Tweet |
![]() |
![]() |
3 lutego 2011 roku sejm uchwalił ustawę powołującą pierwszomarcowe święto. W jej preambule czytamy: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu – stanowi się, co następuje: dzień 1 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
![]() |
![]() |
Data jest szczególna. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i sześciu jego towarzyszy walki, z którymi tworzył kierownictwo tzw. drugiej konspiracji. Byli wśród nich uczniowie naszej szkoły, którzy walczyli o wolną Polskę, gdy świat o Niej zapomniał, ginęli, gdy inni przestali się bić…
![]() |
![]() |
Zachowanie pamięci i tożsamości było i jest dla naszej Społeczności szczególnie ważne, dlatego uczestniczyliśmy w patriotyczno-religijnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych przez władze samorządowe w Dębicy oraz przygotowaliśmy własne upamiętnienie. Cieszy nas, że wspomogli nas młodsi koledzy- uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Dębicy.
Dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie mogliśmy zapoznać się z wystawą: „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”. W dniu 6 marca odbyły się główne uroczystości, w których uczestniczyli zaproszeni goście: Maciej Małozięć – zastępca Burmistrza Miasta Dębicy, reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Dębicy oraz przedstawiciele naszej Społeczności.
Część artystyczna uświadomiła nam jak ważne jest zachowanie pamięci o Tych, którym komuniści odebrali życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch był duchem Ojczyzny…Poruszyły nas słowa piosenki zaśpiewanej przez uczennicę Nikolę Mazur z „Czwórki” – „Ojczyzno Ma” , deklamacja wierszy i dźwięk muzyki wydobywającej się ze skrzypiec. Wysłuchaliśmy prelekcji Pana Burmistrza na temat Żołnierzy Niezłomnych.
Dla wszystkich uczestników uroczystości była to wielka lekcja patriotyzmu.
„Hej kolęda, kolęda!”- słowa te, wypowiedziane przez kolędników, można było usłyszeć na parafialnych jasełkach, które miały miejsce w naszej szkole pierwszego oraz drugiego lutego. Zaproszeni goście byli pod wrażeniem spektaklu pt. „Cud Bożego Narodzenia”, w którym występowali głównie uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy.
Zespół muzyczny i chór zaprosił wszystkich do wspólnego kolędowania. Wieczór kolęd i pastorałek rozjaśnił mrok wieczornej pory, bo „Tam, gdzie rodzi się Bóg, tam rodzi się nadzieja. Tam, gdzie rodzi się Bóg, tam rodzi się pokój”.
Dobrym aniołem tego wydarzenia był ksiądz Jakub Bączek, który jak przewodnik zachęcił młodzież, ponad sześćdziesiąt osób, do zaangażowania się w występ, co było nie lada wyzwaniem.
Życzymy wszystkim „Roku obfitego w łaski płynące od nowo narodzonego Jezusa”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
20 grudnia 2024 r. w naszym liceum miała miejsce piękna uroczystość związana ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie i nauczyciele zgromadzeni w sali gimnastycznej wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu niezastąpionego chóru szkolnego.
Życzenia wszystkim nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły oraz uczniom złożyła Pani dyrektor Ludmiła Stelmach - Kołodziej.
Księża katecheci odczytali fragment z ewangelii o narodzinach Jezusa i na ręce przewodniczących klas rozdali opłatki świąteczne które zaniesiono do klas gdzie odbywały się spotkania opłatkowe.
SPOKOJNYCH I POGODNYCH ŚWIĄT
![]() |
20 grudnia 2024 r. w naszym liceum miała miejsce piękna uroczystość związana ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie i nauczyciele zgromadzeni w sali gimnastycznej wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu niezastąpionego chóru szkolnego.
Życzenia wszystkim nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły oraz uczniom złożyła Pani dyrektor Ludmiła Stelmach - Kołodziej.
Księża katecheci odczytali fragment z ewangelii o narodzinach Jezusa i na ręce przewodniczących klas rozdali opłatki świąteczne które zaniesiono do klas gdzie odbywały się spotkania opłatkowe.
SPOKOJNYCH I POGODNYCH ŚWIĄT
![]() |
![]() |
![]() |
W Syrii wciąż toczy się wojna. Kraj ten nawiedzają również katastrofy naturalne, takie jak trzęsienia ziemi. Ludzie żyją tam w biedzie i ciągłym strachu. Nie chcemy być na to obojętni. Chcemy pomagać. Pod patronatem programu ,,Szkoła szkole" zorganizowaliśmy Kiermasz Bożonarodzeniowy, z którego dochód był przeznaczony na wsparcie edukacji dzieci w miejscowości Aleppo. Sprzedawaliśmy słodkości, ozdoby, w głównej mierze przygotowane przez wspaniałych, niezwykle utalentowanych nauczycieli oraz uczniów i ich rodziców.
