O Niemcach w skrócie

Położona w sercu Europy Republika Federalna Niemiec jest otwartym na świat, demokratycznym krajem o bogatych tradycjach i pulsującej życiem współczesności. Niemcy należą do najsilniejszych pod względem gospodarczym krajów na świecie i posiadają krajobraz naukowy o dużej innowacyjności. Jednocześnie mają one dobrze rozwinięty przemysł kreatywny oraz charakteryzujące się dużą witalnością życie kulturalne. Liczące 82 miliony mieszkańców Niemcy są krajem o największej liczbie ludności w Unii Europejskiej.

Kraj: w środku Europy
Niemcy są otoczone przez dziewięć sąsiednich państw. Terytorium Niemiec liczy 357 000 km2 i rozciąga się od Morza Północnego i Bałtyku na północy aż po Alpy na południu. Przez Niemcy przepływa kilka największych rzek europejskich – Ren, Dunaj i Łaba. Niemieckie krajobrazy odznaczają się ogromną różnorodnością i dużą atrakcyjnością. Są wśród nich góry średnie i wysokie, rozległe pojezierza, lasy oraz wybrzeże o długości 2390 kilometrów.


Historia: przełomy i początki
Drogę Niemiec do wolnościowej demokracji i funkcjonującego systemu parlamentarnego charakteryzują liczne przełomowe wydarzenia historyczne, do których należą upadek rewolucji marcowej (1848 r.) i Republiki Weimarskiej (1919-1933), a przede wszystkim wypaczenia narodowego socjalizmu, holocaust i II wojna światowa (1933-1945). Jednym z następstw II wojny światowej był podział Niemiec na Republikę Federalną Niemiec oraz Niemiecką Republikę Demokratyczną (NRD). Dopiero pokojowa rewolucja mieszkańców NRD doprowadziła w 1989 roku do obalenia muru berlińskiego. Zawarty ze zwycięskimi mocarstwami II wojny światowej układ „2 plus 4” utorował następnie drogę do zjednoczenia Niemiec, które nastąpiło 3 października 1990 roku.
 
Polityka: demokratyczny partner w skali światowej
Republika Federalna Niemiec jest od 1949 roku demokratycznym, parlamentarnym państwem federalnym, złożonym z 16 krajów związkowych, z których każdy posiada własną konstytucję, parlament i rząd. Najwyższą władzę państwową sprawują władze federalne. Obok Niemieckiego Bundestagu w procesie ustawodawczym władz federalnych uczestniczy Bundesrat (Rada Federalna), w którym zasiadają delegaci rządów krajowych. Ustawa Zasadnicza określa podstawy prawne i polityczne państwa. Zobowiązuje ona organy ustawodawcze do przestrzegania porządku zgodnego z konstytucją. Szczególne znaczenie mają prawa podstawowe zagwarantowane w Ustawie Zasadniczej.
Niemcy wspólnie ze swoimi partnerami europejskimi i transatlantyckimi angażują się na całym świecie na rzecz pokoju, demokracji i przestrzegania praw człowieka, a także w sprawie ochrony środowiska i klimatu. Są członkiem najważniejszych organizacji europejskich oraz innych organizacji międzynarodowych. Republika Federalna Niemiec jest członkiem-założycielem Unii Europejskiej (UE), a od 1973 roku pełnoprawnym członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Niemiecka Bundeswehra uczestniczy w misjach zagranicznych przeprowadzanych w ramach NATO i UE w oparciu o mandat ONZ.

Gospodarka: silny ośrodek gospodarczy na globalnym rynku
Niemcy są największą potęgą gospodarczą w Unii Europejskiej i czwartym najlepiej rozwiniętym gospodarczo krajem na świecie. W skali światowej są drugim największym eksporterem. Niemieckie przedsiębiorstwa cieszą się doskonałą renomą międzynarodową. Reprezentują one znak jakości „Made in Germany”, są symbolem innowacyjności, wysokiej jakości i przewagi technicznej. Obok znanych „graczy globalnych” o kształcie niemieckiej gospodarki, której głównym motorem jest przemysł, decyduje także wiele przedsiębiorstw małej i średniej wielkości, przodujących na światowych rynkach. Ważnymi branżami są m.in. produkcja samochodów i budowa maszyn, elektrotechnika, chemia oraz technologie ochrony środowiska i nanotechnologia. Niemcy są także atrakcyjnym ośrodkiem dla inwestorów zagranicznych. Na ich terenie obecnych jest 500 największych na świecie firm; łącznie działa tutaj 45 tys. przedsiębiorstw zagranicznych.

