Hej ogarnięci !!!

Uroczystości, akcje, imprezy

Tytuł KUSTOSZA PAMIĘCI KAPELANÓW KATYŃSKICH

 

W niedzielę 2 czerwca 2024 w Kalwarii Pacławskiej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci kapelanów Wojska Polskiego ofiar zbrodni katyńskiej zamordowanych przez sowietów w 1940 roku.

Podczas tej uroczystości w obecności biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza pani dyrektor naszego liceum odebrała dyplom przyznający naszej szkole tytuł KUSTOSZA PAMIĘCI KAPELANÓW KATYŃSKICH.

 Został on przyznany w dowód uznania za troskę społeczności szkolnej o zachowanie pamięci o tzw. "Dębickiej Liście Katyńskiej" na której widnieje ponad 50 nazwiski a 23 z nich upamietniają Dęby Pamięci posadzone na Placu Mikołajkowów Dębicy.

 

 

,A na wiosnę w Jagiellonce kwitną... kwiaty poezji i prozy." Spotkanie z Panią prof. Haliną Niziołek.

28 maja o godz. 10:30 w auli szkoły odbyło się spotkanie młodzieży z wieloletnią nauczycielką naszego liceum, Panią prof. Haliną Niziołek. Zorganizowane ono zostało przez p. Małgorzatę Frodymę oraz p. Martę Kruszyńską w związku z przeprowadzonym w br. szkolnym konkursem literackim o Laur Złotej Róży przebiegającym pod hasłem: „Świat moimi oczyma”.
 
Pani prof. jako osoba z wieloletnim doświadczeniem, poetka i pisarka, uhonorowana tytułem: Człowiek Roku 2024 „Obserwatora Lokalnego” zgodziła się włączyć w prace komisji oceniającej twórczość uczniów. Jej życzliwe  i merytoryczne wsparcie, pisarskie doświadczenie pomogło oceniającym lepiej dostrzec wielość i różnorodność walorów artystycznych złożonych na konkurs prac oraz spojrzeć na nie z innej perspektywy.
 
Efektem współpracy Pani prof. z organizatorkami konkursu była też niezwykła lekcja poezji, podczas której młodzież mogła nie tylko uzyskać i utrwalić wiedzę z zakresu poetyki, ale też usłyszeć wskazówki dotyczące pisarstwa, które skierowane były nie tylko pod adresem „początkujących poetów i pisarzy”.
Spotkanie to uświetniła swoją obecnością również Pani dyr. Ludmiła Kołodziej, która wyraziła zadowolenie z faktu, że wśród uczniów naszej szkoły są osoby utalentowane literacko.
 
 

Sztandar szkoły w czasie powiatowych obchodów 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja


W dniu 3.05.2024 r. poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie:
 
sztandarowy - Paweł Gil
asysta pocztu -  Aleksandra Buszek, Julia Plezia 
 
wziął udział w obchodach 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 
Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się na dębickim rynku, gdzie odbył się ceremoniał patriotyczny. Następnie uczestnicy wzięli udział we mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Jadwigi. Na zakończenie uroczystości delegacje władz złożyły wiązanki przed figurą Matki Bożej na Placu Gryfitów.
Zebranym uczestnikom uroczystości uczniowie naszego liceum rozdawali biało - czerwone chorągiewki i kotyliony.

Uczniowie godnie reprezentowli naszą szkołę. 
 
 
 

Konstytucja 3 maja to pierwsza europejska konstytucja, powinna być inspirującym świętem całej współczesnej Europy

30 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowali uczniowie z klasy 2e pod opieką pań Małgorzaty Szczygieł, Katarzyny Mieleckiej i pana Rafała Kołtuna.

 Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Nazywana jest często ustawą zasadniczą. Ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie. Konstytucja określa zasady funkcjonowania państwa, organizację i kompetencję najważniejszych organów państwowych.

 

 

 

Dar przekazany do biblioteki szkolnej przez Pana Bogdana Rzońcę

Serdecznie dziękujemy panu Bogdanowi Rzońcy  posłowi do  parlamentu europejskiego za przekazanie w darze książki „Unia Europejska - ślady zła, znaki dobra”.

W książce prezentuje część swojej aktywności jako poseł z Podkarpacia
 i członek grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Książka zawiera krótkie rozdziały o wystawie w Brukseli poświęconej zaburzonemu
i okradzionemu Jasłu w czasie II wojny i okoliczności wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta Polski.

Zachęcamy do lektury.

