Sławni absolwenci

Zdzisław Samsonowicz - profesor zw.

Prof. Zdzisław Samsonowicz  (ur. 30 lipca 1923 w Dębicy, zm. 31 grudnia 2020)

Absolwent I LO w Dębicy z 1945 roku.

Dyplom magistra inżyniera uzyskał w 1950 roku, po czym otrzymał etat asystenta.       W 1961 r. uzyskał tytuł doktora, w 1965 r. doktora habilitowanego, a następnie profesora nadzwyczajnego (1972 r.) i zwyczajnego (1986 r.). Zrealizował 17 patentów krajowych i zagranicznych, z których wiele znalazło praktyczne zastosowanie. W 1973 r. w uznaniu zasług otrzymał Krzyż Kawalerski.

Będąc przez wiele kadencji członkiem Zespołu Naukowo-Dydaktycznego Mechanika (obecna nazwa - Komisja Akredytacyjna) po trzech latach starań wywalczył w 1982 roku wprowadzenie do programów nauczania dla wszystkich Wydziałów Mechanicznych przedmiotu Automatyzacja procesów produkcyjnych. Dzięki staraniom prof. Samsonowicza Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło kierunek o nazwie Automatyka i Robotyka.

Profesor przez całą swoją karierę naukową był związany Wydziałem Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Był promotorem 11 prac doktorskich i oceniał 8 wniosków na tytuł profesora. W jego dorobku znajdują się 202 publikacje. Na uczelni pełnił m.in. funkcję prodziekana, zastępcy dyrektora Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji oraz przewodniczącego komisji ds. programów nauczania.

Był wielokrotnie odznaczony i wyróżniany. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.