Film, który odkrywa prawdę o zwykłych, a jednak niezwykłych ludziach

22.09. 2023 r. uczniowie klas 2a, 2d, 2f, 2g, 3c, 3d i towarzyszący im nauczyciele wzięli udział w prelekcji  przygotowanej przez przedstawiciela IPN w Rzeszowie, pana Macieja Rędziniaka, na temat kultury społeczności żydowskiej i prześladowań w czasie II wojny światowej. Podsumowaniem tego wydarzenia w rzeszowskim Kinie Helios był film „Historia jednej zbrodni” znakomitego dokumentalisty Mariusza Pilisa, opowiadający właśnie historię rodziny Ulmów z Markowej: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci.  Poświęcili swoje życie, by ratować Żydów, ukrywając ich u siebie. Zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie.

Rodzina Ulmów z  Markowej koło Łańcuta zdała egzamin z człowieczeństwa.