Hej ogarnięci !!!

Siła miłości i wola przetrwania

„Nie możemy żyć przeszłością. Trzeba żyć przyszłością i mieć nadzieję, że coś takiego już się nie powtórzy”. Te słowa pomogły Blumie Goldberg zacząć żyć na nowo jako ocalała z Holokaustu, po walce o znalezienie radości i sensu w życiu, którego omal nie straciła. Jestem nastolatkiem z Ukrainy i wiem, jak to jest utracić wszystko – rozumiem sytuację Blumy, zarówno w walce, jak i w nadziei. Grafika symbolizuje Ocalałą jako osobę, która zostawia przeszłość za sobą i wyrusza w przyszłość, z pomocą i miłością swoich bliskich.

Uczeń naszej szkoły Aleks Szewczenko wziął udział w konkursie Annual Holocaust Art and Writing Contest, którego organizatorem jest Uniwersytet Chapmana w Kalifornii. W tym roku odbyła się jego 24. edycja, pod hasłem Siła miłości i wola przetrwania (The Strength of Love and the Will to Survive).
Uczestnicy konkursu zapoznają się ze świadectwami wideo Ocalałych z Holokaustu. Po obejrzeniu świadectwa analizują je, zastanawiając się nad motywacjami i przesłaniem świadków historii. Tę refleksję przekładają na twórcze działanie – pracę plastyczną, wiersz, opowiadanie lub film. Grafika Aleksa znalazła się wśród prac uczniów i uczennic z Polski oraz z całego świata – USA, Irlandii, Rumunii, Niemiec, Kanady, Izraela, Meksyku, Indii, Filipin czy RPA. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w marcu 2023 roku.

 

   

  Dołączamy się do gratulacji i podziękowań dla  Aleksa.

  Pani Marta Bonarek - Socha byłą opiekunką merytoryczną Aleksa w czasie trwania konkursu. Dziękujemy.

 

 

Nasze dziewczęta z charakterem. Nawierzchnia jest niestabilna, występują częste zmiany rytmu – nie ma tu mowy o wejściu w równy, wyćwiczony krok. One biegną dalej i zwyciężają!!!

W dniu 13 kwietnia odbyły się zawody sportowe w biegach przełajowych drużynowych i indywidualnych . Dziewczęta drużynowo zajęły trzecie miejsce, a indywidualnie również trzecie miejsce wywalczyła Klara Podobińska.

 

Podziękowanie

 

      W imieniu swoim, Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego, Ucznia i jego Opiekuna  serdecznie dziękuję Rodzicom uczniów uczęszczających do I LO   w Dębicy, Nauczycielom i wszystkim Przyjaciołom Szkoły, dla których nieobojętna jest sytuacja ucznia, którą przedstawiłem w liście z dnia 7 września2022 roku.
     Szczególne podziękowania składam dla Pani Katarzyny Rostowskiej Machnik i jej Współpracowników z Urzędu Pracy w Dębicy.
     Dzięki Państwa zaangażowaniu udało się zebrać środki, które pomogą mu przez kilka miesięcy żyć w Polsce i kontynuować naukę w najstarszej szkole średniej Dębicy.   Dziękuję, za wpłaty już dokonane oraz za ich deklaracje, a także oferty pracy.
    Jak podkreślałem w liście, w naszej szkole jest kilkanaście osób z Ukrainy. Uczniowie przybyli do nas przeważnie z matką i rodzeństwem. Jeśli matka znalazła zatrudnienie, to najczęściej za najniższą płacę krajową. Utrzymać z tych dochodów musi siebie i dzieci. 500+ otrzymuje tylko młodzież do ukończenia 18 roku życia.
    Piszę o tym dlatego, że Przyjaciele naszej szkoły często oferują naszym uczniom rowery, kursy językowe, karnety na siłownię …. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni, ale pamiętajmy, że nie są to podstawowe potrzeby naszych uczniów. Pamiętajmy, że uczeń powinien być syty, ubrany, mieć podręczniki, pieniądze na dojazd do szkoły.
     Uważam, że najlepszym sposobem pomocy jest wpłata na konto Rady Rodziców I LO w Dębicy. W tytule wpłaty można wskazać cel pomocy. Przedstawiciele Rady Rodziców najlepiej  rozpoznają potrzeby i rozdzielą środki.
    Dzięki pomocy Przyjaciół naszej szkoły część uczniów z Ukrainy w czasie wakacji znalazła zatrudnienie i mogła sobie polepszyć warunki bytowe.
      Kończąc, dziękuję Wszystkim, od których popłynęło dobro w kierunku uczniów z Ukrainy. Myślę, że w Polsce nadal najbardziej podobać będą się im „dobre ludzi, drogi i ekologia”.

