W rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

Od wielu lat uczniowie I LO w Dębicy i uczniowie MG1 w Dębicy spotykaja się 17 września na placu Mikołajkowów, aby uczcić żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny w czasie agresji ZSRR na Polskę w 1939r.

Dyrektor  naszego liceum, pan  Wiesław Ostafin, przywitał zebranych na uroczystości, następnie dyrektor MG nr 1,  pan Zbigniew Drzymała, przedstawił rys historyczny związany z wojną obronną na wschodzie Polski w 1939 r. Ksiądz  Jan  Majocha poprowadził modlitwę w intencji poległych obrońców Ojczyzny.
Placem Mikołajkowów z Dębami Pamięci i pomnikiem upamiętniającym katastrofę smoleńską z 2010 roku opiekuje się młodzieży z I LO i MG nr 1 w Dębicy. Jest to miejsce szczególne, gdyż utrwala pamięć o naszych rodakach poległych w służbie Ojczyzny oraz buduje tożsamość narodową.