Hej ogarnięci !!!

Wege zur Erinnerung

Ruszyła kolejna edycja projektu #Stolen Memory "Zachować Pamięć"

Dzisiaj w godzinch przedpołudniowych  młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy (20 osób),  z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie-Osiedlu (10 osób)  wraz z  młodzieżą ukraińską z Lotniczego Liceum Ogólnokształcącego im. Igora Sikorskiego NAU  m. Kijowa (20 osób) wyjechała do Krzyżowej w celu realizacji projektu badawczego #Stolen Memory "Zachować Pamięć".  

Prowadzącymi projekt są Jolantą Urbańska i Marta Marcinek.

W Domu Pojednia w Krzyżowej spotkają się z młodzieżą z jednej ze szkół w Niemczech z  Bad Oldesloe. Celem projektu jest odnalezienie członków rodzin zamordowanych przez Niemców więźniów nazistowskich obozów koncentacyjnych, aby zwrócić zrabowane rzeczy osobiste ich bliskim (zegarki, biżuteria, zdjęcia rodzinne).


Uczestnicy projektu będą dysponować wykazami więżniów obozów koncentracyjnych - imionami, nazwiskami, datą i miejscem urodzanie. 
Nasza młodzeż będzie poszukiwała bliskich ofiar z podkarpacia.
Życzymy uczestnikom projektu wysokiej skuteczności ich działania, aby jak najwięcej zrabowanych rzeczy wróciło do prawowitych właścicieli.

Projekt finansowany jest przez fundację PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).

 

 

Konferencja w Bremsdorfer Muhle ( Eisenhuttenstadt)( Niemcy).


W dniach od 25 do  28 stycznia 2024 roku odbyło się w Bremdorfer Muhle szkolenie polskich, niemieckich  i ukraińskich nauczycieli, dotyczące realizacji projektu #Stolen Memory . Naszą szkołę reprezentowała pani Marta Marcinek i pani Jolanta Urbańska . Projekt po polsku Zachować Pamięć, po niemiecku Wege zur Erinnerung realizowany jest we współpracy z  Arolsen – Archives.

 
Celem projektu jest szukanie i odnajdowanie rodzin więźniów obozów koncentracyjnych i obozów pracy przymusowej oraz przekazanie rodzinom, odebranych więźniom różnych osobistych rzeczy, które znajdują się w zasobach archiwum. Udział w seminarium projektowym był dla nas szczególnie ważny w kontekście istniejącego w okresie II wojny światowej w Pustkowie hitlerowskiego obozu pracy przymusowej.

Od 25 lutego do 1  marca uczniowie ILO wezmą udział w tym projekcie wspólnie z młodzieżą z Ukrainy z Liceum Lotniczego im. I.Sikorskiego z Kijowa oraz  z Berufliche Schule des Kreises Stormarn w Bad Oldesloe z Niemiec.

Spotkanie odbędzie się w Domu Pojednania w Krzyżowej koło Wrocławia. Wspólna praca nad projektem przyczyni się do podniesienia wiedzy historycznej uczniów, zwiększy ich umiejętności językowe w bezpośredniej konwersacji oraz przyczyni się lepszego zrozumienia wrażliwości historycznej każdego z Naszych Narodów.

 

Projekt badawczy #Stolen Memory ‘Zachować Pamięć’

 

 W dniach od 19 do 24 marca młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych im Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie-Osiedlu  i I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława w Dębicy wraz z prowadzącymi projekt Jolantą Urbańską i Martą Marcinek spotkali się z młodzieżą ukraińską z Lotniczego Liceum Ogólnokształcącego im Igora Sikorskiego NAU  m. Kijowa i niemiecką z Bad Oldesloe w Domu Pojednania w Krzyżowej. Wspólnie pracowali nad historycznym projektem badawczym #Stolen Memory ‘Zachować Pamięć’, którego celem jest odnalezienie członków rodziny więźniów obozów koncentracyjnych, którym zabrano rzeczy osobiste (zegarki, biżuteria, zdjęcia rodzinne), które były ostatnim mieniem ofiar narodowego socjalizmu, które miały przy sobie w chwili aresztowania.