 Z poważaniem,

Tomasz Kozioł – wicedyrektor I LO w Dębicy

XLVI Olimpiada Języka Angielskiego


Komitet Okręgowy Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego opublikował listę osób zakwalifikowanych do 2 etapu.

Julia Kipa i Mieszko Miś – uczniowie I LO - wezmą udział w etapie okręgowym!

Życzymy powodzenia w kolejnym etapie! Trzymamy kciuki! Gratulujemy sukcesu!

 

Pożegnanie

Ten rok przyniósł wiele nieszczęść. Zabrał z tego świata nieoczekiwanie mnóstwo pięknych istnień, pozostawiając bez wytłumaczenia rodziny, przyjaciół - tych najbliższych.

Ogromny ból, którego nie potrafimy wyrazić w słowach, zaszył się głęboko w naszych sercach. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, że tak młode życie, tak prędko zgasło z dnia na dzień. Że zostało po prostu odebrane. Zadajemy pytanie: Dlaczego to właśnie ta osoba, właśnie teraz, mająca przed sobą całą ziemską wędrówkę?

Chcemy zatrzymać wszystkie najpiękniejsze wspomnienia i nigdy ich nie stracić. Chcemy nie zapomnieć. I nie zapomnimy.

Nie zapomnimy Twojego uśmiechu i dobrego słowa, którymi zawsze obdarowywałaś każdego z nas. Ciepła i szczęścia, którymi się dzieliłaś wokół. Wyrozumiałości i życzliwości, których tak brakuje teraz wśród ludzi.

Jesteś światłem.
Promykiem, który nigdy nie przestanie się tlić w naszych sercach.

 

W imieniu wszystkich pogrążonych w żałobie
Przewodnicząca SU

 

OLIWIA SZELA WICEMISTRZYNIĄ POLSKI W TAŃCU NOWOCZESNYM

Na początku września przez dziennik elektroniczny informowaliśmy społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy o sukcesie uczennicy klasy 1c Oliwii Szela, która została wicemistrzynią Polski w tańcu współczesnym. Mistrzostwa Polski JDO Balet, Jezz, Modern & Contemporary .Turniej podczas, którego  tancerki walczyły o tytuł Mistrza Polski odbył się w Rawie Mazowieckiej. Był równocześnie eliminacjami do mistrzostw Europy. Ogromnym sukcesem okazało się wicemistrzostwo Polski zdobyte przez Oliwię Szela i Nadię Śliwa w kategorii duety junior.  Dziś mamy przyjemność zaprezentować zdjęcie dyplomu i fotografię naszej wicemistrzyni.

Oliwii jeszcze raz gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych.

 

 

 

 

Jaromir Hunia uczestniczył w London International Youth Science Forum

W dniach 25.07. – 08.08.2018 r. dwukrotny medalista Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej – Jaromir Hunia reprezentował nasz kraj na London International Youth Science Forum. Celem tego spotkania młodych naukowców z całego świata jest pogłębienie wiedzy na temat rozwoju nauki i  jej zastosowań dla dobra całej ludzkości. To również możliwość wymiany doświadczeń
i zrozumienia między młodymi ludźmi wszystkich narodów.

Relacja Jaromira:

„Podczas forum miałem okazję zwiedzić wiodące placówki badawcze w Wielkiej Brytanii, jak UCL Hospitals, Biomedical Research Centre w Cambridge czy School of Tropical Medicine w Liverpoolu (szczycącą się pierwszym w historii Noblem w dziedzinie medycyna
i fizjologia za pracę Ronalda Rossa nad malarią). Wiele specjalistycznych wykładów (prowadzonych przez charyzmatycznych wykładowców) dotyczyło właśnie malarii, HIV,  sztucznej inteligencji czy eksploracji kosmosu, a więc nauki w służbie ludzkości. My natomiast przez dwa tygodnie forum eksplorowaliśmy Londyn, jednak żadne salony Pałacu Buckingham, ani widok z London Eye nie może się równać z majestatyczną komnatą Muzeum Historii Naturalnej, pełną skamielin dinozaurów.