Koordynatorem akcji była pani dr Małgorzata Gawle - Wiernasz. W pomoc zaangażowały się również pani Ewelina Kumięga, pani Kinga Wywrot, pani Agnieszka Moździoch, pani Anna Lis, pani Agnieszka Zapał - Róg oraz wolontariusze. Udało nam się zebrać 796 zł. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas, choćby najmniejszą wpłatą. Pamiętajmy dobro jest cudowne, zawsze się pomnaża, gdy je dzielimy.
![]() |
![]() |
W dniu 13. XII .2024 r.o godzinie 12 młodzież naszej szkoły brała udział w obchodach 43 rocznicy wprowadzeniu stanu wojennego w naszym kraju. Szkołę reprezentowali uczniowie klasy IV B. Opiekę sprawowali: Jadwiga Biernacka i Grzegorz Mytkoś.
W środę, 27 listopada 2024 mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w naszej szkole wyjątkowe osoby. W związku z 76 rocznicą zamordowania przez reżim komunistyczny ppłk. Ludwika Marszałka ps. „Zbroja” oraz przywódców struktur Zrzeszenia WiN - Władysława Ciska, Stanisława Dydo oraz Jana Klamuta, odbyła się piękna patriotyczna lekcja historii z udziałem syna Ludwika Marszałka-Krzysztofa oraz córki siostry Ludwika Marszałka, Emilii Szlachty ps. „Maj”-Marii.
Lekcja rozpoczęła się prezentacją filmową przedstawiającą postać ppłk. Ludwika Marszałka, który jest symbolem odwagi i niezłomności w walce o wolną Polskę, następnie jego postać przybliżył uczniom wiceburmistrz Dębicy Pan Maciej Małozięć, prezes ŚZŻAK Środowiska 5. PSK AK. Po jego słowach głos zabrali Pan Krzysztof i Pani Maria, którzy w niezwykle przejmujący i wzruszający sposób opowiedzieli o swoim życiu oraz wspomnieniach związanych z rodzicami.
![]() |
Było to bardzo piękne i wyjątkowe spotkanie, w oczach uczniów pojawiły się łzy wzruszenia... Zakończyło się ono znamiennymi słowami, które wypowiedział w swoim ostatnim pożegnalnym liście do rodziny ppłk. Ludwik Marszałek „ Bądźcie szczęśliwi w sercu Jezusa, w Nim żyjcie, w Nim się spotkamy…”. Po patriotycznej lekcji nasi Goście zwiedzili szkołę oraz udali się do naszego Muzeum z zaciekawieniem przeglądając jego zbiory.
![]() |
![]() |
Na koniec Pan Krzysztof pozostawił dla nas pamiątkowy wpis w książce Tomasza Balbusa "Podpułkownik Ludwik Marszałek -Zbroja".
Cześć i Chwała Bohaterom!
![]() |
![]() |
W dniu 29 listopada w bibliotece szkolnej odbyła się akcja której przedmiotem jest zabawa czytelnicza polegająca na wypożyczeniu książki bez uprzedniej wiedzy o jej tytule, autorze czy treści.
Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów, zachęcenie czytelników do zapoznania się z literaturą, wprowadzenie elementu zabawy w nawyki czytelnicze. Uczniowie bardzo chętnie odwiedzali bibliotekę i wypożyczali książki. Uczniowie mieli okazję zabrać do domu i przeczytać książki, których być może w tradycyjny sposób nigdy by nie wypożyczyli.
![]() |
Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Jego Małżonki z podziękowaniem za udział w akcji Narodowe Czytanie oraz okolicznościowy egzemplarz "Kordiana" Juliusza Słowackiego z autografem pary prezydenckiej. Książka będzie stanowiła miłą pamiątkę i wzbogaci księgozbiór naszej biblioteki.
![]() |
11 listopada Narodowe Święto Niepodległości – obchodzimy go dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Dla Polaków to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości do Ojczyzny i symbol zwycięstwa. Z tej okazji uczniowie klasy 3B przygotowali uroczystą akademię z towarzyszeniem chóru szkolnego pod opieką pań Katarzyny Mieleckiej, Kingi Wywrot, Małgorzaty Gawle-Wiernasz.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym! Cześć i chwała Ojcom naszej niepodległości! Niech żyje wolna, suwerenna, niepodległa Polska! Niech Pan Bóg ma naszą ojczyznę zawsze w swojej opiece! /z wystąpienia Prezydenta RP z okazji Narodowego Święta Niepodległości/
W dniu 28 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Jesiennym Rajdzie "DESER" Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica w 20 rocznicę powstania Szlaku Partyzanckiego.
