzie specjalistka w dziedzinie myślenia wizualnego pani Natalia Mikołajek – m.in. autorka bloga „Jadźka Rysuje”.

Data rozpoczęcia konkursu to 3 marca 2022 roku, a rozstrzygnięcie w 14 kwietnia 2022 roku. Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów liceów ogólnokształcących z terenu województwa podkarpackiego.

Linki do strony konkursu http://petrycy.pl/wojewodzki-konkurs-sketchnotka-z-lekcji/ Znajduje się na niej formularz zgłoszeniowy, regulamin konkursu i wszelkie niezbędne informacje.

 

Biblioteka: Finał Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - wsparcie na 2021r

Całkowita wartość Programu dla naszej szkoły to 5 625 zł. (80% wsparcie z budżetu państwa

i 20% od Starostwa Powiatowego w Dębicy) i dotyczy sfinansowania zakupu 146 książek oraz drukarki do biblioteki.

Tytuły książek były konsultowane z uczniami, nauczycielami i rodzicami - zakupiono  głównie nowości wydawnicze i lektury. Te książki to często bestsellery poczytnych autorów i nagradzane w prestiżowych konkursach literackich: przygodowo - obyczajowe, romanse, fantasy, thrillery, poradniki o tematyce psychologicznej i terapeutycznej, o problemach integracji, tolerancji, pomocy innym itp.

Wszystkie egzemplarze zostały oznaczone naklejkami z logo Programu.

Bibliotekarze serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację Programu, a szczególnie pani księgowej, Katarzynie Gleń, która finalizowała zakupy.

Realizacja NPRC stała się doskonałym sposobem na wzbogacenie i uatrakcyjnienie księgozbioru.

Czytaj więcej: Biblioteka: Finał Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - wsparcie na 2021r

Glony w przyrodzie i gospodarce człowieka

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1e i 3c rozszerzający biologię brali udział w wykładach  online organizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski. Tematyka dzisiejszego wykładu dotyczyła glonów w gospodarcze człowieka. Seria wykładów odbywająca się na uniwersytecie objęta jest patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki . 

 

Książka – świat na wyciągnięcie ręki!

Biblioteka pozyskała kolejne książki - nowości wydawnicze. To efekt realizacji przez naszą szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w 2021 r.

 BIBLIOTEKA na WAS czeka:

    poniedziałek - piątek

            8:00 - 15:30

Książki zakupione w ramach

Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021 – c.d.

Czytaj więcej: Książka – świat na wyciągnięcie ręki!

WYZWANIE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO


Kilku uczniów naszej szkoły brało udział w ogólnopolskim wyzwaniu z języka niemieckiego. Pomysłodawcą jest „niemiecki wihajster” a wyzwanie odbyło się za pośrednictwem Facebooka. Codziennie przez 5 dni uczniowie uczestniczyli w półtoragodzinnych! lekcjach języka niemieckiego, rozwiązywali zadania, robili notatki i zgłębiali wiedzę o gramatyce tego języka. Gratuluję wytrwałości i dziękuję wszystkim za udział.

 

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i warsztaty profilaktyczno – plastyczne w I LO

Dzień ten obchodzony jest co roku 10 grudnia – w rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Ten kluczowy dla całego świata dokument został podpisany w 1948 roku. Deklaracja stała się dokumentem przełomowym, w którym ogłoszono niezbywalne prawa, które przysługują każdemu jako istocie ludzkiej – niezależnie od rasy, koloru skóry, religii, płci, języka, poglądów politycznych, pochodzenia narodowego lub społecznego, majątku, urodzenia czy innego statusu. Tekst Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka jest dostępny w ponad 500 językach i jest najczęściej tłumaczonym dokumentem na świecie.

Uczniowie naszej szkoły uczcili Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka przypominając, że każdy z nas na prawo GODNIE żyć, biorąc udział w warsztatach profilaktyczno – plastycznych. W przygotowaniu plakatów oraz ulotek pomagali im, wygłaszając prelekcję: Marzena Socha, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy oraz starszy aspirant Tomasz Totko z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. Uczniowie zostali uwrażliwieni na problemy różnego rodzaju przejawów przemocy m. in. rówieśniczej czy cyberprzemocy. Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Dębicy. Koordynatorkami projektu były Agnieszka Zapał – Róg oraz Renata Maciejowska.