Hej ogarnięci !!!

Uncategorised

11 listopada to Święto Niepodległości.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. po 123 latach zaborów młodzież naszego liceum upamiętniła uroczystą akademią szkolną.

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma "ich". Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! " pisał Jędrzej Moraczewski

O godz. 11.11 społeczność I LO wzięła udział w akcji "Szkoła do hymnu 2023" radośnie  odśpiewując Mazurka Dąbrowskiego. 

 

kryteria ocen klasa 4

brak

Drop shot, smash, lob, drive - możemy się od nich uczyć,

W dniu 07.11.2023r. uczniowie naszej szkoły:Zuzanna Nowak, Klaudia Ciołek, Wiktoria Kukułka, Krzysztof Bujak, Piotr Czarnecki brali udział w półfinale wojewodzkim Licealiady w badmintonie w Straszęcinie. Dziewczęta zdobyły szóste miejsce, a chłopcy ósme. Opiekę sprawowali Jadwiga Biernacka i Rafał Dudziak.

 

Walka o sukces do końca. Gratulujemy!!!

Zdecydowały rzuty karne. Nie walczyły o miejsce na podium. Dziękujemy za ambicje i waleczność.

30. października w Naszej Szkole rozegrały się Powiatowe Zawody w piłce ręcznej kobiet. W skład drużyny wchodziły: Bieszczad Karina, Ciuchera Zofia, Gałat Otylia, Grab Oliwia, Jurek Marlena, Kulas Natalia, Migała Urszula, Podlasek Ilona, Ryznar Paulina, Szymaszek Alicja, Świerk Kinga, Zięba Angelika. Opiekę nad grupą sprawował Grzegorz Mytkoś.

 

GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW

Nasza szkoła przystąpiła do programu profilaktycznego GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW. Jest to pilotażowy program fundacji UNAWEZA, której założycielką jest Martyna Wojciechowska.

 

Ależ mają siłę!!! Gratulacje.

W dniu 18 pażdziernika na stadionie w ZSZ nr 1 w Dębicy odbyły się drużynowe i indywidualne zawody w biegach przełajowych . Naszą szkołę reprezentowały - Mazur Maja , Bieszczad Karina, Ciuchera Zofia , Piotrowska Julia, Szczepanik Julia , Chryń Maja, Mika Anna , Kot Oliwia, Tyksińska Amelia , Zalweska Julia. Dziewczęta zajęły trzecie miejsce. Opiekunem grupy była Justyna Lach.

 

 

Siła miłości i wola przetrwania

„Nie możemy żyć przeszłością. Trzeba żyć przyszłością i mieć nadzieję, że coś takiego już się nie powtórzy”. Te słowa pomogły Blumie Goldberg zacząć żyć na nowo jako ocalała z Holokaustu, po walce o znalezienie radości i sensu w życiu, którego omal nie straciła. Jestem nastolatkiem z Ukrainy i wiem, jak to jest utracić wszystko – rozumiem sytuację Blumy, zarówno w walce, jak i w nadziei. Grafika symbolizuje Ocalałą jako osobę, która zostawia przeszłość za sobą i wyrusza w przyszłość, z pomocą i miłością swoich bliskich.

Uczeń naszej szkoły Aleks Szewczenko wziął udział w konkursie Annual Holocaust Art and Writing Contest, którego organizatorem jest Uniwersytet Chapmana w Kalifornii. W tym roku odbyła się jego 24. edycja, pod hasłem Siła miłości i wola przetrwania (The Strength of Love and the Will to Survive).
Uczestnicy konkursu zapoznają się ze świadectwami wideo Ocalałych z Holokaustu. Po obejrzeniu świadectwa analizują je, zastanawiając się nad motywacjami i przesłaniem świadków historii. Tę refleksję przekładają na twórcze działanie – pracę plastyczną, wiersz, opowiadanie lub film. Grafika Aleksa znalazła się wśród prac uczniów i uczennic z Polski oraz z całego świata – USA, Irlandii, Rumunii, Niemiec, Kanady, Izraela, Meksyku, Indii, Filipin czy RPA. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w marcu 2023 roku.

 

   

  Dołączamy się do gratulacji i podziękowań dla  Aleksa.

  Pani Marta Bonarek - Socha byłą opiekunką merytoryczną Aleksa w czasie trwania konkursu. Dziękujemy.

 

 

Łączy nas pamięć

 

 

Nasze dziewczęta z charakterem. Nawierzchnia jest niestabilna, występują częste zmiany rytmu – nie ma tu mowy o wejściu w równy, wyćwiczony krok. One biegną dalej i zwyciężają!!!

