Hej ogarnięci !!!

Uroczystości na Górze Śmierci w Pustkowie

Dnia 24 kwietnia 2024 r. Poczet Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w patriotyczno-religijnej  uroczystości na Górze Śmierci w Pustkowie związanej z obchodami Miesiąca Pamięci Narodowej.  W tym roku obchodzona jest również  80. rocznicę likwidacji funkcjonujących w latach 1940 – 1944, zorganizowanych przez Niemców obozów pracy przymusowej.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać urywków wspomnień dr Wandy Półtawskiej, więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbrück, lekarki i przyjaciółki Jana Pawła II. Wspomnienia przedstawiła młodzież z grypy teztralnej. Wśród wykonawców była uczennica naszej szkoły z klasy 2g Maria Jekiełek.
Po uroczystej mszy św. odbył się Apel Poległych. Przedstawiciele rodzin więźniów pustkowskiego obozu pracy, władz państwowych i samorządowych oraz innych instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem zamordowanych.
Tegorocznym obchodom towarzyszyło otwarcie objazdowej wystawy czasowej StolenMemory, która stanowi istotny element kampanii noszącej tę samą nazwę. Ekspozycja opowiada historie byłych więźniów obozów koncentracyjnych przez pryzmat rzeczy osobistych, odbieranych więźniom przez Niemców.  Celem kampanii o tej samej nazwie jest odnalezienie rodzin ofiar i zwrócenie  im zachowanych  przedmiotów.

 

 

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4283649

Szukaj