„Polska to jest wielka rzecz!”

„I my sami jeszcze nie wiemy, co i jak, gdyż dopiero pierwszy wiosenny wiatr powiał w nasze twarze. To dopiero przedwiośnie nasze.”

/S. Żeromski „Przedwiośnie”/

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym, upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia.

Oficjalnie Święto Niepodległości zaczęto regularnie obchodzić 11 listopada 1937 roku, przy czym obchody odbyły się tylko dwa lata z rzędu ze względu na wybuch II wojny światowej. W 1945 roku święto zniesiono na czas okupacji, a przywrócone zostało jako Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku.

W miejskich obchodach, upamiętniających 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięła udział dyrekcja naszej szkoły, nauczyciele oraz młodzież. Poczet sztandarowy I LO godnie reprezentowali uczniowie z klasy 2 f: Anna Haptaś, Kinga Kipa, Mateusz Zając.

„…ojczyzna to chemia;

serce, jak się czego uczepi,

to dynamit”

/S. Wyspiański „Wesele”/