W dniu 13 kwietnia odbyły się zawody sportowe w biegach przełajowych drużynowych i indywidualnych . Dziewczęta drużynowo zajęły trzecie miejsce, a indywidualnie również trzecie miejsce wywalczyła Klara Podobińska.

 

Podziękowanie

 

      W imieniu swoim, Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego, Ucznia i jego Opiekuna  serdecznie dziękuję Rodzicom uczniów uczęszczających do I LO   w Dębicy, Nauczycielom i wszystkim Przyjaciołom Szkoły, dla których nieobojętna jest sytuacja ucznia, którą przedstawiłem w liście z dnia 7 września2022 roku.
     Szczególne podziękowania składam dla Pani Katarzyny Rostowskiej Machnik i jej Współpracowników z Urzędu Pracy w Dębicy.
     Dzięki Państwa zaangażowaniu udało się zebrać środki, które pomogą mu przez kilka miesięcy żyć w Polsce i kontynuować naukę w najstarszej szkole średniej Dębicy.   Dziękuję, za wpłaty już dokonane oraz za ich deklaracje, a także oferty pracy.
    Jak podkreślałem w liście, w naszej szkole jest kilkanaście osób z Ukrainy. Uczniowie przybyli do nas przeważnie z matką i rodzeństwem. Jeśli matka znalazła zatrudnienie, to najczęściej za najniższą płacę krajową. Utrzymać z tych dochodów musi siebie i dzieci. 500+ otrzymuje tylko młodzież do ukończenia 18 roku życia.
    Piszę o tym dlatego, że Przyjaciele naszej szkoły często oferują naszym uczniom rowery, kursy językowe, karnety na siłownię …. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni, ale pamiętajmy, że nie są to podstawowe potrzeby naszych uczniów. Pamiętajmy, że uczeń powinien być syty, ubrany, mieć podręczniki, pieniądze na dojazd do szkoły.
     Uważam, że najlepszym sposobem pomocy jest wpłata na konto Rady Rodziców I LO w Dębicy. W tytule wpłaty można wskazać cel pomocy. Przedstawiciele Rady Rodziców najlepiej  rozpoznają potrzeby i rozdzielą środki.
    Dzięki pomocy Przyjaciół naszej szkoły część uczniów z Ukrainy w czasie wakacji znalazła zatrudnienie i mogła sobie polepszyć warunki bytowe.
      Kończąc, dziękuję Wszystkim, od których popłynęło dobro w kierunku uczniów z Ukrainy. Myślę, że w Polsce nadal najbardziej podobać będą się im „dobre ludzi, drogi i ekologia”.

 Z poważaniem,

Tomasz Kozioł – wicedyrektor I LO w Dębicy

XLVI Olimpiada Języka Angielskiego


Komitet Okręgowy Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego opublikował listę osób zakwalifikowanych do 2 etapu.

Julia Kipa i Mieszko Miś – uczniowie I LO - wezmą udział w etapie okręgowym!

Życzymy powodzenia w kolejnym etapie! Trzymamy kciuki! Gratulujemy sukcesu!

 

Pożegnanie

Ten rok przyniósł wiele nieszczęść. Zabrał z tego świata nieoczekiwanie mnóstwo pięknych istnień, pozostawiając bez wytłumaczenia rodziny, przyjaciół - tych najbliższych.

Ogromny ból, którego nie potrafimy wyrazić w słowach, zaszył się głęboko w naszych sercach. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, że tak młode życie, tak prędko zgasło z dnia na dzień. Że zostało po prostu odebrane. Zadajemy pytanie: Dlaczego to właśnie ta osoba, właśnie teraz, mająca przed sobą całą ziemską wędrówkę?

Chcemy zatrzymać wszystkie najpiękniejsze wspomnienia i nigdy ich nie stracić. Chcemy nie zapomnieć. I nie zapomnimy.

Nie zapomnimy Twojego uśmiechu i dobrego słowa, którymi zawsze obdarowywałaś każdego z nas. Ciepła i szczęścia, którymi się dzieliłaś wokół. Wyrozumiałości i życzliwości, których tak brakuje teraz wśród ludzi.

Jesteś światłem.
Promykiem, który nigdy nie przestanie się tlić w naszych sercach.

 

W imieniu wszystkich pogrążonych w żałobie
Przewodnicząca SU

 

OLIWIA SZELA WICEMISTRZYNIĄ POLSKI W TAŃCU NOWOCZESNYM

Na początku września przez dziennik elektroniczny informowaliśmy społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy o sukcesie uczennicy klasy 1c Oliwii Szela, która została wicemistrzynią Polski w tańcu współczesnym. Mistrzostwa Polski JDO Balet, Jezz, Modern & Contemporary .Turniej podczas, którego  tancerki walczyły o tytuł Mistrza Polski odbył się w Rawie Mazowieckiej. Był równocześnie eliminacjami do mistrzostw Europy. Ogromnym sukcesem okazało się wicemistrzostwo Polski zdobyte przez Oliwię Szela i Nadię Śliwa w kategorii duety junior.  Dziś mamy przyjemność zaprezentować zdjęcie dyplomu i fotografię naszej wicemistrzyni.