![]() |
W czasie tegorocznego jesiennego rajdu chcieliśmy wspomnieć bohaterstwo żołnierzy Armii Krajowej, którzy latem i jesienią 1944 roku walczyli w lasach ziemi dębickiej o wolną i niepodległą Polskę oraz oddać hołd poległym żołnierzom dębickich zgrupowań partyzanckich, którzy zginęli w walce m.in. w okolicach Połomii, Braciejowej i Gumnisk.
Podczas przemarszu szlakiem Partyzanckim mieliśmy okazję poznać historię żołnierzy AK Obwodu Dębickiego - tu wielkie podziękowania dla naszego przewodnika, wiceburmistrza miasta Dębica Macieja Małozięcia za szczegółowe przybliżenie nam wydarzeń historycznych tamtego okresu.
![]() |
![]() |
![]() |
Na zakończenie rajdu czekała na nas miła niespodzianka, organizatorzy rajdu zapewnili ciepły posiłek przy ognisku.
![]() |
![]() |
Opiekun grupy: Tomasz Czajowski
![]() |
![]() |
Dziś – 25.09 2024 r. – miało miejsce ślubowanie klas pierwszych naszego liceum. Po złożeniu uroczystej przysięgi przez uczniów, głos zabrała Pani Dyrektor, która oficjalnie powitała pierwszoklasistów w gronie społeczności szkolnej.
Każda z klas pierwszych przygotowała krótki występ artystyczny i zaprezentowała swoje umiejętności recytatorskie, plastyczne oraz taneczne.
![]() |
![]() |
![]() |
Następnie wszyscy chętnie wzięli udział w zabawach sportowych. Dla wzmocnienia sił fizycznych uczniowie mieli okazję poczęstować się grillowanymi kiełbaskami i słodyczami.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Wszyscy bawili się doskonale. Wspólnie spędzony czas był świetną okazją do budowania przyjaźń i zacieśniania więzi między uczniami z różnych klas.
![]() |
W niedzielę 2 czerwca 2024 w Kalwarii Pacławskiej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci kapelanów Wojska Polskiego ofiar zbrodni katyńskiej zamordowanych przez sowietów w 1940 roku.
Podczas tej uroczystości w obecności biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza pani dyrektor naszego liceum odebrała dyplom przyznający naszej szkole tytuł KUSTOSZA PAMIĘCI KAPELANÓW KATYŃSKICH.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Został on przyznany w dowód uznania za troskę społeczności szkolnej o zachowanie pamięci o tzw. "Dębickiej Liście Katyńskiej" na której widnieje ponad 50 nazwiski a 23 z nich upamietniają Dęby Pamięci posadzone na Placu Mikołajkowów Dębicy.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
zobacz pozostałe fotografie z dnia patrona naszego liceum
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
30 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowali uczniowie z klasy 2e pod opieką pań Małgorzaty Szczygieł, Katarzyny Mieleckiej i pana Rafała Kołtuna.
Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Nazywana jest często ustawą zasadniczą. Ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie. Konstytucja określa zasady funkcjonowania państwa, organizację i kompetencję najważniejszych organów państwowych.
![]() |
Serdecznie dziękujemy panu Bogdanowi Rzońcy posłowi do parlamentu europejskiego za przekazanie w darze książki „Unia Europejska - ślady zła, znaki dobra”.
W książce prezentuje część swojej aktywności jako poseł z Podkarpacia
i członek grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Książka zawiera krótkie rozdziały o wystawie w Brukseli poświęconej zaburzonemu
i okradzionemu Jasłu w czasie II wojny i okoliczności wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta Polski.
Zachęcamy do lektury.
Biblioteka szkolna
![]() |
![]() |
![]() |
Dnia 24 kwietnia 2024 r. Poczet Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w patriotyczno-religijnej uroczystości na Górze Śmierci w Pustkowie związanej z obchodami Miesiąca Pamięci Narodowej. W tym roku obchodzona jest również 80. rocznicę likwidacji funkcjonujących w latach 1940 – 1944, zorganizowanych przez Niemców obozów pracy przymusowej.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać urywków wspomnień dr Wandy Półtawskiej, więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbrück, lekarki i przyjaciółki Jana Pawła II. Wspomnienia przedstawiła młodzież z grypy teztralnej. Wśród wykonawców była uczennica naszej szkoły z klasy 2g Maria Jekiełek.
Po uroczystej mszy św. odbył się Apel Poległych. Przedstawiciele rodzin więźniów pustkowskiego obozu pracy, władz państwowych i samorządowych oraz innych instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem zamordowanych.
Tegorocznym obchodom towarzyszyło otwarcie objazdowej wystawy czasowej StolenMemory, która stanowi istotny element kampanii noszącej tę samą nazwę. Ekspozycja opowiada historie byłych więźniów obozów koncentracyjnych przez pryzmat rzeczy osobistych, odbieranych więźniom przez Niemców. Celem kampanii o tej samej nazwie jest odnalezienie rodzin ofiar i zwrócenie im zachowanych przedmiotów.