 Biblioteka szkolna

 

 

 

 

Uroczystości na Górze Śmierci w Pustkowie

Dnia 24 kwietnia 2024 r. Poczet Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w patriotyczno-religijnej  uroczystości na Górze Śmierci w Pustkowie związanej z obchodami Miesiąca Pamięci Narodowej.  W tym roku obchodzona jest również  80. rocznicę likwidacji funkcjonujących w latach 1940 – 1944, zorganizowanych przez Niemców obozów pracy przymusowej.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać urywków wspomnień dr Wandy Półtawskiej, więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbrück, lekarki i przyjaciółki Jana Pawła II. Wspomnienia przedstawiła młodzież z grypy teztralnej. Wśród wykonawców była uczennica naszej szkoły z klasy 2g Maria Jekiełek.
Po uroczystej mszy św. odbył się Apel Poległych. Przedstawiciele rodzin więźniów pustkowskiego obozu pracy, władz państwowych i samorządowych oraz innych instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem zamordowanych.
Tegorocznym obchodom towarzyszyło otwarcie objazdowej wystawy czasowej StolenMemory, która stanowi istotny element kampanii noszącej tę samą nazwę. Ekspozycja opowiada historie byłych więźniów obozów koncentracyjnych przez pryzmat rzeczy osobistych, odbieranych więźniom przez Niemców.  Celem kampanii o tej samej nazwie jest odnalezienie rodzin ofiar i zwrócenie  im zachowanych  przedmiotów.

 

 

Harcerz, zawodowy oficer piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego. Żołnierz Niezłomny.

 

Dyrektor szkoły pani Ludmiła Stelmach- Kołodziej wraz z przedstawicielami nauczycieli oraz pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego ppłk. Ludwikowi Marszałkowi oraz Żołnierzom Niezłomnym z ziemi dębickiej.

Ludwik Marszałek „Zbroja” był harcerzem, zawodowym oficerem piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego.
Podczas wojny szkoleniowcem i komendantem Obwodu Dębica AK.
Później działał w strukturach „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „WiN” na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Długo poszukiwany przez NKWD i bezpiekę. Zdradzony przez łącznika, aresztowany, przeszedł ciężkie śledztwo. W procesie grupowym skazany przez komunistyczny trybunał wojskowy na śmierć. 27 XI 1948 r. zamordowany przez czekistów polskich w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. 

 Imię  ppłk Ludwika Marszałka ps. Zbroja nosi 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej.

 

 

Oto magia Świąt- czas spędzony w towarzystwie dobrych ludzi.

Wspólne kolędowanie, czyli „Czerwone Trzewiki ”po raz pierwszy!

21.01. 2024 r. parafianie z Kościoła p.w. Św. Jadwigi w Dębicy mogli zobaczyć przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „Czerwone Trzewiki”, które miało miejsce w naszej szkole. W rolę aktorów wcieliła się młodzież z grupy Apostolskiej oraz  uczniowie z I LO , z innych szkół średnich i podstawowych. Wydarzeniu temu towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Publiczność była pod wrażeniem profesjonalnie przygotowanego spektaklu, nad którym czuwał pomysłodawca – ksiądz Jakub Bączek. Wszystkim  zaangażowanym w to wyjątkowe, świąteczne przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy! Oto magia Świąt- czas spędzony w towarzystwie dobrych ludzi.

 

 

Aby Duch Bożego Narodzenia nas nie opuścił

 


Spotkanie opłatkowe

pracowników i nauczycieli
naszego liceum

We wtorek 16 stycznia 2024r. miało miejsce spotkanie opłatkowe nauczycieli i pracowników szkoły. Pani Dyrektor Ludmiła Stelmach – Kołodziej przywitała zaproszonych gości.W przepięknie udekorowanej auli szkoły złożono sobie serdeczne życzenia bożonarodzeniowe i połamano się opłatkiem. Uroczystość uświetnił zespół muzyczny „Jagiellończycy”. Były  wspomnienia i poczęstunek, który zadowolił najbardziej wymagające  gusta.Należy  podkreślić, że spotkanie  stało się  bardzo wartościowe  i pozwala  budować dobry wizerunek szkoły.