Podczas Science Bazaar w Królewskim Towarzystwie Geograficznym zaprezentowałem swój poster pt. Allelopatic influence of sorghum on the process of weed and grain crops germination – będący podsumowaniem wyników dwóch moich poprzednich projektów badających allelopatyczny wpływ sorga na kiełkowanie i wzrost zbóż i chwastów. Było to niesamowite uczucie, jako że opowiadać o swoich badaniach mogłem młodym naukowcom z całego świata – od Zjednoczonych Emiratów Arabskich po Rwandę i Singapur.

Forum to jednak przede wszystkim ludzie. Miłośnicy STEM (Science Technology Engineering Mathematics) z całego świata – od Chin po Chile. Na Forum mogliśmy poznać egzotyczne dla nas kultury, zaprezentować własną i zdobyć przyjaciół ze wszystkich stref czasowych (w tym roku 70 krajów), z którymi być może w przyszłości uda się przeprowadzić wspólne projekty, niekoniecznie badawcze.”

 

Uwaga, ważna informacja

W najbliższy wtorek tj. 21.08.2018 r. o godz. 9:00 w naszej szkole odbędzie się matura poprawkowa z matematyki
i języka angielskiego.

Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie się do szkoły o godz. 8:30 do sal: 33 lub 34.

Prosimy nie zapomnieć dowodu tożsamości oraz kodów kreskowych (jeśli ktoś zabrał do domu)

Życzymy powodzenia!

 

Ogłoszenie

14 czerwca (tj. czwartek) w naszej szkole odbędzie się dyskoteka szkolna. 
Rozpocznie sie ona o godzinie 17 i bedzie trwala do godziny 21. 

Koszt ok. 3 zł (ochrona i DJ w cenie)
{cena moze ulec zmianie} 

Prosimy wszystkich chętnych o wpisanie się na liste do przewodniczących
szkoły. 

Spotkanie z rodzicami

W dniu 26.09.2017 r. w naszej szkole odbędzie się spotkanie
z rodzicami

wg następującego harmonogramu:

godz. 16:00 klasy pierwsze

najpierw ogólne spotkanie na auli, następnie w klasach
z wychowawcami

godz. 17:00 klasy drugie i trzecie

klasy drugie od razu z wychowawcami, klasy trzecie najpierw spotkanie ogólne na auli, następnie w klasach z wychowawcami

 Serdecznie zapraszamy!

 

Jaromir srebrnym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej w Londynie.

Gospodarzem 28. Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej (wtajemniczonym znanej pod jakże sympatycznym skrótem IBO) było Zjednoczone Królestwo. Wyspa osnuta mgłą, wiecznie mokra angielskim deszczem padającym na wilgotne mury zamków i katedr. Także uniwersytetu Warwick w Coventry, mieście w środkowej Anglii, które przez tydzień stało się światową stolicą biologii.

Z czterech stron świata zjechały się najtęższe umysły biologiczne, najsprawniejsze ręce przyszłych chirurgów i najbystrzejsze oczy badaczy żądnych odkryć. Od pracowitych miast niemieckich, przez mroźne lodowce Islandii, bezkresne stepy Mongolii, gorące plaże Indonezji, wilgotne lasy Brazylii, tolkienowskie góry Nowej Zelandii, po dzikie prerie Stanów Zjednoczonych ściągnęły drużyny reprezentacji narodowych na bój, by zwyciężyć lub polec w walce.

Na tych pełnych patosu polach uniwersyteckich, na ubitej laboratoryjnej ziemi przygotowano już serie zadań, którym podołać mogli nieliczni. Rywali było wielu: 68 krajów, 245 uczestników. Walka musiała być zacięta...

Tak też myślała sobie polska drużyna (w składzie: Paulina Smaruj, Paweł Tyrna, Albert Roetchel i ja; członkowie jury: dr Łukasz Banasiak, dr Piotr Bernatowicz, dr Takao Ishikawa) w drodze do Wielkiej Brytanii. Syndrom kruszycieli kopii zniknął jednak wraz z postawieniem stopy na Wyspie. W kampusie uniwersyteckim Warwick znaleźliśmy się w innym świecie. Utworzył się tam bowiem osobliwy ekosystem, złożony z młodych biologów wszelkiej maści. Ludzie o jakże skrajnie odmiennych kulturach byli niezwykle otwarci i przyjaźni, wkrótce więc rozmieszczenie populacji przybrało formę skupiskową. Mogliśmy nawiązać kontakty i przyjaźnie z rówieśnikami z najdalszych krańców świata. Tak jak w nauce nie było tutaj granic, stereotypy i uprzedzenia wobec innych nacji nie miały znaczenia. Każdy wnosił coś ze swoją kulturą, dostając w zamian biologiczny tygiel pełen niebanalnych pomysłów.