![]() |
![]() |
Dyrektor szkoły pani Ludmiła Stelmach- Kołodziej wraz z przedstawicielami nauczycieli oraz pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego ppłk. Ludwikowi Marszałkowi oraz Żołnierzom Niezłomnym z ziemi dębickiej.
![]() |
![]() |
Ludwik Marszałek „Zbroja” był harcerzem, zawodowym oficerem piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego.
Podczas wojny szkoleniowcem i komendantem Obwodu Dębica AK.
Później działał w strukturach „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „WiN” na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Długo poszukiwany przez NKWD i bezpiekę. Zdradzony przez łącznika, aresztowany, przeszedł ciężkie śledztwo. W procesie grupowym skazany przez komunistyczny trybunał wojskowy na śmierć. 27 XI 1948 r. zamordowany przez czekistów polskich w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.
Imię ppłk Ludwika Marszałka ps. Zbroja nosi 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej.
![]() |
Wspólne kolędowanie, czyli „Czerwone Trzewiki ”po raz pierwszy!
21.01. 2024 r. parafianie z Kościoła p.w. Św. Jadwigi w Dębicy mogli zobaczyć przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „Czerwone Trzewiki”, które miało miejsce w naszej szkole. W rolę aktorów wcieliła się młodzież z grupy Apostolskiej oraz uczniowie z I LO , z innych szkół średnich i podstawowych. Wydarzeniu temu towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Publiczność była pod wrażeniem profesjonalnie przygotowanego spektaklu, nad którym czuwał pomysłodawca – ksiądz Jakub Bączek. Wszystkim zaangażowanym w to wyjątkowe, świąteczne przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy! Oto magia Świąt- czas spędzony w towarzystwie dobrych ludzi.
Spotkanie opłatkowe
pracowników i nauczycieli
naszego liceum
We wtorek 16 stycznia 2024r. miało miejsce spotkanie opłatkowe nauczycieli i pracowników szkoły. Pani Dyrektor Ludmiła Stelmach – Kołodziej przywitała zaproszonych gości.W przepięknie udekorowanej auli szkoły złożono sobie serdeczne życzenia bożonarodzeniowe i połamano się opłatkiem. Uroczystość uświetnił zespół muzyczny „Jagiellończycy”. Były wspomnienia i poczęstunek, który zadowolił najbardziej wymagające gusta.Należy podkreślić, że spotkanie stało się bardzo wartościowe i pozwala budować dobry wizerunek szkoły.
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
W 42 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego młodzież 1 LO uczestniczyła w spotkaniu z panem Czesławem Łączakiem, działaczem opozycyjnym lat 80-tych. Uczniowie klas 1 b i 3b wzięli udział w obchodach poświęconych ofiarom stanu wojennego na placu Solidarności. Pod Krzyżem Solidarności złożyliśmy symboliczne znicze.
W dniu 02.12.2023 r. profesor Janusz Mroczka zwiedził również szkolne muzeum. Wyjątkowy gość - w towarzystwie pani dyrektor Ludmiły Stelmach-Kołodziej i pana wicedyrektora Tomasza Kozioła - z zainteresowaniem obejrzał zgromadzone eksponaty i pamiątki. Sentymentalna „podróż” w przeszłość wzruszyła, a zajęcie miejsca w drewnianej uczniowskiej ławce wywołało u profesora nostalgiczny uśmiech za „tamtymi czasami”.
Osobliwą formą dialogu Profesora z historią stał się złożony autograf na krześle. W ten sposób nasza szkoła wzbogaciła się o kolejne bezcenne krzesło - obok krzesła z autografem Mistrza Krzysztofa Pendereckiego.
Pod koniec wizyty profesor umieścił wpis w kronice szkolnej.
To było niecodzienne zwiedzanie. Dziękujemy.
Foto – Maria Trojanowska
W sobotę 2XII 2023 roku odbyła się w naszej szkole promocja drugiej już książki pani Haliny Niziołek, absolwentki i długoletniej nauczycielki języka polskiego dębickiego "Jagiełły". Przybyło wielu gości, władze powiatu dębickiego, emerytowani nauczyciele i przyjaciele szkoły.
Gościem szczególnym był profesor Janusz Mroczka, absolwent naszego liceum, który 12XI 2023 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Dębica, a także był recenzentem książki pani Haliny Niziołek "Ludzie, ludzie, cuda w tej budzie...".Było to wzruszające spotkanie pokoleń.