Nauka: innowacyjny kraj w zakresie edukacji i badań naukowych
Niemcy są krajem wynalazków i innowacji. Centralne znaczenie przypada edukacji i nauce, badaniom naukowym i rozwojowi. Liczące 370 wyższych uczelni Niemcy są dla studentów zagranicznych najbardziej atrakcyjnym ośrodkiem akademickim po USA i Wielkiej Brytanii. Wśród krajów europejskich Niemcy zajmują pierwsze miejsce pod względem zgłoszeń patentowych, w skali światowej wspólnie z Japonią i Stanami Zjednoczonymi należą do grona trzech najbardziej innowacyjnych na świecie krajów. 68 spośród 80 niemieckich laureatów Nagrody Nobla otrzymało to wyróżnienie za zasługi położone w dziedzinie nauk przyrodniczych.
Pozauniwersyteckie organizacje naukowo-badawcze, takie jak Towarzystwo im. Maxa Plancka, Towarzystwo im. Fraunhofera, Wspólnota im. Leibniza oraz Wspólnota im. Helmholtza, dysponujące setkami instytutów naukowych, oferują naukowcom optymalne warunki pracy i cieszą się międzynarodową renomą.

 

Społeczeństwo: różnorodność na co dzień
Niemcy mają 82 miliony mieszkańców, w tym ok. 15 milionów o pochodzeniu migracyjnym; 7 milionów z nich stanowią cudzoziemcy, 8 milionów – posiada obywatelstwo niemieckie. Społeczeństwo charakteryzuje się pluralizmem stylów życia oraz zróżnicowaniem pod względem etniczno-kulturowym. Mimo zachodzących zmian społecznych rodzina jest nadal najważniejszą społeczną grupą odniesienia. Większość mieszkańców posiada dobre wykształcenie, wysoką stopę życiową w skali międzynarodowej i dysponuje odpowiednimi możliwościami indywidualnego organizowania sobie życia.

 

Język i kultura: bogata tradycja, kreatywna współczesność
Niemcy są krajem, z którego pochodzą Goethe, Schiller i Thomas Mann, Bach, Wagner i Beethoven. Kultura, posiadająca tradycyjnie duże znaczenie, przejawia się tutaj w różnorodnych formach. W Niemczech istnieje 300 teatrów i 130 orkiestr subwencjonowanych przez państwo, a ponadto 630 muzeów sztuki posiadających zbiory o znaczeniu światowym. 94 tys. nowo wydanych książek i wznowień rocznie klasyfikuje Niemcy w gronie krajów o największej produkcji książek. Młode malarstwo niemieckie cieszy się międzynarodową popularnością, a film niemiecki odnosi na nowo sukcesy w wielu krajach na świecie.
Dla 120 milionów osób język niemiecki jest językiem ojczystym; w Unii Europejskiej jest to najczęściej używany język ojczysty. Obecnie na całym świecie języka niemieckiego jako języka obcego uczy się w formie zorganizowanej 17 milionów osób.

Styl życia: wysoka jakość życia
Niemcy są nowoczesnym i otwartym krajem o wysokiej jakości życia, charakteryzującym się często wielonarodową różnorodnością. Niemcy mają do zaoferowania różnorodne style życia i bogatą kulturę codzienną. Kuchnia niemiecka jest zróżnicowana regionalnie i ma na swoim koncie najwięcej po Francji restauracji trzygwiazdkowych. Winiarze uprawiający wino w 13 regionach stawiają na wysoką jakość, a niemiecki riesling cieszy się międzynarodowym wzięciem. Niemcy cieszą się także popularnością jako kraj turystyczny – także wśród licznych gości z zagranicy. Atrakcjami dla urlopowiczów przyjeżdżających do Niemiec są – oprócz Berlina jako stolicy i zabytków historii sztuki – także odznaczające się wysokim poziomem cykle koncertów, festiwale i wielkie imprezy sportowe. Niemcy posiadają 14 parków narodowych, 101 parków przyrody i 15 rezerwatów biosfery.
Duże znaczenie mają moda i wzornictwo, a niemieccy projektanci dorównują w tych dziedzinach międzynarodową popularnością niemieckim architektom, z których wielu specjalizuje się w zrównoważonym budownictwie.