Na etap praktyczny zawodów składały się trzy pracownie: Biochemiczna, Botaniczna i Fizjologii Rozwoju, każda trwała po 2 godziny. Do ciekawostek należy, że do sekcji użyto zwierzęcia najmniejszego w historii IBO (larwę przedstawiciela Diptera). Etap teoretyczny to 2 trzygodzinne testy, w których zbombardowano nas informacjami o brytyjskich naukowcach, utwierdzając w przekonaniu, że gospodarzem jest biologiczna potęga intelektualna (Royal Society of Biology).

Zaznajomiono nas również z bogatym brytyjskim dziedzictwem kulturowym. Liczne wycieczki, np. do średniowiecznego Zamku Warwick, z imponującymi wieżami szarpiącymi mgłę, z których jednak dało się dojrzeć inscenizację turnieju rycerskiego i pokazy sokolnicze. Zobaczyliśmy również słynne ruiny katedry w Coventry, pozostałości bombardowania niemieckiego, pozostawione jako pomnik wojennej tragedii, a także tę nową, odbudowaną wkrótce po wojnie, żywy symbol powstawania miasta z popiołów. Odwiedziliśmy również muzeum transportu, z lśniącymi limuzynami i najnowocześniejszymi pół rakietami, pół samochodami.

Wieczory umilały nam doskonałe stand-upy, jak Zombie-Science, Ugly Animal Roadshow czy British Barbeque.

Wreszcie nadszedł Awards Dinner, ceremonia końcowa rozdania nagród. Przy słowiańskim stole (Polacy, Czesi, Słowacy) oczekiwaliśmy w napięciu na ogłoszenie wyników Olimpiady. Ostatecznie zwycięzcą został przedstawiciel Chińskiej Republiki Ludowej, Haoyu Zhou. Polacy zdobyli 3 medale srebrne i 1 brązowy, co jest ponoć najlepszym wynikiem od 16 lat. W klasyfikacji medalowej Polska zajmuje 17 miejsce (ex aequo z Indiami, najlepiej wypadło USA), w klasyfikacji punktowej Polska zajmuje 14 miejsce (I miejsce USA). Wśród pierwszych miejsc niepodzielnie królują Azjaci, co jest godne podziwu. Tak więc zwycięskie piersi obciążą ordery i wstęgi spłyną z ramion sytych chwały.

Party kończyło 28 edycję IBO. Chociaż już o 4 rano odjazd, nikt nie chciał wracać do pokojów. Tu byli ci niezwykli ludzie, w których oczach widziało się pasję, mimo różnic w kolorze tęczówki, z którymi znalazło się wspólny język mimo tylu różnic na tle kulturowym, światopoglądowym itd. Nie tyle angielski, co biologia była naszym lingua franca. Losy najlepszych biologów świata krzyżowały się tu w jakiś sposób z moim przez chwilę... Tej chwili nie chciało się stracić... Tej nocy spałem godzinę.

Jaromir

 

 

Matura 2017

W naszej szkole trwają egzaminy maturalne. Absolwenci rozpoczęli sesję 4 maja egzaminem z języka polskiego, a zakończą 23 maja egzaminem z języka włoskiego. Wszystkim życzymy powodzenia!

Wyniki Powiatowego Konkursu „Z językiem polskim za pan brat”

W etapie szkolnym można było zdobyć maksymalnie 29 punktów.

a) liceum:

        1.    Aleksandra Buczak kl. 2g (25,5 pkt)

               Kamil Niemiec kl. 2f (25,5 pkt)

        2.    Krzysztof Kogut kl. 3a (25 pkt)

        3.    Karolina Dzierwa kl. 2f ( 24,5 pkt)

               Szymon Świerk kl. 2a (24,5 pkt)

b) gimnazjum dwujęzyczne:

        1.    Witold Rumin kl. I (25 pkt)

        2.    Julia Kipa kl. I (21 pkt)

        3.    Zuzanna Grecka kl. II (20,5 pkt)

               Natalia Wielgus kl. I (20, 5 pkt)

 

Stellarator Wendelstein 7-X (W7-X)

 

„…Mamy taką wizję: na brzegu morza stoi elektrownia, rurą płynie do niej woda morska, kominem ulatuje hel , a do sieci elektrycznej płynie prąd. Jest tylko jeden problem, nie wiemy, co ma być w środku tej elektrowni.”