Uczniowie naszego liceum odczytali wybrane fragmenty z poszczególnych rozdziałów tej obszernej, bo liczącej 700 stron, opowieści, ubarwiając ją piosenkami w wykonaniu Julki Wadas i Klaudii Ochab z III b oraz występem szkolnego zespołu muzycznego "Jagiellończycy". Były wspomnienia, chwile wzruszenia przy kawie i herbacie w szkolnej auli, zamienionej w tym dniu w kawiarnię literacką.
Gratulujemy Autorce i czekamy na kolejne takie spotkania.
kliknij tu i zobacz pozostałe fotografie
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W piątek 10 listopada przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób nasze liceum zostało włączone we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
![]() |
Miło nam poinformować, że nasza szkoła – I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy otrzymała specjalne podziękowanie za udział w akcji „Narodowe Czytanie” 2023.
Otrzymaliśmy list gratulacyjny od Pary Prezydenckiej – Pana Andrzeja Dudy i Pani Prezydentowej – Agaty Kornhauser – Dudy.
Z przyjemnością także przedstawiamy otrzymany okolicznościowy egzemplarz „Nad Niemnem ”, który powstał specjalnie na tę okazję.
Biblioteka szkolna
![]() |
![]() |
![]() |
W piątek 27. października tuż przed Świętem Zmarłych klasa 3 B wraz z wychowawcą udała się na dębicki cmentarz komunalny w celu uporządkowania grobów nauczycieli pracujących w naszej szkole i nie tylko. Młodzież oddała hołd zmarłym poprzez zapalenie zniczy i krótką refleksję. Wizyta na cmentarzu stała się dla młodzieży okazją do zastanowienia się nad przemijaniem. Było to również ważne doświadczenie, które uwrażliwiło ich na konieczność pielęgnowania pamięci o bliskich oraz o tych, których już nie ma.
![]() |
![]() |
W 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole obchodziliśmy Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi B. Zaborowska reprezentująca Kuratora Oświaty, radny Sejmiku Wojewódzkiego Czesław Łączak, starosta Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek, wicestarosta Adam Pieniążek, dyrektor Wydziału Edukacji dr Anna Wilczyńska, przewodniczący Rady Powiatowej Michał Maziarka, wiceprzewodnicząca Anna Mazur oraz dyrektorzy szkół prowadzonych przez powiat.
Uroczystość ta była okazją do podziękowania pedagogom za ich trud i odpowiedzialną pracę.
![]() |
![]() |
![]() |
Nagrody i awanse zawodowe odebrało kilkudziesięciu nauczycieli ze szkół zarządzanych przez Powiat Dębicki.
W tym wyjątkowym dniu zostali wyróżnieni także nauczyciele naszej szkoły:
Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki otrzymała Marta Bonarek- Socha.
Nagrodę Podkarpackiego Kuratora Oświaty otrzymał Jarosław Urbański.
Nagrodę Starosty Powiatu Dębickiego otrzymali: Ewa Nowacka, M. Ciurkot, M. Trojanowska.Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali: S. Borek, R. Dudziak, A. Lis, A. Mądro, A. Mytnik, A. Panek, J. Pietrzyk, B. Szarek, U. Tomasiak, L. Wolińska, A. Witkoś- Janczura, A. Zapał-Róg.
![]() |
![]() |
![]() |
Dzięki perfekcyjnie przygotowanej części artystycznej zaproszeni goście mogli poczuć klimat różnych czasów, kiedy to przeprowadzano reformy edukacji: XVIII wiek i powołanie Komisji Edukacji Narodowej, czasy PRL-u oraz szkoła XXI wieku. Oprawę artystyczną przygotowali nasi uzdolnieni uczniowie, prezentując talenty wokalne, aktorskie i muzyczne. Podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej debiutował także szkolny zespół muzyczny „Jagiellończycy”.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku młodzież naszej szkoły zgromadziła się przy dębickich Dębach Pamięci posadzonych dla upamiętnienia naszych rodaków zamordowanych w Katyniu i innych miejscowościach za wschodnią granicą. Dyrektor szkoły Ludmiła Stelmach - Kołodziej skierowała do uczniów słowa związane z miejscem i obchodzoną rocznicą. W zadumie i modlitwie uczczono obrońców ojczyzny z września 1939 roku.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Po wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024.
1 września to dla wszystkich uczniów i nauczycieli ważny dzień. Podczas inauguracji roku szkolnego Pani dyrektor Ludmiła Stelmach - Kołodziej powitała wszystkich przybyłych uczniów, grono pedagogiczne oraz zaproszonych gości. Wszystkim życzyła wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności.
![]() |
![]() |
Życzenia do Pani dyrektor i wicedyrektorów szkoły, młodzieży skierował również pan wicestarosta Adam Pieniążek. Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami. Uczniowie wypoczęci, pełni wrażeń i nowych sił z utęsknieniem czekali na swoich kolegów i nauczycieli.
