„Marek Winicjusz był w Dębicy!”

21 września 2016 r. o godzinie 13.00 na stacji PKP wyruszyliśmy ( MY-czyli klasa II d) w podróż z Markiem Winicjuszem… Jak to się stało? Czy to możliwe?

Przygotowania do tej nietypowej wycieczki rozpoczęły się za sprawą Pauliny Barnaś i Moniki Rak, pań pracujących w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, które zaproponowały młodzieży I LO udział w filmie promującym czytanie w ramach „Narodowego Czytania” Quo vadis H. Sienkiewicza. Jako uczniowie nie boimy się wyzwań i dlatego podjęliśmy wyzwanie - naszym zadaniem było wcielenie się w rolę podróżnych, którzy na stacji PKP widzą mężczyznę dziwnie wyglądającego, ubranego w długa białą szatę, głośno czytającego książkę ( to Marek Winicjusz grany przez Mirosława Strózika, pracownika Centrum  Integracji Społecznej). Naszą naturalną reakcją na taki stan rzeczy był śmiech, potem robiliśmy zdjęcia z „dziwakiem”, poddając się czarowi chwili i sile słów „Quo vadis”. Nad strona techniczną tego projektu czuwał pan Andrzej Kwiatek, redaktor TV Dębica. Na rezultaty naszej pracy ( nagrany i zmontowany film) musimy poczekać i wtedy okaże się dokąd zmierzamy?

21 września w poczekalni dworca PKP nie tylko powstawał film; zaproszeni goście, między innymi burmistrz Mariusz Szewczyk, wiceburmistrz Wojciech Iwasieczko, i wszyscy chętni, mogli w ramach „Narodowego Czytania” przeczytać fragment powieści H. Sienkiewicza. W tym momencie bohater czasów starożytnych – Winicjusz - obecny na stacji PKP w Dębicy nikogo już nie dziwił. Taka jest magiczna siła książek i czytelników.

Podróż uczniów z klasy II d wcale się nie zakończyła, wszystko dopiero się zaczyna…

II D