Hej ogarnięci !!!

prof. Stanisław Waltoś - Jestem waszym starszym kolegą.

Słowa te wypowiedział 16 listopada prof. dr hab. Stanisław Waltoś na spotkaniu z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. Profesor odwiedził szkołę, spotkał się z uczniami, nauczycielami, żeby podzielić się wrażeniami z lat szkolnych, powspominać i opowiedzieć o sobie oraz swojej obecnej pracy jak również przybliżyć młodszym kolegom Uniwersytet Jagielloński,

Wcześniej uczestnicy spotkania zapoznali się z sylwetką St. Waltosia zaprezentowaną przez dyrektora szkoły R. Pękalę. Wszyscy odczuwali pewien dystans i zakłopotanie. Profesor to wykształcony i wszechstronny człowiek, postać telewizyjna. Będzie trzeba zadawać mu jakieś pytania, ale jakie? Jak to zrobić, żeby się nie ośmieszyć? Tymczasem wszelkie zakłopotania i dystans zburzył sam profesor St. Waltoś, który ciepłym i serdecznym podejściem do słuchaczy wprowadził atmosferę przyjacielskiego wręcz koleżeńskiego spotkania mówiąc: „Jestem waszym starszym kolegą”. Potem już wszystko było ciepłe, miłe, bezpośrednie.

 

Prof. Dr hab. Stanisław Waltoś urodził się 9 lutego 1932 roku w Stanisławowie na dzisiejszej Ukrainie. W latach 1946 – 1950 uczęszczał do Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. Był uczniem kl. IX liceum humanistycznego., którą ukończył w roku 1950 zdając maturę z wyróżnieniem. W latach 1950 – 1954 studiował na Wydziale Prawa UJ w Krakowie. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Prokuraturze Miasta, a następnie Województwa w Krakowie. W 1956 r. został powołany na stanowisko asystenta Wydziału Prawa UJ w Katedrze Postępowania Karnego. W latach późniejszych został mu przyznany tytuł i stanowisko profesora zwyczajnego UJ. W roku 1962 prof. St. Waltoś otrzymuje tytuł doktora, a w roku 1968 doktora habilitowanego. W roku 1974 profesor objął stanowisko Kierownika Katedry Postępowania Karnego UJ, a w roku 1977 dyrektora Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Brał czynny udział w legislacji po 1987 roku, był ekspertem Sejmu i Ministerstwa Sprawiedliwości, członkiem Senatu UJ, ekspertem rządu łotewskiego (1994), oraz Rady Europy (1992 – 1997). Członek Polskiej Akademii Umiejętności, wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Prawnych PAN w Warszawie, członek międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń. Ponadto prof. St. Waltoś jest autorem ponad 240 publikacji m.in. „Pitawal Krakowski”, „Owoce zatrutego drzewa”, „Proces karny; zarys systemu”, „Collegium Maius”, jest również autorem licznych publikacji w języku polskim i j. obcych z dziedziny prawa, historii kultury, historii prawa i historii uniwersytetu. Prof. dr hab. Stanisława Waltosia można często zobaczyć w programach telewizyjnych, (np. TVP2). Jest autorem znanego cyklu telewizyjnego „Opowieści z Collegium Maius”.

  Atmosferę spotkania oddadzą zapewne wypowiedzi uczniów dębickiego ogólniaka: „profesor Stanisław Waltoś to osoba wykształcona i zasłużona dla polskiego świata nauki. Człowiek ten w niezwykle szczery i nieegzaltowany sposób przybliżył nam sylwetkę UJ. Odpowiadając na pytania przedstawił „wymagania” Uniwersytetu jako uczelni. Jego wypowiedź była jednak nastawiona na ciepłe wspomnienia czasów szkoły średniej, do której do dziś mimo wysokiej pozycji społecznej ma szacunek i szczerą sympatię.

 „Spotkanie z profesorem Waltosiem bardzo mi się podobało. Na początku myślałam, że będzie to jeden z wielu nudnych wykładów, ale podejście Profesora bardzo mnie zaskoczyło. Potrafił nawiązać kontakt z młodzieżą, także młodzież się przed nim otworzyła zadając różnorodne pytania. Zaskoczyło mnie też, że nie wygląda na tyle lat, ile ma w rzeczywistości. Podczas tego spotkania ten inteligentny i mądry człowiek był znowu jednym z nas.”

 

 

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
3993182

Szukaj