Dziękujemy uczniom z klasy 3b, którzy uświetnili uroczystość: Aleksandrze Oleksy, Miłoszowi Sikorze, Konradowi Monice oraz uczennicom, które zaprezentowały utwory muzyczne: Gabrieli Cebuli, Karolinie Warżale i Patrycji Pyzińskiej.
Uroczystość przygotowały: pani Jadwiga Biernacka, pani Kinga Gliniany i pani Liliana Wolińska.
W czwartek 31 sierpnia 2023 roku dyrektor szkoły Wiesław Ostafin kończący kadencję poprowadził ostatni raz radę pedagogiczną naszego liceum. Dyrektor przekazał swoje obowiązki pani Ludmile Stelmach - Kołodziej nowej dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysłwa Jagiełły w Dębicy.
![]() |
![]() |
Grono pedagogiczne oraz prcownicy sekretariatu, księgowosci oraz kadr naszej szkoły w serdecznej atmosferze podziękowało panu dyrektorowi Wiesławowi Ostafinowi za pięć lat trudnej i owocnej pracy w liceum, a nowej pani dyrektor życzyło spokojnej i efektywnej pracy.
![]() |
![]() |
![]() |
Dyrektor L. Stelmach - Kołodziej przedstawiła wicedyrektorów szkoły panią Agnieszkę Panek i pana Tomasza Kozioła oraz zakres ich obowiązków. Pani dyrektor, przejmując odpowiedzialność za nasze liceum, podkreśliła, że zaufanie, jakim cieszy się nasza szkoła w środowisku lokalnym jest efektem pracy jej nauczycieli.
Życzymy powodzenia dyrekcji w nowym roku szkolnym 2023/2024.
23 czerwca 2023 zakończył się kolejny, 123. rok pracy naszej szkoły. Jak każdy poprzedni, ten także był pełen chwil radości i rozgoryczenia, sukcesów i porażek, dlatego po miesiącach wytężonej pracy uczniowie i nauczyciele czekali niecierpliwie na przyjście wakacji. Wcześniej jeszcze wzięli udział w uroczystości na dziedzińcu szkolnym, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna oraz wręczenie świadectw z wyróżnieniem. Następnie w klasach uczniowie spotkali się z wychowawcami i otrzymali świadectwa promocyjne.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zakończenie roku szkolnego to również czas pożegnań – pięcioletnią kadencję kończy właśnie
dyrektor Wiesław Ostafin.
![]() |
Zwracając się do zgromadzonych na uroczystości nauczycieli, uczniów oraz gości, dyrektor podziękował wszystkim za współpracę, życzył dalszych sukcesów i pożegnał się cytując św. Pawła: „W dobrych zawodach wystąpiłem”. Z kolei swoje podziękowania ustępującemu dyrektorowi złożyli: wicestarosta Adam Pieniążek, wicedyrektorzy, uczniowie i przedstawiciele Rady Rodziców.
Życzymy dyrektorowi Wiesławowi Ostafinowi zdrowia, pomyślności i realizacji nowych planów życiowych.
![]() |
![]() |
![]() |
Udział sztandaru I LO w 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystości narodowego święta uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy Dębicy. Szkołę reprezentował dyrektor Pan Wiesław Ostafin oraz wicedyrektor Pani Ludmiła Stelmach-Kołodziej. Na zdjęciu: Julia Plezia, Aleksandra Buszek oraz Paweł Gil. Opiekun sztandaru: Bartłomiej Szarek.
Kilkanaście osób z naszej szkoły rozdawało flagi pamiątkowe podczas uroczystości. Opiekunem grupy był Pan Rafał Dudziak.
"Witaj majowa jutrzenko..."
![]() |
![]() |
Uczniowie przedstawili także historię obchodów tego święta od jego ustanowienia aż do przywrócenia po okresie komunizmu. Wystąpienia były wzbogacone tekstami literackimi i zilustrowane prezentacją multimedialną. Wybrzmiała też pieśń "Witaj majowa jutrzenko..." w wykonaniu Łukasza Czuchry z Ib - laureata konkursu piosenki patriotycznej. Na zakończenie wysłuchaliśmy "Koncertu Jankiela" w wykonaniu uczennic z klas: IIa, IIb, IIe i Ib.
![]() |
![]() |
Szkolne obchody odbyły się 27 kwietnia z racji dni wolnych od zajęć. W dniu 3 maja poczet sztandarowy naszego liceum weźmie udział w miejskich obchodach tej uroczystości.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A tak W I LO wyglądało tegoroczne szukanie słodyczy, które schował w szkole i ogrodzie niemiecki zajączek wielkanocny .Nie było lekko, ale nasi uczniowie poradzili sobie świetnie
![]() |
![]() |
„To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i w pamięci…”
/Artur Oppman/
1. marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wyklętych przez komunistyczny system. Po II wojnie światowej nie złożyli broni, nie uznali władzy ludowej narzuconej przez Stalina. Przez okres PRL-u nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, faszystami, bandytami; próbowano ich działalność patriotyczną wymazać z kart historii, by następne pokolenia zapamiętały żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego jako wrogów Polski, czego owoce zbieramy do dziś.