Oliwii jeszcze raz gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych.

 

 

 

 

Infa - pojęcia

Pojęcia

Powodzenia!!!

 

 

Jaromir Hunia uczestniczył w London International Youth Science Forum

W dniach 25.07. – 08.08.2018 r. dwukrotny medalista Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej – Jaromir Hunia reprezentował nasz kraj na London International Youth Science Forum. Celem tego spotkania młodych naukowców z całego świata jest pogłębienie wiedzy na temat rozwoju nauki i  jej zastosowań dla dobra całej ludzkości. To również możliwość wymiany doświadczeń
i zrozumienia między młodymi ludźmi wszystkich narodów.

Relacja Jaromira:

„Podczas forum miałem okazję zwiedzić wiodące placówki badawcze w Wielkiej Brytanii, jak UCL Hospitals, Biomedical Research Centre w Cambridge czy School of Tropical Medicine w Liverpoolu (szczycącą się pierwszym w historii Noblem w dziedzinie medycyna
i fizjologia za pracę Ronalda Rossa nad malarią). Wiele specjalistycznych wykładów (prowadzonych przez charyzmatycznych wykładowców) dotyczyło właśnie malarii, HIV,  sztucznej inteligencji czy eksploracji kosmosu, a więc nauki w służbie ludzkości. My natomiast przez dwa tygodnie forum eksplorowaliśmy Londyn, jednak żadne salony Pałacu Buckingham, ani widok z London Eye nie może się równać z majestatyczną komnatą Muzeum Historii Naturalnej, pełną skamielin dinozaurów.

Podczas Science Bazaar w Królewskim Towarzystwie Geograficznym zaprezentowałem swój poster pt. Allelopatic influence of sorghum on the process of weed and grain crops germination – będący podsumowaniem wyników dwóch moich poprzednich projektów badających allelopatyczny wpływ sorga na kiełkowanie i wzrost zbóż i chwastów. Było to niesamowite uczucie, jako że opowiadać o swoich badaniach mogłem młodym naukowcom z całego świata – od Zjednoczonych Emiratów Arabskich po Rwandę i Singapur.

Forum to jednak przede wszystkim ludzie. Miłośnicy STEM (Science Technology Engineering Mathematics) z całego świata – od Chin po Chile. Na Forum mogliśmy poznać egzotyczne dla nas kultury, zaprezentować własną i zdobyć przyjaciół ze wszystkich stref czasowych (w tym roku 70 krajów), z którymi być może w przyszłości uda się przeprowadzić wspólne projekty, niekoniecznie badawcze.”

 

Uwaga, ważna informacja

W najbliższy wtorek tj. 21.08.2018 r. o godz. 9:00 w naszej szkole odbędzie się matura poprawkowa z matematyki
i języka angielskiego.

Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie się do szkoły o godz. 8:30 do sal: 33 lub 34.

Prosimy nie zapomnieć dowodu tożsamości oraz kodów kreskowych (jeśli ktoś zabrał do domu)

Życzymy powodzenia!

 

Ogłoszenie

14 czerwca (tj. czwartek) w naszej szkole odbędzie się dyskoteka szkolna. 
Rozpocznie sie ona o godzinie 17 i bedzie trwala do godziny 21. 

Koszt ok. 3 zł (ochrona i DJ w cenie)
{cena moze ulec zmianie} 

Prosimy wszystkich chętnych o wpisanie się na liste do przewodniczących
szkoły. 

Spotkanie z rodzicami

W dniu 26.09.2017 r. w naszej szkole odbędzie się spotkanie
z rodzicami

wg następującego harmonogramu:

godz. 16:00 klasy pierwsze

najpierw ogólne spotkanie na auli, następnie w klasach
z wychowawcami

godz. 17:00 klasy drugie i trzecie

klasy drugie od razu z wychowawcami, klasy trzecie najpierw spotkanie ogólne na auli, następnie w klasach z wychowawcami

 Serdecznie zapraszamy!

 

Wspomnienia nauczycieli i uczniów

Książka została umieszczona na stronie Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej 
https://dbc.wroc.pl/dlibra/publication/164233
Zapraszamy do przysyłania wspomnień i zdjęć do kolejnego tomu na adres:
ewagnowacka @o2.pl.
Zbliża się 125-lecie szkoły!!!

 

Patronat Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
3938170

Szukaj