Pragnąc przywrócić pamięć o tych osobach, uczniowie i uczennice przy współpracy Arlosen Archives chcieliby przekazać te przedmioty najbliższym. Projekt finansowany jest przez fundację PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży). 

 Poprzez wspólną pracę młodzież doskonaliła umiejętności językowe, odbyły się wycieczki po Krzyżowej, do Wrocławia, obozu koncentracyjnego Groß Rosen i zamku Książ. Odbył się również dzień kultury, podczas którego poznaliśmy zwyczaje i kulturę krajów partnerskich Niemiec i Ukrainy, jak również zapoznaliśmy obcokrajowców z naszą ojczystą kulturą. 21 marca zgodnie z polską i ukraińską tradycją pożegnaliśmy zimę i zaprosiliśmy wiosnę poprzez śpiew i tzw ‘Topienie Marzanny’. Uczestnicy projektu wspólnie uczestniczyli w zajęciach poszukiwawczych, codziennych zajęciach integracyjnych i językowych. Wierząc w siłę internetu, uczniowie chcieliby odnaleźć rodziny ofiar i zwrócić im „skradzione wspomnienia”.

Zobacz pozostałe zdjęcia - kliknij

 

 

Zachować Pamięć!!!

 

W ramach trwającego projektu Wege zur Erinnerung (Zachwać Pamięć) nasza młodzież odwiedziła KL Gross Rosen,  niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny, istniejący w latach 1940–1945 na obszarze administracyjnym państwa niemieckiego. Więźniowie pochodzący z wielu krajów Europy (50% z Polski) ginęli masowo od katorżniczej pracy w kamieniołomach, z głodu, chorób i w częstych egzekucjach. Łącznie zginęło tu około 40 tysięcy osób (w tym wiele tysięcy Żydów), w tym wiele podczas ewakuacji obozu, który został wyzwolony w lutym 1945 roku.

\

Ruszył projekt Wege zur Erinnerung

Dzisiaj 19 marca  w godzinach porannych 16 uczniów naszego liceum wraz z 14 uczniami ze szkoły średniej w Pustkowie Osiedlu i 16 uczniami z liceum w Kijowie wraz z opiekunami  odjechało do Krzyżowej gdzie wraz młodzieżą z Niemiec będą realizować cele projektu którymi są:
- szukanie i odnajdowanie rodzin więźniów obozów koncentracyjnych i przekazanie im, odebranych ich bliskim, osobistych rzeczy,  które znajdują się w zasobach archiwum
- pogłębienia wiedzy historycznej uczniów
- zwiększenie umiejętności językowych poprzez bezpośrednią komunikację.

Projekt jest realizowany  we współpracy z Online Arolsen – Archives.

Życzymy owocnej pracy.

 

 

Konferencja w Zamku Trebnitz ( Niemcy).

 W dniach od 1 do  5 lutego 2023 roku odbyło się w Trebnitz szkolenie polskich, niemieckich , francuskich i ukraińskich nauczycieli, dotyczące realizacji projektu #Stolen Memory . Naszą szkołę reprezentowała pani Jolanta Urbańska. Projekt po polsku Zachować Pamięć, po niemiecku Wege zur Erinnerung realizowany jest we współpracy z Online Arolsen – Archives.

 Celem projektu jest szukanie i odnajdowanie rodzin więźniów obozów koncentracyjnych i przekazanie im, odebranych ich bliskim ,osobistych rzeczy , które znajdują się w zasobach archiwum.

 Od 19  do 24 marca uczniowie naszej szkoły I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w DębicyUkrainy z Liceum Lotniczego im. I.Sikorskiego z Kijowa oraz Berufliche Schule des Kreises Stormarn w Bad Oldesloe z Niemiec wezmą udział w tym projekcie. Spotkanie odbędzie się w Domu Pojednania w Krzyżowej. Wspólna praca nad projektem przyczyni się do pogłębienia wiedzy historycznej uczniów i zwiększenie umiejętności językowych poprzez bezpośrednią komunikację.

 

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
3957776

Szukaj