![]() |
![]() |
![]() |
W związku z tym 7. marca gościliśmy w naszej szkole pana Romualda Rzeszutka- wiceprezesa Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”, pomysłodawcę i koordynatora budowy największego w Polsce pomnika „Żołnierzy Wyklętych” w Mielcu oraz księdza Jana Majochę, obecnie proboszcza parafii Opatrzności Bożej w Jodłówce- Wałkach, syna sierżanta Jana Majochy pseudonim Urban, działacza podziemia niepodległościowego i żołnierza Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej „Żandarmeria”. Prelegenci bardzo obrazowo i emocjonalnie opisali historię niektórych „bohaterów wyklętych”, odwołując się także do swoich życiowych i rodzinnych doświadczeń. Zwieńczeniem tak wielu informacji o okrucieństwie Polaków wobec Polaków był film dokumentalny „Kwatera Ł”.
Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy 2b: Klaudia Ochab, Julia Wadas, Eliza Stachnik, Miłosz Sikora, Szymon Płaza, Konrad Monica.
Wystawa poświęcona pamięci Żołnierzy Niezłomnych jest dostępna obok sali nr 20, dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Regionalnemu w Dębicy, pana Tomasza Czapli.
![]() |
![]() |
![]() |
W niedzielę 26 lutego 2023 r. w ramach uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dębickim Rynku, w kościele pw. Św. Jadwigi oraz na cmentarzu wojskowym odbyły się uroczystości poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Wązanki biało - czerwonych kwiatów zostały złożone przy pomniku upamiętniającym „Żołnierzy Wyklętych” polskiego podziemia niepodległościowego, w tym trzech z oddziału leśnego Narodowych Sił Zbrojnych Jana Stefki ps. „Mściciel”, Józefa Grębosza ps. „Pszczółka”, Józefa Kozłowskiego ps. „Mruk” i Franciszka Nostera ps. „Bukiet”, straconych na rynku w Dębicy w 1946 r., oraz na cmentarzu wojskowym przy pomniku ku czci ofiar walk o niepodległość Polski.
Obecność przedstawicieli naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym jest wyrazem pamiętać o ich niezłomnej postawie, szczerym patriotyzmie, poświęceniu i ofierze życia. Z ich dokonań wyrastała niepodległa Rzeczypospolita.
Serdecznie dziękujemy za obecność pani Małgorzacie Rauch - Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty, za obecność i słowa skierowane do młodzieży. Jak sama podkreśliła "przywiodła ją ciekawość i pasja" z jaką opisał to przedsięwzięcie główny organizator i pomysłodawca dr Krzysztof Kosiński. Wierzymy, że wykłady przygotowane przez znakomitych prelegentów zaowocują i wskażą drogę dalszej edukacji maturzystom.
![]() |
![]() |
|
Dziękujemy przedstawicielowi organu prowadzącego szkołę panu Wicestaroście Adamowi Pieniążkowi, Wicestaroście Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego pani Bernadecie Frysztak, Radnej Miejskiej pani Katarzynie Rostowskiej - Machnik.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Szczególne podziękowania kierujemy do profesorów którzy zaszczycili nas swoją obecnością i przekazali uczniom potężna dawkę wiedzy!
- ZSZ im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie Osiedlu
- Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim,
- I Liceum Ogólnokształcące COLLEGIUM GOSTOMIANUM w Sandomierzu,
- Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie,
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.
Podkarpacki Maraton Biologiczny cieszy się uznaniem nie tylko wśród młodzieży i nauczycieli, ale również wśród przedsiębiorców i osób prywatnych, którzy zechcieli wspomóc finansowo to wydarzenie.
Co ciekawe, większość z tych osób to absolwenci Jagiełły lub rodzice naszych uczniów a już na pewno każda z nich docenia pracę i zaangażowanie na rzecz szkoły
Dziękujemy również za obecność podczas wykładów!
Cukiernia Bassara, ODONTIC, Telbit24, Pappas Pizza & Cafe Dębica, Restauracja Steak House, FIVE FIT Gym&Fitness, lek. wet. Pan Wojciech Bukała, Pani Agata Czerwiec – Piechota, Pani Adwokat Maria Świniuch, Pani Magdalena Pych, Pan Andrzej Reguła, Radna Pani Katarzyna Rostowska – Machnik, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pan Stefan Bieszczad
Oczywiście dziękujemy również Starostwu Powiatowemu w Dębicy za współfinansowanie tego projektu!