Tak w 1956r. wypowiedział się R.S. Pease (były dyrektor programu fuzji w UK).

Instytut Maxa Plancka, Model Stellaratora W7-X  - autor zdjęcia Wiesław Ostafin, Greifswald, Niemcy, 09.2011r.

Dzisiaj już wiemy co ma być w środku tej elektrowni: w środku ma być plazma o temperaturze 150 milionów kelwinów, a generowanie energii ma gwarantować kontrolowana  rekcja syntezy termojądrowej. Synteza termojądrowa jest reakcją zachodzącą powszechnie we Wszechświecie – to źródło energii gwiazd. Plazma o tak gigantycznej temperaturze, to bardzo gorący gaz, który ma skłonności do ekspansji( tak jak np. para wodna z czajnika), dlatego potrzebny jest sposób na powstrzymanie tej ekspansji, czyli jej stabilizacji. Metody diagnostyki plazmy o tak ekstremalnej temperaturze mają być opracowane w reaktorze W7-X.

Obecnie syntezę termojądrową próbuje się przeprowadzać za pomocą dwóch typów urządzeń: tokamaków i stellaratorów.

Tokamak ma komorę próżniową w kształcie torusa (obważanka), otoczonego silnymi magnesami. Plazma z izotopów wodoru, zawieszona w polu magnetycznym, jest podgrzewana do ekstremalnie wysokiej temperatury i musi być stabilizowana prądem płynącym przez tę plazmę, co stwarza dużo problemów natury technicznej. Największy konstruowany obecnie tokamak to reaktor termojądrowy ITER w Cadarache we Francji. Jest to ogólnoświatowe przedsięwzięcie, którego całkowity koszt wyniesie ponad 10 mld euro.

Zaletą drugiego typu urządzeń do syntezy termojądrowej - stellaratorów jest zaś to, że plazma stabilizuje się sama, bez konieczności przepuszczania przez nią prądu. Aby uzyskać ten efekt, plazma musi być ukształtowana w sposób przypominający kilkukrotnie skręconą wstęgę M"biusa. Wiąże się to z koniecznością budowy skomplikowanej komory, otoczonej cewkami magnesów o złożonych kształtach.

Budowany za 2 mld euro stellarator W7-X w Greifswaldzie w Niemczech w Instytucie Maxa Plancka, to największe urządzenie tego typu na świecie. Jego komora będzie ważyć ok. 800 ton, a otaczające ją cewki wytworzą pole magnetyczne o indukcji aż 15 Tesli (ziemskie pole magnetyczne, które obraca wskazówki kompasów, ma indukcję kilkaset tysięcy razy mniejszą). Przewiduje się, że stellarator W7-X rozpocznie pracę w 2014 roku.

Stellarator W7-X w budowie – autor zdjęcia Wiesław Ostafin, Greifswald, Niemcy, 09.2011r.

Polska w przygotowaniach do uruchomienia reaktora W7-X uczestniczy już od 2006 r. W montażu elementów urządzenia uczestniczą naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Fizycy z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku i Politechniki Wrocławskiej wykonali prace wstępne umożliwiające podjęcie decyzji o budowie injektora wiązki neutralnej (służącej do podgrzewania plazmy) - bez tego urządzenia reaktor działałby, ale osiągnąłby istotnie gorsze parametry.

Obliczenia strukturalne wykonują inżynierowie z Politechniki Warszawskiej, z kolei naukowcy z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy pracują nad diagnostyką neutronową i miękkiego promieniowania X. Naukowcy z Politechniki Opolskiej opracowują diagnostykę spektroskopową, a z Uniwersytetu Szczecińskiego - diagnostykę falową.

 "Udział w dużych projektach międzynarodowych ma kluczowe znaczenie dla naszej nauki. Dzięki pracom przy stellaratorze W7-X utrzymamy renomowaną pozycję polskiej fizyki na arenie międzynarodowej, a firmy z kraju zdobędą doświadczenia pozwalające konkurować na rynku światowym o udział w realizacji największych międzynarodowych przedsięwzięć, takich jak: ITER czy akcelerator jonów i antyprotonów FAIR" - podkreśla prof. Grzegorz Wrochna z IPJ.

Patronat Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Aktywna tablica

Książka do nabycia w sekretariacie szkoły

Wspomnienia (…) – tego nie można kupić za żadne pieniądze”. Wydawnictwo jubileuszowe. Ilość egzemparzy ograniczona.

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
3425922

Szukaj