Hej ogarnięci !!!

Sesja historyczna „Dębica u progu niepodległości”

 29 października 2018 r. wykład wygłosił doktor habilitowany Tomasz Kargol z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który obrazowo i szczegółowo opisał sytuację na ziemi dębickiej przed i po roku 1918.

Jak wiemy, trudne były drogi Polaków do wolności. Przez 123 lata nasze państwo nie istniało na mapach świata, choć Polacy próbowali przeciwstawić się zaborcy, czego dowodem są powstania, to nie było pisane nam szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu.

Po roku 1918 Polacy doświadczali niespokojnego czasu, ale też pełnego nadziei- był to przecież początek istnienia niepodległego państwa polskiego. Po 123 latach niewoli znów podjęto wysiłek, by scalić Polskę złożoną „z trzech nierównych połówek” w jeden organizm.  Tak tę rzeczywistość opisał Stefan Żeromski w „Przedwiośniu”:

„I my sami jeszcze nie wiemy, co i jak, gdyż dopiero pierwszy wiosenny wiatr powiał w nasze twarze. To dopiero przedwiośnie nasze. Wychodzimy na przemarznięte role i oglądamy dalekie zagony. Bierzemy się do własnego pługa, do radła  motyki, pewnie że nieumiejętnymi rękami(…) Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej…”.

 Kraj był wyniszczony wojną, pozbawiony dostatecznej liczby urzędników, nauczycieli mówiących po polsku, brakowało miejsc pracy. Mimo trudnej sytuacji, do wolnej Polski zaczęli powracać emigranci. I właśnie o takiej sytuacji opowiadał nasz gość specjalny pan Tomasz Kargol. Wykładowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego poprowadził wykład interaktywny- nie tylko komentował zdjęcia czy mapy historyczne, ale także zadawał pytania młodzieży obecnej w auli. Wszyscy byli pod wrażeniem wiedzy pana dr hab. T. Kargola.

Sesję historyczną i część artystyczną przygotowały panie-Aneta Kwolek (nauczycielka historii), Sylwia Szuba- Cyran i Katarzyna Zalewska (nauczycielki języka polskiego).