 

 

 

„Być dobrym – to żyć dla szczęścia innych, mieć serce szerokie w swej dobroci.“ – Urszula Ledóchowska

W dniach 20-21.12 odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny na rzecz głodujących dzieci z Afryki pod patronatem Caritasu.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim za okazane ciepło serca, cieszymy się, że wspólnie poprzez charytatywne inicjatywy możemy nieść pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Dziękujemy dyrekcji za umożliwienie zorganizowania kiermaszu. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę nauczycieli którzy wsparli nas swoją inicjatywą: P.Anna Witkoś- Janczura, P.Anna Lis, P. Agnieszka Mądro, P. Maria Trojanowska, Ks.Rafał Jagoda.
Dziękujemy członkom Szkolnego Koła Caritas: Aleksandra Oleksy 3B, Julia Wadas 3B, Wiktoria Sawuła 3D, Julia Róg 3D, Izabela Jurkowska 3D oraz uczniom, którzy wspomogli nas poprzez pyszne wypieki, dekoracje itp.: Szymon Jaszcz 1E Tomasz Sitarz 3C, Daniel Jakson 3D, Zuzanna Mroczek 1H, Magdalena Świętoń 2H, Gabrysia Rezak 2H, Natalia Lik 1E, a także rodzicom którzy wsparli naszą inicjatywę kiermaszu świątecznego i przyczynili się do jego realizacji.
 
Koordynatorem projektu jest Pani Dr. Małgorzata Gawle-Wiernasz.
 
 

Uczciliśmy pamięć ofiar stanu wojennego

 

W 42 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego młodzież 1 LO uczestniczyła w spotkaniu z panem Czesławem Łączakiem, działaczem opozycyjnym lat 80-tych. Uczniowie klas 1 b i 3b wzięli udział w obchodach poświęconych ofiarom stanu wojennego na placu Solidarności. Pod Krzyżem Solidarności złożyliśmy symboliczne znicze.

 

Wyjątkowy gość w muzeum szkolnym

W dniu 02.12.2023 r. profesor Janusz Mroczka zwiedził również szkolne muzeum. Wyjątkowy gość - w towarzystwie pani dyrektor Ludmiły Stelmach-Kołodziej i pana wicedyrektora Tomasza Kozioła - z zainteresowaniem obejrzał zgromadzone eksponaty i pamiątki. Sentymentalna „podróż” w przeszłość wzruszyła, a zajęcie miejsca w drewnianej uczniowskiej ławce wywołało u profesora nostalgiczny uśmiech za „tamtymi czasami”.

Osobliwą formą dialogu Profesora z historią stał się złożony autograf na krześle. W ten sposób nasza szkoła wzbogaciła się o kolejne bezcenne krzesło - obok krzesła z autografem Mistrza Krzysztofa Pendereckiego.

Pod koniec wizyty profesor umieścił wpis w  kronice szkolnej.

To było niecodzienne zwiedzanie. Dziękujemy.

Foto – Maria Trojanowska

 

"Ludzie, ludzie, cuda w tej budzie..."

 W sobotę 2XII 2023 roku odbyła się w naszej szkole promocja drugiej już książki pani Haliny Niziołek, absolwentki i długoletniej nauczycielki języka polskiego dębickiego "Jagiełły". Przybyło wielu gości, władze powiatu dębickiego, emerytowani nauczyciele i przyjaciele szkoły.

Gościem szczególnym był profesor Janusz Mroczka, absolwent naszego liceum, który 12XI 2023 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Dębica, a także był recenzentem książki pani Haliny Niziołek "Ludzie, ludzie, cuda w tej budzie...".Było to wzruszające spotkanie pokoleń.

Uczniowie naszego liceum odczytali wybrane fragmenty z poszczególnych rozdziałów tej obszernej, bo liczącej 700 stron, opowieści, ubarwiając ją piosenkami w wykonaniu Julki Wadas i Klaudii Ochab z III b oraz występem szkolnego zespołu muzycznego "Jagiellończycy". Były wspomnienia, chwile wzruszenia przy kawie i herbacie w szkolnej auli, zamienionej w tym dniu w kawiarnię literacką.

Gratulujemy Autorce i czekamy na kolejne takie spotkania.

kliknij tu i zobacz pozostałe fotografie

 

MARCINKOWE ROGALE

Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Marcinkowe rogale" organizowanej przez stowarzyszenie "Z potrzeby serca" oraz cukiernię Bassara. W dniu 9 i 10 listopada w naszej szkole  można było kupić przepyszne rogale z ciemnym makiem i bakaliami lub białym makiem i migdałami. 
 
Dzięki wam się udało. Kupiliście 800!!! rogali i rogalików za kwotę  3650zł. Cały dochód przekazany zostanie na leczenie oraz rehabilitację chorego na adrenoleukodystrofię Kacpra.
 
