Hej ogarnięci !!!

Uroczystości powiat/miasto

Dzień Edukacji Narodowej

14 października tradycyjnie świętujemy Dzień Edukacji Narodowej. W związku z tym 11 października 2024 roku w Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w Pustkowie-Osiedlu odbyły się powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Przybyłych gości powitał dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie-Osiedlu  - pan Sławomir Słyś. Na uroczystości zostały wręczone nagrody Starosty Powiatu Dębickiego -  pana Piotra Chęćka oraz akty mianowania nauczycieli. Wśród nagrodzonych byli nauczyciele naszej szkoły: pani dyrektor Ludmiła Stelmach-Kołodziej, pani Dorota Stępień i pan Jarosław Urbański.
Stopień nauczyciela mianowanego otrzymali: pani Kinga Gliniany, pani Maria Trojanowska, pani Anna Witkoś -Janczura i ksiądz Jakub Bączek. W ramach części artystycznej wystąpili finaliści konkursu piosenki obcojęzycznej i ogólnopolskiego konkursu tanecznego z Pustkowa- Osiedla. 
 

 

NARODOWE CZYTANIE „KORDIANA” W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W DĘBICY

  

 

 

Klasa 2b uczestniczyła

w wydarzeniu

 

 

 

 

 

 

 I Liceum

Ogólnokształcące

w Dębicy

Rok Jubileuszowy

 

 

 

W dniu 4 października klasa 2B  uczestniczyła w wydarzeniu  Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury i pomimo upływu czasu nie tracąc na aktualności.

Utwór nawiązuje do powstania listopadowego i opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze.

W trakcie wydarzenia dębiczanie, przedstawiciele instytucji, młodzież ze szkół średnich i grup artystycznych  czytali fragmenty Kordiana Juliusza Słowackiego

Jak co roku patronat honorowy nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka.

 

Sztandar I LO na uroczystości 85 rocznicy powołana Służby Zwycięstwu Polski

85 lata temu, 27 września 1939 r., powołana została Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego, które działało w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów.

Jednym z największych osiągnięć Polskiego Państwa Podziemnego było zorganizowanie tajnego nauczania. W roku szkolnym 1943/1944 na terenie Generalnego Gubernatorstwa tajnym nauczaniem na poziomie szkoły średniej objętych było 83,8 tys. uczniów. Największym ośrodkiem tajnego nauczania akademickiego była Warszawa, gdzie na kompletach kształciło się 4,5 tys. studentów. Tajne nauczanie akademickie odbywało się też m.in. w Krakowie, Wilnie, Lwowie, Częstochowie i Kielcach. Dyplomy tajnych studiów uzyskało 6,5 tys. osób.

 

Zakład Narzędziowy "PZL Dębica"

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4953955

Szukaj