Pragniemy jeszcze podkreślić, że tegoroczna edycja została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty, patronatem naukowym Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz czasopisma popularnonaukowego Biologia w szkole.
DZIĘKUJEMY i do zobaczenia za rok!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W projekcie brali udział uczniowie klasy 2 A i 2 E.
Tegoroczna edycja projektu poświęcona była zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne dowiedzieli się jakie znaczenie ma zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznali się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzieli się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
![]() |
![]() |
4 Listopada 2022 roku odbył się Jesienny Rajd krypt. "Deser" Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica dla szkół średnich powiatu dębickiego.
W wydarzeniu naszą szkołę reprezentowała klasa Ic, która pokonała fragment Szlaku Partyzanckiego na odcinku spod szkoły w Gumniskach - przez leśnictwo Berdech - na polanę Kałużuwka.
Na miejscu przedstawiciele każdej szkoły złożyli "światła pamięci" przy pomniku poległych żołnierzy II Zgrupowania AK Obwodu Dębica.
Opiekę nad młodzieżą naszej szkoły sprawował Rafał Dudziak
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W dniu 13 listopada nasza szkoła reprezentowana była przez p. wicedyrektor Ludmiłę Stelmach - Kołodziej, p. Jarosława Urbańskiego oraz Poczet Sztandarowy podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej naszemu absolwentowi ks. ppłk Andrzejowi Niwie zamordowanemu przez NKWD w Charkowie w 1940 roku.
Tablica pamiątkowa została zamieszczona w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, podczas mszy. św. koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego księdza Wiesława Lechowicza.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Data 11 listopada - Święto Niepodległości - to symbol walki o wolność, symbol wiary
i miłości do Ojczyzny i symbol zwycięstwa. Z tej okazji uczniowie klasy 1B przygotowali uroczystą akademię i w tematycznej scenerii, poprzez głęboką refleksję nad historią i współczesnością oddali szacunek wszystkim Polakom walczącym o odzyskanie niepodległości.
11 listopada 1918 r. powstało Niepodległe Państwo Polskie, ale odzyskanie niepodległości nie zamyka się wyłącznie w obszarze historii. Wolność człowieka i narodu jest wciąż aktualnym tematem. Wolność stale trzeba zdobywać!
Dziękujemy uczniom klasy 1B i nauczycielom-opiekunom za przygotowanie pięknej uroczystości.
![]() |
![]() |
![]() |
W niedzielę 30.10.2022 odbyły się II Regaty o puchar Pilota Chorągwi Podkarpackiej. Do rywalizacji przystąpiły reprezentacje hufców. Pogoda okazała się wybitnie trudna do przeprowadzenia zawodów. Gładka tafla Zalewy w Radymnie nie przepowiadała niesamowitych prędkości ani granicznych przechyłów. Dzień wcześniej, wiał wiatr nawet do 6 m/s co dawało nam mnóstwo emocji podczas ćwiczeń. W dniu zawodów niezbędna była znajomość "czytania" najmniejszych oznak skąd za chwilę złapiemy jakikolwiek podmuch. W myśl zasady "wiatru nie zmienisz, możesz tylko do niego odpowiednio ustawić żagle". Regaty odbyły się w klasie Omega, oznacza to, że wszystkie łodzie miały takie same rozmiary i wielkości żagli. Był tylko jeden wyjątek. Jako dodatkowa jednostka wystąpił gościnnie flagowy okręt 33 Dębickiej Wodnej Drużyny Harcerskiej - "EOL" - odkryto-pokładowa łódź klasy Pirat. Pomimo, że nasza łajba ma dwa razy mniejszą powierzchnię żagli, to dzielnie sobie radziła, bo za sterem sterniczka, która wyczuwanie zmian kierunku wiatru odziedziczyła po ojcu - Anna Matłok.
![]() |
W tym roku nasza szkoła po raz kolejny włącza się do akcji organizowanej przez cukiernię Bassara w Dębicy - MARCINKOWE ROGALE.
Rok temu w naszej szkole udało się sprzedać 300 rogali i zebraną kwotą mogliśmy wesprzeć działalność Stowarzyszenia Z Potrzeby Serca działającego przy Zespole Szkół Specjalnych w Dębicy i w ten sposób pomóc Krzysiowi chorującemu na bardzo rzadką chorobę genetyczną w zakupie specjalistycznego fotelika.
W tym roku kupując przepyszne wypieki każdy z nas może pomóc w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego dla Natalii Hołoty, uczennicy Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy.
Gdzie? I LO w Dębicy, sala nr 13 (u Pani Pedagog Agnieszki Zapał Róg)
Kiedy? 9 i 10 listopad
Koszt? mały rogalik 2.50 duży rogal 12 zł
Serdecznie zapraszamy wszystkich do zakupu rogali i rogalików, aby pomóc Natalce w jej drodze po lepszą sprawność.