 
 
 
 

"Szkoła do hymnu "2023

   

W piątek 10 listopada  przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób nasze liceum zostało włączone we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

PODZIĘKOWANIE OD PREZYDENTA RP ZA UDZIAŁ W AKCJI NARODOWE CZYTANIE

Miło nam poinformować, że nasza szkoła – I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy otrzymała specjalne podziękowanie za udział w akcji „Narodowe Czytanie” 2023.

 Otrzymaliśmy list gratulacyjny od Pary Prezydenckiej – Pana Andrzeja Dudy i Pani Prezydentowej – Agaty Kornhauser – Dudy.

Z przyjemnością także przedstawiamy otrzymany okolicznościowy egzemplarz „Nad Niemnem ”, który powstał specjalnie na tę okazję.

                                                                                    Biblioteka szkolna

 

 

 

 

NIE POZWÓLIMY ZGASNĄĆ WSPOMNIENIU O NASZYCH NAJBLIŻSZYCH

W piątek 27. października tuż przed Świętem Zmarłych klasa 3 B wraz z wychowawcą udała się na dębicki cmentarz komunalny w celu uporządkowania grobów nauczycieli pracujących w naszej szkole i nie tylko. Młodzież  oddała hołd zmarłym poprzez zapalenie zniczy i krótką refleksję. Wizyta na cmentarzu stała się dla młodzieży okazją do zastanowienia się nad przemijaniem. Było to również ważne doświadczenie, które uwrażliwiło ich na konieczność pielęgnowania pamięci o bliskich oraz o tych, których już nie ma.

 

Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy

 W 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole obchodziliśmy Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi B. Zaborowska reprezentująca Kuratora Oświaty, radny Sejmiku Wojewódzkiego Czesław Łączak, starosta Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek, wicestarosta Adam Pieniążek, dyrektor Wydziału Edukacji dr Anna Wilczyńska, przewodniczący Rady Powiatowej Michał Maziarka, wiceprzewodnicząca Anna Mazur oraz dyrektorzy szkół prowadzonych przez powiat.

Uroczystość ta była okazją do podziękowania pedagogom za ich trud i odpowiedzialną pracę.

Nagrody i awanse zawodowe odebrało kilkudziesięciu nauczycieli ze szkół zarządzanych przez Powiat Dębicki.

W tym wyjątkowym dniu zostali wyróżnieni także nauczyciele naszej szkoły:

Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki otrzymała Marta Bonarek- Socha.
Nagrodę Podkarpackiego Kuratora Oświaty otrzymał Jarosław Urbański.
Nagrodę Starosty Powiatu Dębickiego otrzymali: Ewa Nowacka, M. Ciurkot, M. Trojanowska.Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali: S. Borek, R. Dudziak, A. Lis, A. Mądro, A. Mytnik, A. Panek, J. Pietrzyk, B. Szarek, U. Tomasiak, L. Wolińska, A. Witkoś- Janczura, A. Zapał-Róg.

 Dzięki perfekcyjnie przygotowanej części artystycznej zaproszeni goście mogli poczuć klimat różnych czasów, kiedy to przeprowadzano reformy edukacji: XVIII wiek i powołanie Komisji Edukacji Narodowej, czasy PRL-u oraz szkoła XXI wieku. Oprawę artystyczną przygotowali nasi uzdolnieni uczniowie, prezentując talenty wokalne, aktorskie i muzyczne. Podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej debiutował także szkolny zespół muzyczny „Jagiellończycy”.

 

 

 

Będziemy pamiętać

 W rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku młodzież naszej szkoły zgromadziła  się przy dębickich Dębach Pamięci posadzonych dla upamiętnienia naszych rodaków zamordowanych w Katyniu i innych miejscowościach za wschodnią granicą.  Dyrektor szkoły Ludmiła Stelmach - Kołodziej  skierowała do uczniów słowa związane z miejscem i obchodzoną rocznicą. W zadumie i modlitwie  uczczono obrońców ojczyzny z września 1939 roku.

 

Podziękowanie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Caritas Polska 🇵🇱 składa serdeczne podziękowanie całej społeczności 1 LO w Dębicy na ręce koordynatora w Waszej Szkole dr Malgorzaty Gawle-Wiernasz.
 
Dziękujemy jeszcze raz wszystkim darczyńcom za okazane serce.
 
 
 
 
 
 
 

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4283838

Szukaj