Hej ogarnięci !!!

Z wielką sztuką oko w oko

22.09.2021 r. młodzież z klasy 3c3 (profil z rozszerzonym językiem polskim) miała okazję zobaczyć w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie sztukę przez duże „S”. 
Wystawa  czasowa Jacek Malczewski – portret własny ukazuje malarstwo wielkiego twórcy polskiego modernizmu, symbolisty przełomu XIX i XX wieku. Epoka Młodej Polski stała się dla Jacka Malczewskiego wyjątkowym czasem- artysta malował wielokrotnie swoje oblicza w różnych kontekstach. Symbolika jego dzieł jest więc wielopłaszczyznowa, co daje odbiorcy duże możliwości w interpretacji. Natomiast szczególnie wymowne są jego autoportrety  namalowane w ostatnich latach życia.
Warto zauważyć, że portrety własne Jacka Malczewskiego znajdują się na stałych wystawach w największych muzeach w naszym kraju, a także poza granicami Polski (np. we Lwowie).
Wystawa Jacek Malczewski – portret własny to ponad 20 obrazów (z czego kilka nieznanych) z 9 instytucji. To wyjątkowa okazja do spotkania z  wielką sztuką w autoportrecie. Taką możliwość mieli właśnie uczniowie naszego liceum, uczestnicząc w wycieczce edukacyjnej.
Wystawa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie została zrealizowana dzięki współpracy i użyczeniu dzieł artysty z następujących instytucji:
Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, zbiory ASP, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Lublinie, Miasta i Gminy Zakliczyn – Urzędu Miejskiego w Zakliczynie